sonab
06.03.06,13:48
Dobry den,

prepacte za asi nespravne zaradenie dotazu, ale nikam sa mi to nehodilo...
Mam nasledovny problem:
V oktobri 2002 som prostrednictvom zamestnavatela uzavrela zmluvu o doplnkovom dochodkovom poisteni, na zaklade ktorej som si pravidelne ja aj zamestnavatel sporili...
Medzicasom som nastupila na MD, zamestnavatel prispevky vtedy neplatil, platila som si len ja - a to na zaklade dohody s poistovnou.
Napokon som - opat so suhlasom poistovne - prispevky sporit prestala a to v aprili 2003 do odvolania.
Aj napriek kratkemu casu sporenia, v sucasnosti mam na tomto ucte podla vypisu nasporene cca 8000 Sk.
Kedze medzicasomsom vstupila do druheho piliera dochodkoveho poistenia, uvazovala som o zruseni doplnkoveho dochod. poistenia.
Pracovnicka poistovne - doplnkovej dochodkovej ma ale opakovane informuju /aj ked nie celkomjednotne a presne/, ze zrusit sa to neda, resp. ze ak zrusim, nedostanem ani korunu.
Zda sa mi to cudne, velmi sa v tom nevyznam,ale co som si pozerala na internete v zakonoch, mali by vyplatit odstupne /ked mi nevznikol narok na plnenie - co nevznikol/ vo vyske min. 80% nasporenej sumy.
Oni tvrdia, ze nemusia vyplatit nic, lebo mi nevznikol narok... Je to naozaj tak? Je takato zmluva nezrusitelna, resp. musim prist o 8000 Sk -je to dost.
Prosim poradte!!! Vopred vdaka.
Chobot
06.03.06,14:11
Dobry den,

prepacte za asi nespravne zaradenie dotazu, ale nikam sa mi to nehodilo...
Mam nasledovny problem:
V oktobri 2002 som prostrednictvom zamestnavatela uzavrela zmluvu o doplnkovom dochodkovom poisteni, na zaklade ktorej som si pravidelne ja aj zamestnavatel sporili...
Medzicasom som nastupila na MD, zamestnavatel prispevky vtedy neplatil, platila som si len ja - a to na zaklade dohody s poistovnou.
Napokon som - opat so suhlasom poistovne - prispevky sporit prestala a to v aprili 2003 do odvolania.
Aj napriek kratkemu casu sporenia, v sucasnosti mam na tomto ucte podla vypisu nasporene cca 8000 Sk.
Kedze medzicasomsom vstupila do druheho piliera dochodkoveho poistenia, uvazovala som o zruseni doplnkoveho dochod. poistenia.
Pracovnicka poistovne - doplnkovej dochodkovej ma ale opakovane informuju /aj ked nie celkomjednotne a presne/, ze zrusit sa to neda, resp. ze ak zrusim, nedostanem ani korunu.
Zda sa mi to cudne, velmi sa v tom nevyznam,ale co som si pozerala na internete v zakonoch, mali by vyplatit odstupne /ked mi nevznikol narok na plnenie - co nevznikol/ vo vyske min. 80% nasporenej sumy.
Oni tvrdia, ze nemusia vyplatit nic, lebo mi nevznikol narok... Je to naozaj tak? Je takato zmluva nezrusitelna, resp. musim prist o 8000 Sk -je to dost.
Prosim poradte!!! Vopred vdaka.

Keďže si uzatvorila DDP v roku 2002, bolo to ešte podľa starého zákona o doplnkovom dôchodkovom poistení č. 213/1996. Od 1.1.2005 je v platnosti nový zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení č. 650/2004, podľa ktorého všetky zmluvy uzatvorené podľa starého zákona sú platné a vzťahujú sa na ne ustanovenia nového zákona okrem dávkových plánov, ktoré boli dohodnuté podľa 123/1996.

Tvoj dávkový plán teda sa riadi pôdovnými všeobecnými obchodnými podmienkami -VOP (mala by si ich mať ako prílohu zmluvy). Asi ich aj máš, keďže vieš, že na riadnu dávku Ti ešte nevznikol nárok. Je tam možnosť aj vypovedať zmluvu a nechť si vyplatiť odstupné. Je v tom však háči, pretože tie VOP sú robené v zmysle zákona 123/1996, ktorý v § 18 ustanovoval, že odstupné patrí poistencovi, ktorému zanikla účasť na dôchodkovom poistení ... a nevznikol nárok na doplnkový dôchodok.

Podľa bodu 2) Výška odstupného sa určí ako úhrn príspevkov zaplatených poistencom a jeho podielu na výnosoch z hospodárenia DDP.

Čiže ak máš dávkový plán podľa starého zákona, DDP by Ti vyplatila len Tvoje príspevky z DDP. Príspevky zamestnávateľa by Ti vyplatili po dovŕšení veku, kedy Ti vznikne nárok na doplnkový dôchodok.

Podľa nového zákona (§19 ods. 2) "Odstupné sa vyplatí v sume určenej dávkovým plánom, najmenej vo výške 80 % hodnoty zostatku na osobnom účte účastníka ku dňu požiadania o jeho vyplatenie."

Takže pozri si v dávkovom pláne, ako tam máš určenú výšku odstupného a budeš vedieť. Tvrdenia DDP, že nič nedostaneš vyplatené nie je namieste. Nebude to plná suma, akú si si našetrila, ale mala by byť vplatená aspoň redukovaná suma.
sonab
06.03.06,16:53
Velmi pekne dakujem.
ivab
23.03.07,10:31
V súvislosti s touto témou by som potrebovala vedieť, ak v roku 2006 bolo vyplatené odstupné po vypovedaní zmluvy DDP (dôvodom bolo skončenie pracovného pomeru u zamestnávateľa a založenie živnosti), či treba tento príjem zdaniť?