Vladi87
11.03.13,19:27
Sused bývajúci podomnou sa na mňa sťažuje, vraj som zle zrekonštruoval balkón a prší mu jeho. Keďže viem, že sa jedná o provokáciu, potrebujem mu slušne cez úradný dopis odpovedať, že nemá pravdu. Jedná sa ale o tak bizarnú vec, že na internete som k tomu vôbec nič nenašiel. Skúsim Vám to tu opísať.

- Jedná sa o balkón, tvorený železobetónovou vodorovnou doskou. Balkón je vysunutý, takže susedí len "s jednou stenou" s bytovkou (teda nie je to loggia). V tejto železobetónovej doske je asi vo vzdialenosti 15 cm od hrán zamurované zábradlie.
- Keď sa teda na balkón pozrieme zhora, pôdorys zábradlia je z každej strany o 15 cm menší ako základná ŽB doska.

- Na tejto železobetónovej doske bola pôvodne exteriérová dlažba, ktorú sme vymenili za novú. Táto dlažba "presahovala" cca o 3 cm železobetónovú dosku na ktorej bola položená. Rovnakým spôsobom sme "novú" dlažbu položili.

- Sused sa sťažuje, že sme novú dlažbu "presiahli" málo a teraz mu voda stekajúca počas zrážok z nášho balkóna ničí zábradlie :confused::confused::confused:

Aj keď z fyzikálneho hľadiska je to banalita (počas zrážok je na 95 % vietor a kvapky nepadajú kolmo k zemskému povrchu a teda aj jemu na zábradlie), potrebujem zistiť, či na to "presahovanie" dlažby existuje nejaká norma (aká má byť minimálne a pod).

Sused podomnou si totiž robil tiež rekonštrukciu (skôr ako ja) a keďže je to "domáci kutil" čo nevie rezať dlažbu, tá jeho presahuje aj 10 cm a pochopiteľne mu z tej mojej na jeho kvapká.

ďakujem :)
lujza.j
11.03.13,18:39
mimotemy to je ten byt čo ideš predávať;)
Vladi87
11.03.13,18:43
Nie, tento je u rodičov a písaný na mňa. 12 poschodová bytovka, ale kvapky idú údajne z nášho balkóna. niektorí ľudia sa veľmi nudia :rolleyes:
lujza.j
11.03.13,19:02
Nie, tento je u rodičov a písaný na mňa. 12 poschodová bytovka, ale kvapky idú údajne z nášho balkóna. niektorí ľudia sa veľmi nudia :rolleyes:
no je radosť mať takých susedov....
ved mu povedz, že ty si dodržal pôvodnú veľkosť...keby dodržal aj on bolo by všetko OK.....ale ten kto nechce nepochopí.....
wagner
11.03.13,19:31
Toto hovorí vyhláška k stavebnému zákonu:
§ 29
Balkón, lodžia, arkier a lávka
(1) Nosná konštrukcia balkóna, lodžie a arkiera sa navrhuje tak, aby bol eliminovaný nepriaznivý účinok tepelného mosta.

(2) Balkón, lodžia a arkier nesmú svojím umiestnením znižovať funkčnosť a ohrozovať prevádzku verejného priestoru. Výška umiestnenia ich spodného obrysu nad chodníkom musí byť najmenej 3 000 mm a nad cestou najmenej 4 500 mm.

(3) Balkón a lodžia sa musia zabezpečiť zábradlím s výškou 900 mm až 1 200 mm podľa hĺbky voľného priestoru. Zábradlie v zariadení pre deti a v bytovom dome musí byť plné, s tabuľovou výplňou alebo so stĺpikovou výplňou zo zvislých tyčových prvkov. Medzery v zábradlí nesmú byť širšie ako 120 mm v bytovom dome a 80 mm v zariadení pre deti.

(4) Lávka sa musí technicky riešiť tak, aby zodpovedala počtu osôb, ktoré budú po nej prechádzať alebo na nej pracovať. Povrch lávky nesmie byť šmykľavý. Aj povrch oceľového roštu musí mať rozmer oka podľa slovenskej technickej normy.29)

(5) Balkón a lodžia musia byť odvodnené tak, aby neznehodnocovali žiadnu inú časť stavby. Ak majú pôdorysnú plochu väčšiu ako 5 m2, musia byť odvodnené do dažďového odpadového potrubia.
kutilko
11.03.13,20:05
Ten presah dlažby pomôže tomu ,aby voda nestekala po čele panelu,lenže kto vyšparuje tu prečnievajucu čast? Tam sa použiva plechový profil ktorý to porieši.Z toho vyplýva ,že voda steká cez nevyšparovanú čast po čele balkona a je skoro jedno kolko je tá dlažba vypustená,nehovoriac o životnosti tej dlažby.
Mária27
11.03.13,21:25
može si kúpiť aj markízu :)