farulova
06.03.06,13:46
ahojte,
chcem Vás požiadať o radu:
mám klienta , ktorý používa na podnikanie svoje osobné auto, ktoré nieje firemné. Teraz mi dal len doklady o nákupe PHL za celý rok, ale nerobil si žiadne cesťáky ani knihu jázd. Ako to mám dať do nákladov - účtovníctva? (JÚ)
Niekto vraj dáva celý doklad o nákupe - veď nekupoval každý deň PHL.
Ďakujem
gabriela
mysimis
06.03.06,12:49
V prvom rade ak si chce dávať do nákladov použitie vlastného motorového vozidla je potrebné aby mal zaplatenú daň z MV. Ak nerobil žiadne cesťáky, tak to bude trošku zložitejšie. Najlepšie on sám vie, že kde chodil. Ak sa dopracuješ ku kilometrom ktoré prejazdil, potom si vypočítaš spotrebu podľa technického preukazu, ceny za phm môžeš použiť z bločkov ktoré Ti odovzdal. K tomu si ešte pripočítaj sumu za použitie vlastného mot. vozidla.
farulova
06.03.06,12:58
Ďakujem :O)
Peterka
06.03.06,13:02
[quote=mysimis]V prvom rade ak si chce dávať do nákladov použitie vlastného motorového vozidla je potrebné aby mal zaplatenú daň z MV.


S týmto nesúhlasím, tento názor je častý ale nesprávny.Podmienkou uznania nákladov z hľadiska príjmov nie je zaplatenie Dane z motorových vozidiel ale používanie auta v súvislosťou s príjmami.Samozrejme že používanie auta na podnikanie zakladá povinnosť platiť Daň z motorových vozidiel (daňové priznanie,sankčné úroky) ale je to len ohľadne Dane z motorových vozidiel ale nie dani z príjmov. Podmienka nezaplatenia Dane z motorových vozidiel nezakladá právo neuznať výdavky na auto pre účely dane z príjmov.
Manual
06.03.06,13:42
ahojte,
chcem Vás požiadať o radu:
mám klienta , ktorý používa na podnikanie svoje osobné auto, ktoré nieje firemné. Teraz mi dal len doklady o nákupe PHL za celý rok, ale nerobil si žiadne cesťáky ani knihu jázd. Ako to mám dať do nákladov - účtovníctva? (JÚ)
Niekto vraj dáva celý doklad o nákupe - veď nekupoval každý deň PHL.
Ďakujem
gabriela
gabika, bločky od SZČO sú Ti akurát na zistenie ceny PHM
SZČO Ti musí dať zoznam ciest alebo KJ kade behal alebo cesťáky, tam si spočítaš km a vypočítaš paulálnu náhradu po mesiacoch 6,20+PHM asi to vieš počítať. Ak Ti toto nedá, nemôžeš mu to urobiť, nevieš kilometre. Ty bločky o nákupe PHM nemôžeš zaúčtovať, lebo to nie je firemné auto.
Pekný deň...:)