Wes
06.03.06,12:48
Som sprostredkovatel sds a chcem si uplatnit pausalne vydavky Citam vsetky prispevky o pausalnych vydavkoch ale nemam v tom jasno preco kazdy pise ze si moze odpocitat len 25% z prijmov ked v zakone je napisane citujem


§ 6 ods 10

Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia,
neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených
v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má
z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných
živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %.

Ako to je vlastne staci mi ktomu dokladovat len vypis z uctu a nic viac ?
Marína
06.03.06,11:51
Je to síce pravda, čo píšeš, ale príslušné ustanovenie Zák. 595/2003 Z. z. a n.p. je platné k 1. 1. 2006.
Pri paušálnych výdavkoch si musíš viesť evidenciu pohľadávok a príjmu. T. z., že ak si platby mal cez BÚ, tak áno. Ak aj cez pokladňu, tak aj tú.
Johanka
06.03.06,11:58
Doplním Marínu: Akú evidenciu máš viesť, je presne uvedené v § 6 ods.10, z ktorého si vybral vyššie citované. Evidenciu príjmov musíš viesť v časovom slede. Ak Ti prichádzali platby do pokladne aj na účet, musíš to pekne zamiešať. Evidencia sa vedie aj o zásobách.
Marína
06.03.06,12:07
Súhlasím s Tebou Johanka. Zásoby som naschvál nespomínala, pretože nepredpokladám, že ako sprostredkovateľ DSS nejaké má a nechcela som ho dopliesť.
Milan Benka
06.03.06,13:33
Doplním, že " preco kazdy pise ze si moze odpocitat len 25% z prijmov " je pravdivá informácia na uplatnenie paus. výdajov v r.2005
HUPKA64
06.03.06,15:32
Doplním, že " preco kazdy pise ze si moze odpocitat len 25% z prijmov " je pravdivá informácia na uplatnenie paus. výdajov v r.2005



Je to stanovené v zákone o dani z príjmov č.659/2004 Z.z. v § 6, odsek 10.

Paušálne výdavky podľa toho zákona sú 25 % z príjmov.

Pre remeselníkov, ktorí sú uvedení v osobitnom predpise /*33/ platí paušál 60 % plus skutočne uhradené odvody do ZP a SP.Toto vyznačí v daňovom priznaní /DP/

Daňovník si uplatní skutočné výdavky, alebo paušálne. Toto vyznačí na DP.
Osobitný predpis /*33/ = Príloha č. 1 zákona č. 455/1991 Z.z. v znení neskorších predpisov. /Živnostenský zákon/
džana
06.03.06,15:50
Som sprostredkovatel sds a chcem si uplatnit pausalne vydavky Citam vsetky prispevky o pausalnych vydavkoch ale nemam v tom jasno preco kazdy pise ze si moze odpocitat len 25% z prijmov ked v zakone je napisane citujem


§ 6 ods 10

Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia,
neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených
v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má
z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných
živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %.

Ako to je vlastne staci mi ktomu dokladovat len vypis z uctu a nic viac ?


40 % platí až od 1.1.2006, za rok 2005 je to len 25 %
Velettka
16.03.06,08:02
Kamarát je normálne zamestnaný celý rok 2005 ... porpi tom vykonáva sprostredkovateľa DSS, kde mal príjem za celý rok nejakých 6000 korún, ktoré mu boli vyplatené na účet..... môžem mu uviesť do výdavkov 25% zo 6000 čiže 1500 korún (aj bez nejakej evidencie, bločkov a somarín .. prosdte je to paušálne uvedené a koniec.. ) je to tak? ďakujem