misomiso
12.03.13,12:47
http://ekonomika.sme.sk/c/6730355/kazimir-rata-prepitne-pre-casnikov-kalinak-mu-nerozumie.html

Kazimir by rad spravil poriadok s danovymi unikmi, kalinak mu nerozumie, no logicky, pretoze prevadzkuje restaruacie. Vraj sprepitne povazuje za dar.

Aj ked nepatrim k volicom Smeru, musim priznat, ze Kazimir ma pravdu. Nejde tam iba o tych par milionov o ktore stat prichdza, ide tam o princip a spravodlivost.

Ako k tomu pride prevadzkovatel malej autoumyvarne, ktoreho kontrola z DU nacape, ze zabudol vydat doklad z ERP v hodnote 5 EUR. Ked ja pozvem obchodnych partnerov na veceru, zaplatime 150 EUR a logicky sa ocakava, ze tam necham 15 EUR ako sprepitne, pre personal, samozrejme, na roku, nezdanenych.

Kazdy by mohol chicet byt obdarovany, resp. ako zakaznik radsej platit dary bez DPH ako realne uctovane platby. V servise platim za vymenu oleja spolu s materialom 80 EUR, teda mozem zaplatit na blocek 60 za olej a 20 strcit za vymenu mechanikovi do vacku? Bude to v poriadku, legalne?

Ja by som tiez mohol ocakavat dary od zakaznikov ktorym budem fakturovat menaj za nas tovar a uctovnicka by mi tiez mohla vystavovat mensie faktury a ja by som ju mohol za to obcas obdarovat. Spravil by som to rad a vdacne.

Ako moze minister vnutra povedat, ze nezauctovany a nezdaneny prijem je jednoducho dar a ze je to takto v poriadku? To uz sme kde??

Jedinym argumentom v prospech toho, nechat veci tak ako su je vzdy to, ze takto sa to zauzivalo, je to tradicia. Lenze u nas na Slovensku mame dost silnu tradiciu korupcie, neplatenia dani, a dokonca toho, ze mnohe firmy nielen ze dane neplatia ale este aj finguju obchody a ziadaju nadmerne odpocty DPH. Ano, je to u nas pomerne dost zauzivane, priznajme si to. Ma to by snad dovod na to, aby sme tieto praktiky tolerovali, co dokonc,a aby ich minister vnutra obhajoval??
Braňo
12.03.13,11:59
by som bol skutočne veľmi zvedavý ako účtujú dary v sietí reštaurácií pána Kaliňáka napríklad.... Pokiaľ by bol náš pán minister financií aspoň priemerne inteligentný a pozrel by sa ako to funguje vonku - že sa jedná o príjem personálu a nie reštaurácie. Rozkrádaním štátu a predraženými tendarmi ročne prichádzame o milióny eur, tu sa bavíme o pár desiatoch tisíc eur.
misomiso
12.03.13,12:13
by som bol skutočne veľmi zvedavý ako účtujú dary v sietí reštaurácií pána Kaliňáka napríklad.... Pokiaľ by bol náš pán minister financií aspoň priemerne inteligentný a pozrel by sa ako to funguje vonku - že sa jedná o príjem personálu a nie reštaurácie. Rozkrádaním štátu a predraženými tendarmi ročne prichádzame o milióny eur, tu sa bavíme o pár desiatoch tisíc eur.

Nemozem kritizovat tych, co kradnu v supermatkete Skotsku whisky, ked ja sam so dokabat avzdy strcim aspon cokoladovu tycinku. To sa proste neda. Nemozeme povedat, unik nad 200 mil rocne je pruser, ktory ohrozuje fungovanie statu, ale 90 mil. je tradicia.

Nikto nevravi, ze netreba kontrolovat tendre. No ak budeme tolerovat, ze cela velka skupina ludi neplati dane z prijmu a zakaznici restauracii platia DPH iba z 90 percent z toho, co zaplatia, tak skoncime vsetci ako v Grecku. Tam je platenie akejkolvek dane najvacsia hanba a potupa, je to synonymum neschopnosti. A tiez, ked sme predavali do Greske, a ked ten Grek tak vsemozne cvicil, aby to mal bez DPH, aje ked nebol platca, tak to odovodnoval tym, ze = predsa ja nebudem platit dane, ked ti hore kradnu miliardy... No, vsetko zle.
Jana Motyčková
12.03.13,12:28
Myslím, že je to iba odvádzanie pozornosti od iných podstatnejších vecí.
Ale inak ma zaujíma, ako sa to účtuje (by sa to účtovalo).
A ešte - keď klient donesie našej zamestnankyni čokoládu, mám to tiež dať do príjmu firmy a jej ako nepeňažné plnenie do výplaty?
Paula
12.03.13,12:35
A ak sa tá čokoláda bude poposúvať (čo sa občas stane)...koľko krát bude zdanená?:cool:
misomiso
12.03.13,13:17
Myslím, že je to iba odvádzanie pozornosti od iných podstatnejších vecí.
Ale inak ma zaujíma, ako sa to účtuje (by sa to účtovalo).
A ešte - keď klient donesie našej zamestnankyni čokoládu, mám to tiež dať do príjmu firmy a jej ako nepeňažné plnenie do výplaty?

Myslim ze sa nemusime hrat na slepu babu, aby sme vedeli, o com je rec. Casnikom sa nedava cokolada. Ked donesu cokoladu, je to v poriedku, keby chceli 10% uctovnych prac trvale pletit do vacku bokom, je to problem. Mozno pre vas uctovnikov nie, pre mna ano.

Ja som pisal, ze je to totalne nespravodlive, pretoze danove kontroly chodia po celej republike po maloobchodnikoch, a kdepolvek narazia na predajnu spojovacieho materialu, tak tam kupia dve podlozky zpolu za 0,40 EUR a ked predavac nevyhodi blocek, tak obrovsky problem.

Prave toto je problem. Stat nahana uniky, buzeruje podnikatelov s ERP, ked ich nakupia, tak zrazu treba este sofistikovanejsie, za dalsie peniaze, aby niekto nezatajil 10 centov. Ale to, ze vsetci casnici u nas ziju z nezdanenych prijmov akoze netreba riesit?

Preco sa Europa ruti dole vodou a Azia tak prekvita? Singapur, to je uz uplne vysnivane Svajciarsko. No lebo tam nikoho nebuzeruju s ERP, ale zato, ked idete do restauracie, tak mate obsluhu zaratanu v cene, takze sa z toho odvadzajudane, plati sa pri vychode z restauracie a ked zasnicke nechat nejake drobne tak bezi za vami po chodniku a poctivo vrati...

Mne by to mohlo byt totalne jedno, ja som vyrobca, ERP sa na netyka, mne len nie je jedno, ako sa tu naraba so spravodlivostou a zdravym rozumom.
veronikasad
12.03.13,13:20
Mišo, myslím si že postup pri kontrole hotovosti je zo strany kontrolorov úplne rovnaký, či sa jedná o reštauráciu, alebo autoumyvárku. Ak nesedí hotovosť so stavom ERP - postih firmu neminie. Zatial je to len na šikovnosti účtujúceho čiašníka, ako si tringelt presunie do bočného vrecka.
Jana Motyčková
12.03.13,13:39
Misomiso, ale začal si týmto :

Nemozem kritizovat tych, co kradnu v supermatkete Skotsku whisky, ked ja sam so dokabat avzdy strcim aspon cokoladovu tycinku. To sa proste neda. Nemozeme povedat, unik nad 200 mil rocne je pruser, ktory ohrozuje fungovanie statu, ale 90 mil. je tradicia.

Takže čokoláda už môže byť?

Mňa zaujíma, keď si to, ako píše Veronika, strčí čašník do vrecka, tak už to nie je zdaniteľný príjem?

Ja nemam problém, aby sa sprepitné úćtovalo, ale problémy tohoto štátu nestoja na sprepitnom.
misomiso
12.03.13,13:57
Ja tiez nemam problem s nicim, viem sa prisposobit, precial som za sociku, teraz, viem si predstavit, ze by som sa prisposobil aj v zahranici...

Problem stoji iba na tom, ci budeme uplne otvorene akceptovat prijem za sluzby (casto ja tovar) bez baktury (blocku) alebo nie. Lebo ak misi automachenit dat vsetko na fakturu, preco nie casnik. Co ked teraz vsetci zacneme predavat 90% tovaru a poskytovat 90% sluzieb za "dary"? 10% budeme fakturovat, aby to pred DU nevyzeralo, ze sme celkom ukoncili cinnost?

Ja som myslel, ze aj proti timuto sa ide teraz bojovat, tak preco nespomenut restauracie a casnikov? Este raz - ja viem zit a akomkolvek systeme, len to treba presne pomenovat. Ak sa dohodneme, ze prestaneme fakturovat a budeme predavat ako v 14 storoci rovno cash do vacku, tak nemam problem, Len potom treba zrusit vsetky zakony o dani z prijmu a DPH aby to dalej nikoho nemylio,
bea
12.03.13,14:14
Určite sprepitné nie je najväčším problémov nášho štátu. Ale keď by to chceli riešiť, tak asi ozaj inak. Ja som ako študentka ešte v roku 1969 (to boli krásne roky ) bola na brigáde vo Švajčiarsku vo veľkej reštaurácii. Tam ozaj málokedy dal niekto sprepitné, nebolo to zvykom, lebo bolo na stoloch napísané, že sprepitné vo výške 15 % je v cene. A veru 15 % z toho, čo som vyinkasovala, som vo výplate aj videla. A asi o tom je to. Nie práca na čierno alebo za minimálnu mzdu a ostatné bokom ....
misomiso
12.03.13,14:21
Ale ved presne o tom pisem. Samozrejme, ze casnici by museli mat nie 400 Eurove platy, ale vyssie, v BA isto cez 1.000 EUR. zakaznici by platili v podtate to iste ako teraz platia aj so sperpitnym a cela suma, ktoru platim by figurovala na ucte. Ako vautoservise alebo u kadernika. Nevidim v tom nic komplikovane.
skaspa
12.03.13,14:35
Ale ved presne o tom pisem. Samozrejme, ze casnici by museli mat nie 400 Eurove platy, ale vyssie, v BA isto cez 1.000 EUR. zakaznici by platili v podtate to iste ako teraz platia aj so sperpitnym a cela suma, ktoru platim by figurovala na ucte. Ako vautoservise alebo u kadernika. Nevidim v tom nic komplikovane.
ak by malo byť sprepitné blokované tak sa ti každý obed/večera oficiálne predraží o povedzme 10% - a to povinne; teraz keď nie si s obsluhou spokojný, tak sprepitné nenecháš, keď si tak necháš a je len na tebe koľko; čo spravíš ak budeš mať nablokované sprepitné a budeš 20 minút čakať na obsluhu, donesú ti studené jedlo... budeš ochotný povinne platiť sprepitné, alebo ho vyreklamuješ nech ti ho neúčtujú? Navyše akú motiváciu bude mať čašník, keď to sprepitné dostane, či bude milý alebo nie? povinným sprepitným sa zvýši kvalita poskytovaných služieb alebo len cena za poskytované služby? zvýšene ceny o 10% nie je malé, myslíš si, že to neodradí ľudí od návštev reštaurácií? a ak sa zníži návštevnosť, tak zrejme aj klesnú tržby a keď klesnú tržby tak kto si to odnesie???? ten čašník, ktorý sa pôjde registrovať na úrad práce a kažimír nebude mať nielen zdanené sprepitné, ale ani len zdanenú tú mzdu, ktorú mal čašník a ešte ho bude štát aj živiť; ak to má kažimír tak rozanalyzované ako ten slávny graf, čo ukazoval na markíze, tak sa naozaj nemáme čoho obávať
misomiso
12.03.13,16:44
ak by malo byť sprepitné blokované tak sa ti každý obed/večera oficiálne predraží o povedzme 10% - a to povinne; teraz keď nie si s obsluhou spokojný, tak sprepitné nenecháš, keď si tak necháš a je len na tebe koľko;

O tom by sme ani len nemali diskutovat, ze by si nebol spokony. Je zajimave, ze v Cine alebo v Japonsku sa ti nestane, ze by si nebol spokojny.


čo spravíš ak budeš mať nablokované sprepitné a budeš 20 minút čakať na obsluhu, donesú ti studené jedlo... budeš ochotný povinne platiť sprepitné, alebo ho vyreklamuješ nech ti ho neúčtujú? A co spravis, ak nie si spokojny v autoservise? Este sa ti nestalo, ze slubili auto opravit do 13:00 a ked si prisiel, tak si cakal do 16:00 a nesledne ti ho odovzdali v takom stave, ze si cestou domou vedel, ze tvoja prva cesta rano bude do autoservisu - reklamovat? Mne uz sa to stalo x-raz. Je toto dovod, aby sme platby za pracu automechanikov v servisoch neuctovali, a nechavali to na lubovoli zakaznikov, nech to riesia formou "darov"?


Navyše akú motiváciu bude mať čašník, keď to sprepitné dostane, či bude milý alebo nie?
No prepac, aku motivaciu ma predavacka v sportovom ochode alebo recepcna na hoteli?? Ved snad aj od nej sa ocakava, ze bude k zakaznikom slusna a privetiva. Co letuska v lietadle?

Preco vydelujeme v restauraciach zrovna casnikov? Ja slusnu obsluhu povazujem za samozrejmost, do restauracie chodim hlavne kvoli jedlu. Co spravim, ak obsluha bola dobra ale jedlo zle? Casnik je plateny mnou priamo, kuchar nie. Ako mozem "motivovat" kuchara, aby tu rybu nevysusil, aby nebola ako koberec? Mam mu do kuchyne priniest vzdy 0,8 EUR (10% z 8 EUR) ak som spokojny, ako motivaciu? Co je toto za zvratena logika?


povinným sprepitným sa zvýši kvalita poskytovaných služieb alebo len cena za poskytované služby? zvýšene ceny o 10% nie je malé, myslíš si, že to neodradí ľudí od návštev reštaurácií? a ak sa zníži návštevnosť, tak zrejme aj klesnú tržby a keď klesnú tržby tak kto si to odnesie????


Preco by ich to malo odradit? Ved jest musia. Do autoservisov tiez chodia, tam ich neodradza, ze platia vsetko na fakturu?

Ja ti poviem, co odradza mnohych. Prave to, ze musia davat sprepitne. Mozno by si sa cudoval, ale su aj taki, ktori sa necitia dobre, ked nevedia, kolko sa ocakava, aby po nich casnik nejak nezazeral... Ja teda nepatrim zrovna k hanblivym, ale mozem ti povedat, ze je to komfort, ked v Azii okolo mna obskakuju ako na kralovskej oslave, a potom pri vychode zaplatim presnu sumu co vybehne z kasy a viem, ze som nikomu nic neostal dlzny. Ja som vyborne najedeny a vsetci su stastni a klanaju sa mi az po zem...
avalik
12.03.13,17:05
ja neriesim co sa odo mna "ocakava" idem na kavu, najest sa ... pozriem cenu na listku a ak suhlasim s ich cenou tak si objednam.
ak ma jedlo/napoj vadu tak reklamujem. na zaver ocakavam len uctenku z ERP za poskytnute sluzby/tovar ... a az potom sa rozhodujem ci dam nejaky dar obsluhe ... a je mi fuk ci sa to ocakava alebo nie ... a tak je to aj pri inych nakupoch sluzieb alebo tovarov
stormcatcher
12.03.13,17:11
...či dám, alebo nedám sprepitné je výsostne moja vec. S prepitným môžem, tiež nemusím, ohodnotiť dojem, pocity zo služby ktoré mi boli poskytnuté. A mimochodom, bakšiš som dával aj v servise, v kaderníctve a rôzne inde. Dávam to konkrétnej osobe za niečo, či je to subjektívne alebo objektívne. Keď mi niekto bude dávať denne 0,50€, mal by som to dať zdaniť? Vtip nie?
buchač
12.03.13,17:52
...či dám, alebo nedám sprepitné je výsostne moja vec. S prepitným môžem, tiež nemusím, ohodnotiť dojem, pocity zo služby ktoré mi boli poskytnuté. A mimochodom, bakšiš som dával aj v servise, v kaderníctve a rôzne inde. Dávam to konkrétnej osobe za niečo, či je to subjektívne alebo objektívne. Keď mi niekto bude dávať denne 0,50€, mal by som to dať zdaniť? Vtip nie?
Nuž poviem takto......nedávaš vždy a všade....

Vezmime si tie zariadenia ohľadom stravy a podobne ....kaviarničky a či bary ......

Čašníčka je v podstate nositeľ tej stravy zákazníkom na stôl ...
...a že prihodí ten úsmev ??? :rolleyes:...
...až tak sa zasa nenadrie...
Pritom v kuchyni lieta personál okolo sporákov , umýva riady .....etc , etc ....
Nie všade je pravidlo , že sa to sprepitné večer spravodlivo rozdelí ...teda , ak sa vôbec rozdelí ...

Niekde vezme čašník - čašníčka za jednu šichtu v pohode 30 € a viac ...
Za mesiac je to solídna suma - hotový druhý plat ...
buchač
12.03.13,18:17
Preco vydelujeme v restauraciach zrovna casnikov? Ja slusnu obsluhu povazujem za samozrejmost, do restauracie chodim hlavne kvoli jedlu. Co spravim, ak obsluha bola dobra ale jedlo zle? Casnik je plateny mnou priamo, kuchar nie. Ako mozem "motivovat" kuchara, aby tu rybu nevysusil, aby nebola ako koberec? Mam mu do kuchyne priniest vzdy 0,8 EUR (10% z 8 EUR) ak som spokojny, ako motivaciu? Co je toto za zvratena logika?

...taká ...juchová logika...:---

Jedlo sa dá vždy vrátiť nazad - reklamovať ....

Čašníkov úsmev poteší , no nenasýti ...
stormcatcher
12.03.13,19:00
Nuž poviem takto......nedávaš vždy a všade....

Vezmime si tie zariadenia ohľadom stravy a podobne ....kaviarničky a či bary ......

Čašníčka je v podstate nositeľ tej stravy zákazníkom na stôl ...
...a že prihodí ten úsmev ??? :rolleyes:...
...až tak sa zasa nenadrie...
Pritom v kuchyni lieta personál okolo sporákov , umýva riady .....etc , etc ....
Nie všade je pravidlo , že sa to sprepitné večer spravodlivo rozdelí ...teda , ak sa vôbec rozdelí ...

Niekde vezme čašník - čašníčka za jednu šichtu v pohode 30 € a viac ...
Za mesiac je to solídna suma - hotový druhý plat ...
...že dám napr. v reštaurácii prepitné, neznamená to, že musí byť priamo spojené so stravou. A možno, že práve kôli tomu peknému úsmevu :), alebo sa mi páčia čašníčkiné dlhé vlasy :), alebo jej štíhle nohy :---, záleží na momentálnej nálade.
Neviem prečo by sa mala s niekym deliť, keď už ako som písal, vôbec to nemusí byť kôli chutnému obedu.
Mimochodom, za socíku, keď som bol s jedlom viac ako spokojný, dal som si zavolať kuchára, čašník nalial kuchárové obľúbené, kuchár dostal pochvalu a pripili sme si.
Nevidím dôvod, prečo by sa to malo zdaňovať. Je to také malé všimné od súkromnej a cudzej osoby.
buchač
12.03.13,19:21
...že dám napr. v reštaurácii prepitné, neznamená to, že musí byť priamo spojené so stravou. A možno, že práve kôli tomu peknému úsmevu :), alebo sa mi páčia čašníčkiné dlhé vlasy :), alebo jej štíhle nohy :---, záleží na momentálnej nálade.
Neviem prečo by sa mala s niekym deliť, keď už ako som písal, vôbec to nemusí byť kôli chutnému obedu.
Mimochodom, za socíku, keď som bol s jedlom viac ako spokojný, dal som si zavolať kuchára, čašník nalial kuchárové obľúbené, kuchár dostal pochvalu a pripili sme si.
Nevidím dôvod, prečo by sa to malo zdaňovať. Je to také malé všimné od súkromnej a cudzej osoby.
...hehehehe....a čo keď je práve vzadu nejaká krajšia ( pre ženy zasa krajší ) kuchárka ???

Ale ako som spomínal , prirovnám teraz .......čašníci sú len tie kolesá na aute a keby nebolo motora ( kuchyne ) , tak stoja tiež na tom jednom mieste ...
Ja nevravím ani tak o tom zdaňovaní , skôr o tej úcte aj k iným zamestnancom ...

Socík nespomínaj ...mal som pár destinácií , kde to bolo fakt fajn ...

Malá Fajka v Košiciach
Motorest v Bieli
Poprípade nejaké motoresty menšieho typu ...
Všetko je už fuč ...

Podniky na Morave a v Čechách nemá význam spomínať ... tam boli vždy o ten krok - dva vpredu ...
avalik
12.03.13,19:35
...hehehehe....a čo keď je práve vzadu nejaká krajšia ( pre ženy zasa krajší ) kuchárka ???

Ale ako som spomínal , prirovnám teraz .......čašníci sú len tie kolesá na aute a keby nebolo motora ( kuchyne ) , tak stoja tiež na tom jednom mieste ...
Ja nevravím ani tak o tom zdaňovaní , skôr o tej úcte aj k iným zamestnancom ...

Socík nespomínaj ...mal som pár destinácií , kde to bolo fakt fajn ...

Malá Fajka v Košiciach
Motorest v Bieli
Poprípade nejaké motoresty menšieho typu ...
Všetko je už fuč ...

Podniky na Morave a v Čechách nemá význam spomínať ... tam boli vždy o ten krok - dva vpredu ...

buchy, to, ze v jednej prevadzke si tringelty nedelia, neznamena, ze je tak vo vsetkych ... vsetko zalezi od dohody - majitel vs. zamestnanci ... ked sa ti z kuchyne neozvu, tak utru hupusu
buchač
12.03.13,19:40
buchy, to, ze v jednej prevadzke si tringelty nedelia, neznamena, ze je tak vo vsetkych ... vsetko zalezi od dohody - majitel vs. zamestnanci ... ked sa ti z kuchyne neozvu, tak utru hupusu
...nehádam sa ....

Lenže ako docieli ten majiteľ , aby tringelty všetci čašníci dali na spoločnú kôpku delenia ???
Keby k tomu prišlo , kde to doteraz nie je zavedené .......hehe , to by bolo pindniáááááá ....

...nevyriešime my to tunak ...
avalik
12.03.13,19:43
...nehádam sa ....

Lenže ako docieli ten majiteľ , aby tringelty všetci čašníci dali na spoločnú kôpku delenia ???
Keby k tomu prišlo , kde to doteraz nie je zavedené .......hehe , to by bolo pindniáááááá ....

...nevyriešime my to tunak ...

chvilu by pindali a komu sa nelubi nech ide do prevadzky kde si tringelty nedelia ...

mas pravdu, my to tu nevyriesime :)
lujza.j
12.03.13,19:47
buchy, to, ze v jednej prevadzke si tringelty nedelia, neznamena, ze je tak vo vsetkych ... vsetko zalezi od dohody - majitel vs. zamestnanci ... ked sa ti z kuchyne neozvu, tak utru hupusu
moj chlap je vyučený čašník-kuchár...dlhé roky robil po BA v reštikách....neviem o tom že by sa delili v kuchármi....kuchári boli a sú stále dobre zaplatený....čašníci vždy za minimálnu mzdu a ostatok nech si vybehajú na rajóne....čo dnes sú vela krát smiešne peniaze...možno česť výnimkám.....no a nehovorím, o tom že napriek tomu, že je od fachu stará škola, čiže obsluha nastieranie všetko tip-top....ked si hladal robotu ako 35r bol pre x podnikov starý...zobrali radšej nevyučenú mladú žabu....ktorá ani víno nevedela otvoriť....
trisestri
12.03.13,19:47
Kazimir my pripada ako Duro-trulo,ak chce riesit danove uniky,tak nech zacne od s.r.o kde sa stovky ludi nabaluje na podvodocch z vratkami dph,ale asi podvodnici patria tiez k sponzorom./inak ani vsetci casnici krajiny dokopy za rok nemaju take uniky na tringeltoch,ako vyprodukuje jedina podvodna s.r.o/
avalik
12.03.13,19:54
moj chlap je vyučený čašník-kuchár...dlhé roky robil po BA v reštikách....neviem o tom že by sa delili v kuchármi....kuchári boli a sú stále dobre zaplatený....čašníci vždy za minimálnu mzdu a ostatok nech si vybehajú na rajóne....čo dnes sú vela krát smiešne peniaze...možno česť výnimkám.....no a nehovorím, o tom že napriek tomu, že je od fachu stará škola, čiže obsluha nastieranie všetko tip-top....ked si hladal robotu ako 35r bol pre x podnikov starý...zobrali radšej nevyučenú mladú žabu....ktorá ani víno nevedela otvoriť....

luji, moja mlada robi casnicku, barmanku, baristku uz 8 rokov ... a v kazdej prevadzke je to ine ... momentalne kde robi, tak kasiruje majitel a ci dostane nieco z tringeltov, je len na jeho voli :eek:
buchač
12.03.13,19:57
...dlhé roky robil po BA v reštikách...
...čašníci vždy za minimálnu mzdu a ostatok nech si vybehajú na rajóne....čo dnes sú vela krát smiešne peniaze..
Dlhé roky teraz chápem ako doby socíku ...

Takže na upresnenie ...
V oných dobách boli len dve zamestnania , kde bola minimálna mzda ...

...čašník a pumpár na čerpačke ...

Mzda manimálna , no to ostatné maximálne .....vily , chaty , mercedesy , bony , marky , doláre ............čo si budeme vravieť ...
Dokonca sa tým prepitným a bočákmi aj argumentovalo ....že si vedia privyrobiť .....
lujza.j
12.03.13,20:05
luji, moja mlada robi casnicku, barmanku, baristku uz 8 rokov ... a v kazdej prevadzke je to ine ... momentalne kde robi, tak kasiruje majitel a ci dostane nieco z tringeltov, je len na jeho voli :eek:
tu na Slovensku....
ale verím, že je to všade iné...majitel asi vie prečo kasíruje....hamták je to...:mad:
avalik
12.03.13,20:06
tu na Slovensku....
ale verím, že je to všade iné...majitel asi vie prečo kasíruje....hamták je to...:mad:

nenene ... v Cechach ... ale majitel je slovak :)
lujza.j
12.03.13,20:47
nenene ... v Cechach ... ale majitel je slovak :)
bože to ako moj chlap ked v De...najprv čašníka pre taloša a potom kuchára pre srba:eek:...teraz kuchára pre nemčúra...
skaspa
13.03.13,07:52
O tom by sme ani len nemali diskutovat, ze by si nebol spokony. Je zajimave, ze v Cine alebo v Japonsku sa ti nestane, ze by si nebol spokojny.
iný kraj iný mrav - je zaujímavé, že v ČR nemajú povinnosť používať ERP a nejaké sprepitné tam neriešia/zatiaľ


A co spravis, ak nie si spokojny v autoservise? Este sa ti nestalo, ze slubili auto opravit do 13:00 a ked si prisiel, tak si cakal do 16:00 a nesledne ti ho odovzdali v takom stave, ze si cestou domou vedel, ze tvoja prva cesta rano bude do autoservisu - reklamovat? Mne uz sa to stalo x-raz. Je toto dovod, aby sme platby za pracu automechanikov v servisoch neuctovali, a nechavali to na lubovoli zakaznikov, nech to riesia formou "darov"?
to, že niekde sprepitné necháš a niekde nie, je tvoja dobrá vôľa, nie je povinnosť nechávať sprepitné čašníkovi; ak ho nechceš nechať, tak ho nenecháš, ak ho nechať chceš, tak ho necháš aj automechanikovi


No prepac, aku motivaciu ma predavacka v sportovom ochode alebo recepcna na hoteli?? Ved snad aj od nej sa ocakava, ze bude k zakaznikom slusna a privetiva. Co letuska v lietadle?
si ešte nenechal nikdy sprepitné inde ako v reštaurácii? inak potom treba dodaniť nie len čašníkov, ale aj napr. nosičov batožín v hoteloch, necháš mu euro a on ti potom donesie bloček aj vyčíslenou DPH


Preco vydelujeme v restauraciach zrovna casnikov? Ja slusnu obsluhu povazujem za samozrejmost, do restauracie chodim hlavne kvoli jedlu. Co spravim, ak obsluha bola dobra ale jedlo zle? Casnik je plateny mnou priamo, kuchar nie. Ako mozem "motivovat" kuchara, aby tu rybu nevysusil, aby nebola ako koberec? Mam mu do kuchyne priniest vzdy 0,8 EUR (10% z 8 EUR) ak som spokojny, ako motivaciu? Co je toto za zvratena logika?
to, že to sprepitné odovzdáš čašníkovi ešte nemusí nevyhnutne znamenať, že je len pre čašníka - niekde si sprepitné delí medzi seba celý personál t.j. aj ten kuchár


Preco by ich to malo odradit? Ved jest musia. Do autoservisov tiez chodia, tam ich neodradza, ze platia vsetko na fakturu?
samozrejme jesť sa musí a samozrejme, že ľudia jesť neprestanú, len ide o to kde budú jesť; napr. v mojom blízkom okolí za posledné dva roky skončili dve reštaurácie, ďalšia je zatvorená soboty a nedele a ďalšie dve sú otvorené len na obedné menu (pričom pred 2 rokmi fungovali všetky a žiadna nová konkurencia im nepribudla); čím to bude, VEĎ ĽUDIA NEPRESTALI JESŤ


Ja ti poviem, co odradza mnohych. Prave to, ze musia davat sprepitne. Mozno by si sa cudoval, ale su aj taki, ktori sa necitia dobre, ked nevedia, kolko sa ocakava, aby po nich casnik nejak nezazeral... Ja teda nepatrim zrovna k hanblivym, ale mozem ti povedat, ze je to komfort, ked v Azii okolo mna obskakuju ako na kralovskej oslave, a potom pri vychode zaplatim presnu sumu co vybehne z kasy a viem, ze som nikomu nic neostal dlzny. Ja som vyborne najedeny a vsetci su stastni a klanaju sa mi az po zem...
napr. ja som sa ešte nikdy nestretol s tým, že by niekoho odradila dobrovoľná platba, stretol som sa ale s tým, ako niekoho odradila vyššia cena
misomiso
13.03.13,09:45
to, že niekde sprepitné necháš a niekde nie, je tvoja dobrá vôľa, nie je povinnosť nechávať sprepitné čašníkovi; ak ho nechceš nechať, tak ho nenecháš, ak ho nechať chceš, tak ho necháš aj automechanikovi


Nie je to celkom pravda. Ak budes niekde chodit pravidelne jest a budes platit len sumu na ucte, tak si ta po case casnim ani nevsimne, a ak ti uz bude musiet doniest jedlo, tak ti napluje do taniera. To terez nie je kritika, pozor, to je iba konstatovanie. Za stavu, ked sa prihliada k "zauzivanej praxi sprepitneho" a majitelia restauracii davaju casnikom iba minimalnu mzdu by jednoducho nedanie sprepitneho povazoval od hosta ako neferove spravanie asi kazdy v pozisii casnika.




samozrejme jesť sa musí a samozrejme, že ľudia jesť neprestanú, len ide o to kde budú jesť; napr. v mojom blízkom okolí za posledné dva roky skončili dve reštaurácie, ďalšia je zatvorená soboty a nedele a ďalšie dve sú otvorené len na obedné menu (pričom pred 2 rokmi fungovali všetky a žiadna nová konkurencia im nepribudla); čím to bude, VEĎ ĽUDIA NEPRESTALI JESŤ


No ja to poviem preco. Pretoze aj ja si do auta robim "chlebiky" na niektore trasy, pretoze najdes na Slovensku aj 200 km useky ciest, kde sa nie je kde najest. Teda teoreticky by bolo kde, kazdych 20 km je najekay krachujuci motorset alebo krcma, ale ak chces byt iba trocha kvalitne obsluzeny a ak ti nema byt z toho jedla zle, tak si radsej spravis vopred bagetu sam.

Zaujimave, ze v Rakusku alebo Taliansku nemam ten problem. Cez Rakusko nechodim nejako casto, ale ak idem, vzdy sa aj na dialniciach da dobre najset napr. v Landzeite. Lenze za poslednych 5 rokov som tam bol mozno iba 10 x jest, z toho som ale bol 2 x svedkom osobnej navstevy majitela na jednotlivych prevadzkach. Ma mozno 20 restauracii, ale nekasle na to ako majitelia u nas, ze im to iba "sype peniaze", ale kazdy den sadne do auta a osobneobide viacere z nich. Dokonca ako majitel, ktory pride na S-kovom Mercedese sa neznamemu zakaznikovi zdvorilo pozdravi, ked sa s nim stretnete na chodbe.

Ked ho nabuduce stretnem, urcite sa mu prihovorim a opytam sa ho, ci neuvazuje rozsirit siet pobociek k nam na Slovensko. Velmi by sa zislo, ak by slovenski majitelia dostali lekciu, ako sa to ma robit.

V mestach je to to iste. 90% majitelov restauracii povazuje za najlepsie, co mozu pre hosta spravit, ze im tam personal nabombuje do ucha pocas obdea nejake sproste Fundario a na tenier hodi nieco z fritezy.

Preto ludia nechodia jest do restauracii - bohuzial.
misomiso
13.03.13,09:50
No super, uz je to vyriesene.

Kažimír od vlaňajšieho leta napriek sľubom nezakročil proti praktikám reštaurácií, ktoré štát denne oberajú o tisíce eur.

Po novom Kažimír tvrdí, že podnikatelia smú čašníkom vyplácať minimálnu mzdu a prepitné dávať na ruku.

„Nemáme problém, že to (plat) doplácajú z prepitného,“ vyhlásil Kažimír.



Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6731591/kazimir-odobril-sprepitne-pre-casnikov-daniari-nesuhlasia.html#ixzz2NPaPtD3U

Tak to je teda dost slusna podpora podnikania. Nie len, ze casnici mozu prijmat "dary", ale aj majitel podniku ich moze vyplacat ciernymi a nezdanenymi peniazmi. A vsetko iba preto, ze aj Kalinak ma restauracie.

Tak to me celkom potesilo, odteraz mozem dat zamestnancom minimalnu mzdu, a doplacat im to budem peniazmi, ktore ziskame v hotovosti za nevyfakturovane sluzby. To sa bude hned lahsie dychat. Myslim, ze takuto podporu podnikania nemaju ani v Singapure.
buchač
13.03.13,13:04
No super, uz je to vyriesene. .....
„Nemáme problém, že to (plat) doplácajú z prepitného,“ vyhlásil Kažimír.

...henten je vyškerený JOKER ... ON problém mať nebude a ani , samozrejme nemá ...
Minimálna mzda a tie bočáky ???
Na jednej strane je to fajn , tie bočáky ...
Tá druhá je ale horšia ... tie dary sa predsa do dôchodku nemajú šanc dostať a potom aj tieto tak vyzerajú ...

http://www.campusghanta.com/wp-content/uploads/2013/01/batman-joker-wallpaper.jpg
Jana Motyčková
13.03.13,13:39
Na ten dôchodok sa každý vykašle, keď si porovná, že ak teraz dostane na sprepitnom 100 €, keby to šlo cez zamestnávateľa a mzdy, tak by dostal v čistom cca 43 € (a to si zamestnávateľ nenechá nič), z tých 57€ eur navyše si ak chce, môže zabezpečiť iný dôchodok.
Jediný, koho to môže trápiť, je samozrejme štát.
misomiso
13.03.13,15:05
Na ten dôchodok sa každý vykašle, keď si porovná, že ak teraz dostane na sprepitnom 100 €, keby to šlo cez zamestnávateľa a mzdy, tak by dostal v čistom cca 43 € (a to si zamestnávateľ nenechá nič), z tých 57€ eur navyše si ak chce, môže zabezpečiť iný dôchodok.
Jediný, koho to môže trápiť, je samozrejme štát.

Neviem ci "stat" alebo skor nas vsetkych ostatnych, ktori sa na tie chybajuce peniaze v statnej kase musime skladat.
stormcatcher
13.03.13,15:18
Neviem ci "stat" alebo skor nas vsetkych ostatnych, ktori sa na tie chybajuce peniaze v statnej kase musime skladat.
...tak že , ty naplňaš štátnu kasu za tých neokrôchancov, ktorý dajú čašníkovi sprepitné mimo účtenku?
misomiso
13.03.13,17:38
Naplnam kasu za vsetkych casnikov a servirky, ktori neodvzdzaju so zarobku ziadne dane, pretoze oficialne beru iba minimalnu mzdu. Keby sme to robili vsetci, tak je v kase z dane z prijmu 0 EUR.
trisestri
13.03.13,19:50
Neviem ci "stat" alebo skor nas vsetkych ostatnych, ktori sa na tie chybajuce peniaze v statnej kase musime skladat.

a netrapi ta ze sa skladame na konatelov roznych s.r.o,ktory cez danove podvody s dph ryzuju miliardy eur a na rozne predrazene tendre,verejne zakazky a ine tunely verejnych zdrojov?-tie uniky na tringeltoch je proti tomu uplne smiesna suma.
Kazimir ako vidim velmi uspesne odviedol pozornost od velkych podvodnikov a tunelarov ako aj od safarenia vo verejnej sprave-ryba vzdy smrti od hlavy a bordel sa upratuje, aspon by mal od toho najvätsieho po ten najmensi a napokon,neviem ako by si chcel sledovat tringelty,zeby dalsiou registracnou pokladnou?
misomiso
13.03.13,20:05
a netrapi ta ze sa skladame na konatelov roznych s.r.o,ktory cez danove podvody s dph ryzuju miliardy eur a na rozne predrazene tendre,verejne zakazky a ine tunely verejnych zdrojov?-tie uniky na tringeltoch je proti tomu uplne smiesna suma.
Kazimir ako vidim velmi uspesne odviedol pozornost od velkych podvodnikov a tunelarov ako aj od safarenia vo verejnej sprave-ryba vzdy smrti od hlavy a bordel sa upratuje, aspon by mal od toho najvätsieho po ten najmensi a napokon,neviem ako by si chcel sledovat tringelty,zeby dalsiou registracnou pokladnou?

No praveze ma to trapi. Lenze nemozno od nikoho ziadat, aby nekradol, ak sa vsetci zhodneme na tom, (a este to aj minister posvati), ze cela jedna skupina v spolocnosti, cela jedna profesia nemusi dodrziavat zakon. Ze je normalne, ak majitel baru plati ludi z ciernych penazi. Potom naozaj tazko riesit aj Gorilu, pretoze ak nam nevadi princip okradania 100.000 x 1EUR, tazko nam moze prekazat kradez typu 1 x 100.000 EUR. V principe je to uplne to iste a dokonca aj financne je to to iste.

No ja to nechcem "sledovat", ja iba chcem, aby bol dodrzany zakon. V krajinach, kde ctia zakon jednoducho na ucte v restauracii musi byt polozka "obsluha" alebo "obsluzne" s presne vycislenou sumou. Vtedy zakaznik vie, ze plati aj obsluhu a ze ide o legalne, zdanene peniaze. Rovnako ako v servise platis za material a pod tym je cena za pracu. Nic zlozite.
stormcatcher
13.03.13,20:12
No praveze ma to trapi. Lenze nemozno od nikoho ziadat, aby nekradol, ak sa vsetci zhodneme na tom, (a este to aj minister posvati), ze cela jedna skupina v spolocnosti, cela jedna profesia nemusi dodrziavat zakon. Ze je normalne, ak majitel baru plati ludi z ciernych penazi. Potom naozaj tazko riesit aj Gorilu, pretoze ak nam nevadi princip okradania 100.000 x 1EUR, tazko nam moze prekazat kradez typu 1 x 100.000 EUR. V principe je to uplne to iste a dokonca aj financne je to to iste.

No ja to nechcem "sledovat", ja iba chcem, aby bol dodrzany zakon. V krajinach, kde ctia zakon jednoducho na ucte v restauracii musi byt polozka "obsluha" alebo "obsluzne" s presne vycislenou sumou. Vtedy zakaznik vie, ze plati aj obsluhu a ze ide o legalne, zdanene peniaze. Rovnako ako v servise platis za material a pod tym je cena za pracu. Nic zlozite.
o čom to točíš, tak isto je to aj s mechanikmi, kaderníkmi, taxikármi a v rôznych iných službách.
a čo keď aj potom sa rozhodnem dať prepitné? zase sa zdvihne cena?
misomiso
13.03.13,20:31
o čom to točíš, tak isto je to aj s mechanikmi, kaderníkmi, taxikármi a v rôznych iných službách.
a čo keď aj potom sa rozhodnem dať prepitné? zase sa zdvihne cena?

Ked sa rozhodnes dat potom sprepitne hoci aj letuske v lietadle, bude to tvoja vec. Rozhodujuce bude na tom to, ze praca letusky bude (a aj je) zaratana v cene letenky, takze sa to sprepitne od teba nebude vyzadovat a ani ocakavat.

V restauracii sa od teba ocakava, (snad s vynimkou pripadov vyraznej nespokojnosti s obsluhou) prave ty, nezdanenymi peniazmi ako jediny zaplatis casnika.
stormcatcher
13.03.13,20:53
Ked sa rozhodnes dat potom sprepitne hoci aj letuske v lietadle, bude to tvoja vec. Rozhodujuce bude na tom to, ze praca letusky bude (a aj je) zaratana v cene letenky, takze sa to sprepitne od teba nebude vyzadovat a ani ocakavat.

V restauracii sa od teba ocakava, (snad s vynimkou pripadov vyraznej nespokojnosti s obsluhou) prave ty, nezdanenymi peniazmi ako jediny zaplatis casnika.
mimotemy
zaujímavé ako všemocne bojuješ za každé euro čo dostane čašník ako prepitné a ohrozuje štátny príjem, ale ja keď prejdem poradu, nájdem otázky, ako odrbať štát o dane. nie presne takto napísané. samozrejme slušnejšie
misomiso
13.03.13,20:54
mimotemy
zaujímavé ako všemocne bojuješ za každé euro čo dostane čašník ako prepitné a ohrozuje štátny príjem, ale ja keď prejdem poradu, nájdem otázky, ako odrbať štát o dane. nie presne takto napísané. samozrejme slušnejšie

A vsimas si aj ake su moje komentare k tymto otazkam?
trisestri
13.03.13,21:26
No praveze ma to trapi. Lenze nemozno od nikoho ziadat, aby nekradol, ak sa vsetci zhodneme na tom, (a este to aj minister posvati), ze cela jedna skupina v spolocnosti, cela jedna profesia nemusi dodrziavat zakon. Ze je normalne, ak majitel baru plati ludi z ciernych penazi. Potom naozaj tazko riesit aj Gorilu, pretoze ak nam nevadi princip okradania 100.000 x 1EUR, tazko nam moze prekazat kradez typu 1 x 100.000 EUR. V principe je to uplne to iste a dokonca aj financne je to to iste.

No ja to nechcem "sledovat", ja iba chcem, aby bol dodrzany zakon. V krajinach, kde ctia zakon jednoducho na ucte v restauracii musi byt polozka "obsluha" alebo "obsluzne" s presne vycislenou sumou. Vtedy zakaznik vie, ze plati aj obsluhu a ze ide o legalne, zdanene peniaze. Rovnako ako v servise platis za material a pod tym je cena za pracu. Nic zlozite.

mimochodom,to by sme mali ziadat platenie aj od prostitutok,ved tam ide o ine palky,nuz a tych ktory si prilepsuju a nezdanuju je cela rada-fuskarenie sa rzmhlo a jedna z pricin je aj to ze ked ti dole vidia ako sa kradne a safari v tejto krajine,tak nstava vseobecne demotivacia-jasne ze nikomu nezakazs kradnut,ale daju sa urobit opaternia aby sa zlodejina obmedzila a aby sa zlodeji pozatvarali-ono aj zvelicujes problem tringeltov,lebo mas pohlad z Bratislavy,tu niekde na vychode z tych tringeltov nezbohatnu,restauracie prazdne a zakaznici nechavaju par centov-neviem ci v celej krajine by s vybralo nejakych 5-6 mil eur,ci by ta sprava tych dani nevysla drahsie.
apropo,ved ti restauracie nepriznavaju ani vsetky trzby,kedze zistili u nich falosne blocky-nevieme vybrat ani to zakkladne a ideme riesit drobne.-nuz porovnavat zakon vo vyspelych krajinach,nuz keby tu islo iba o tie dane z tringeltov,tak sme stastnaa a bohata krajina.
buchač
13.03.13,21:41
O tom by sme ani len nemali diskutovat, ze by si nebol spokony. Je zajimave, ze v Cine alebo v Japonsku sa ti nestane, ze by si nebol spokojny.

Ja ti poviem, co odradza mnohych. Prave to, ze musia davat sprepitne. Mozno by si sa cudoval, ale su aj taki, ktori sa necitia dobre, ked nevedia, kolko sa ocakava, aby po nich casnik nejak nezazeral... Ja teda nepatrim zrovna k hanblivym, ale mozem ti povedat, ze je to komfort, ked v Azii okolo mna obskakuju ako na kralovskej oslave, a potom pri vychode zaplatim presnu sumu co vybehne z kasy a viem, ze som nikomu nic neostal dlzny. Ja som vyborne najedeny a vsetci su stastni a klanaju sa mi az po zem...

ono aj zvelicujes problem tringeltov,lebo mas pohlad z Bratislavy...

...nenene....v Blave sa mu ešte nekľaňajú .......ale aj to bude .....teda možno .....:rolleyes:
misomiso
13.03.13,22:01
mimochodom,to by sme mali ziadat platenie aj od prostitutok Presne tak. Ak by som bol poslancom, navrh zakona je uz v parlamente.



neviem ci v celej krajine by s vybralo nejakych 5-6 mil eur,ci by ta sprava tych dani nevysla drahsie.


Co tu ches nejako extra spravovat? Ved to "obsluzne" by bolo na jednom blocku spolu s jedlom.
korela
13.03.13,22:19
Neviem, čo to mal byť za manéver v tomto čase.
K sprepitnému iba toľko, že ho každý nedáva, alebo iba veľmi symbolicky zaokrúhli. Podľa toho, kde sa nachádza. Vrátane mňa. Stály zákazník je iná kategória.

Kedy sa začnú konečne vyberať riadne platby cez RP od taxikárov? Mňa by zaujímalo, koľko percentuálne priznávajú zo svojich príjmov. A kto sa im bude o pár rokov skladať na dôchodky, tak ako živnostníkom z porevolučných rokov.
Našli by sa aj iné rezervy, ako sa tu už vyššie spomínalo. Títo všetci zainteresovaní budú v starobe na koho oficiálne odkázaní?
Koľko je ešte takýchto legálnych únikových možností?
korela
13.03.13,22:21
Ešte dodám, že tento stav zotrváva 23 rokov a nikomu to neprekáža.
buchač
13.03.13,22:25
Koľko je ešte takýchto legálnych únikových možností?
KAŽDÝ ...ale fakt každý živnostník má takúto možnosť ....
Každý ju aj patrične využíva ....
Bol by v podstate aj blb , ak by tak nečinil ....

Keby som bol aj ja , taktiež by som odrbával ...
pavol54
13.03.13,22:57
Misomiso, ale začal si týmto :

Takže čokoláda už môže byť?

Mňa zaujíma, keď si to, ako píše Veronika, strčí čašník do vrecka, tak už to nie je zdaniteľný príjem?

Ja nemam problém, aby sa sprepitné úćtovalo, ale problémy tohoto štátu nestoja na sprepitnom. Keď sme už pri bagatelizovaní, ani fajčiar so svojou cigaretou neohrozí životné prostredie ako veľká chemička, tak prečo by sa nemohlo fajčiť všade? Stojí životné prostredie na cigarete alebo nie? Na druhej strane majitelia krčiem už pri tvorbe platu rátajú s tým že obsluha berie tringelty a z čoho dôchodok? Ani vodič kamiónu nedostane za dobre odvedené vozidlo tringelt A vlastne zamestnám dohodára na tri dni a na 17 odo mňa dostane bokovku za dobre vykonanú prácu taký tringelt
misomiso
13.03.13,23:01
Ešte dodám, že tento stav zotrváva 23 rokov a nikomu to neprekáža.

Mne prekaza.

A este viac mi prekaza, ze to vadilo aj Kazimirovi, ale iba dovtedy, pokym nezistil, ze Kalinak ma restautacie.
misomiso
13.03.13,23:04
KAŽDÝ ...ale fakt každý živnostník má takúto možnosť ....
Každý ju aj patrične využíva ....
Bol by v podstate aj blb , ak by tak nečinil ....

Keby som bol aj ja , taktiež by som odrbával ...

Kazdy nedrbava, mas zle informacie. To je presne to iste klise ako ked niekto napise, ze kazdy knaz zmenuziva deti.

Ozaj, ak by si bol knaz, tiez by si zneuzival deti?
pavol54
13.03.13,23:11
Kazdy nedrbava, mas zle informacie. To je presne to iste klise ako ked niekto napise, ze kazdy knaz zmenuziva deti.

Ozaj, ak by si bol knaz, tiez by si zneuzival deti? Keby som bol kňaz tak by som mal ženu a deti, nemusel by som
branislavp
13.03.13,23:53
Naplnam kasu za vsetkych casnikov a servirky, ktori neodvzdzaju so zarobku ziadne dane, pretoze oficialne beru iba minimalnu mzdu. Keby sme to robili vsetci, tak je v kase z dane z prijmu 0 EUR.
misomiso, najpodstatnejšie je aj to, ako sa narába s našimi peniazmi - s verejnými zdrojmi, zákonný humbuk. Niekto je zvolený na 4 roky a dostane zlatý padák. Pracovník - obyčajný hriešnik zamestnaný na dobu určitú, po jej ukončení ide na uilicu, nikoho nezaujíma, z čoho bude žiť, či si bude schopný nájsť obživu. A to sprepitné, to je malina, keby sa to malo riešiť, to by tu musel byť iný poriadok. Preto nie je rozhodujúce len ako kasu naplniť, ale aj ako gazdovať.
korela
14.03.13,01:03
KAŽDÝ ...ale fakt každý živnostník má takúto možnosť ....
Každý ju aj patrične využíva ....
Bol by v podstate aj blb , ak by tak nečinil ....

Keby som bol aj ja , taktiež by som odrbával ...
Možnosť má. Hlavne pri normálnom účtovníctve.
Pri paušáli nemá príčinu veľmi špekulovať, i keď kto má záujem, tiež to môže nejako obísť, to záleží na činnosti.
Ale tvrdiť, že každý zneužíva, to budem aj ja tvrdiť že nie, pretože viem. Spočíta sa príjem, nahodí paušál, čistý výpočet aj svedomie. Teda aspoň tu. :-) Nepíšem o sebe.
misomiso
14.03.13,09:10
Branislav, je zbytocne stale dookola spekulovat, co ma byt nadradne comu. Obe veci su podstatne.

Ak mas v baraku v zime 6 stupnov, pretoze tam mas kotol so zanesnym horakom a kominom, ktory dava vykon 3 kW, a navyse mas netesne okna, je zbytocne sa hadat, ci mas vymenit okna, alebo kotol. Potrebujes jedno aj druhe. Potrebujes nove okna a kotol povedme o vykone 12 kW. Ak by si este aj zateplil, tak by povedzme stacilo 9 kW, ale ani tak by nestacili 3 kW.

Teda akakolvek debata a tom, ze nema zmysel menit kotol pokym neodstranis uplne vsetky uniky tepla je o nicom. Ked vymenis kotol, hoci aj bez vymeny okien, budes tam mat aspon 16 stupnov, namiesto siestich.

Je snad kazdemu jasne, ze sa treba stale a opakovane snazit bojovat proti korupcii. No iba to statnu kasu nenaplni. Ak chcemjazdit po normalnych cestach a davat deti do skol, tak musime platit aj dane. Nie iba niektori, ale vsetci, ktori pracujeme.
taiko
14.03.13,13:37
Myslím, že je to iba odvádzanie pozornosti od iných podstatnejších vecí.
Ale inak ma zaujíma, ako sa to účtuje (by sa to účtovalo).
A ešte - keď klient donesie našej zamestnankyni čokoládu, mám to tiež dať do príjmu firmy a jej ako nepeňažné plnenie do výplaty?
Hmm to podla mna nie je vhodne porovnanie.
Podla mna "klient kupi cokoladu Tvojej zamestnankyni" = "host kupi poharik barmanovi na svoj ucet".
Sprepitne je totiz castokrat vytecnikmi brane ako cast vyplaty zamestnancovi, za ktoru nie je potrebne odviest odvody a ktora nie je zdanena. Aj ked sa obavam, ze "kalimerove" pohnutky su ine nez moje, v tomto pripade s nim suhlasim. Je to tak aj v mnohych inych krajinach, kde host pri zaverenom ucte oznami vysku sprepitneho a to je potom ako polozka uvedene na uctenke.
Jana Motyčková
17.03.13,12:55
Máme s manželom kaviareň, sprepitné si čašníci nechávajú, netuśím ani, koľko to je. Môžem im nakázať aby to nahadzovali do pokladne, dám im potom z toho v čistom ich 43 percent, ostatné pošlem štátu. Mne ako zamestnávateľovi je to jedno, ani nezarobím, ani neprerobím.
Stále si myslím, že tu ide iba o odpútanie pozornosti.
buchač
17.03.13,13:10
KAŽDÝ ...ale fakt každý živnostník má takúto možnosť ....
Každý ju aj patrične využíva ....
Bol by v podstate aj blb , ak by tak nečinil ....

Keby som bol aj ja , taktiež by som odrbával ...


Kazdy nedrbava, mas zle informacie. To je presne to iste klise ako ked niekto napise, ze kazdy knaz zmenuziva deti.

Ozaj, ak by si bol knaz, tiez by si zneuzival deti?
Čítaj ešte raz a poriadne ....

Hm , nie raz - nie dva krát som sa stretol s otázkou ..." potrebujete aj bloček " ....

Toto nie je klišé , to je reál ....

Kňazov do toho nemontuj ......to je iná kapusta ....ale tiež reálna ...
Odrbávať štát a zneužívať deti ???
Myslím si , že na to druhé je fakt potrebný silný žalúdok ...
Basy sú plné vrahov , no keď sa medzi rady muklov dostane ten pedofil , tak má neskutočnú smolu ...
Ešte aj mafiáni deťom dávajú pokoj ...
Ale ten - ktorý štát odrbávajú statočne ...

Capisci ???
lujza.j
17.03.13,13:13
Máme s manželom kaviareň, sprepitné si čašníci nechávajú, netuśím ani, koľko to je. Môžem im nakázať aby to nahadzovali do pokladne, dám im potom z toho v čistom ich 43 percent, ostatné pošlem štátu. Mne ako zamestnávateľovi je to jedno, ani nezarobím, ani neprerobím.
Stále si myslím, že tu ide iba o odpútanie pozornosti.
hmmmm...ak tak urobíš, myslím, že si tú "stratu" inak "vynahradia".....alebo odídu....tie tipsy nie su až také terno...