silvinka99999
12.03.13,15:11
Dobrý deň

ohlásila sa kontrola na DPH. Pri kontorole dokladov som zistila že na faktúre máme uvedené IČ DPH bez SK. Môže to kontrola vyhodiť?
veronikasad
12.03.13,14:41
Over si na stránke drsr, či firma vôbec je platitelom DPH. Uplatnili ste si z tejto faktúry odpočet DPH (bola DPH-čka na faktúre vyčíslená) ?

http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgwxDQBJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAHyvHWw!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFUNzM!?nID=6_0_2 QT5P&cID=6_0_2QT5P
IvoM
12.03.13,14:43
Zober pero a doplň SK a máš po probléme, teda ak ide o platiteľa DPH. :-)
veronikasad
12.03.13,14:44
Zober pero a doplň SK a máš po probléme.
... nezačal by si predsa tým overením na stránke DR SR ?
silvinka99999
15.03.13,13:27
Over si na stránke drsr, či firma vôbec je platitelom DPH. Uplatnili ste si z tejto faktúry odpočet DPH (bola DPH-čka na faktúre vyčíslená) ?

http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgwxDQBJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAHyvHWw!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFUNzM!?nID=6_0_2 QT5P&cID=6_0_2QT5P



Asi som sa zle vyjadrila. To SK chýba pred našim IČ DPH na dodávateľských faktúrach.
silvinka99999
03.04.13,09:34
nikto neporadí
kn-alka
03.04.13,09:38
Oprav v softe a vytlač znova všetky vyšlé faktúry.
silvinka99999
03.04.13,09:45
ide o došle fa
Tweety
03.04.13,09:49
ide o došle fa
Za došlú faktúru je zodpovedný dodávateľ ale v konečnom, na takúto vec ste ho mohli upozorniť.
kn-alka
03.04.13,09:52
ide o došle fa

Požiadať dodávateľa o opravu, alebo ako je uvedené v prísp.č. 3, surovo perom dopísať.
zanetka68
03.04.13,09:53
Dodávateľ by mal fa opraviť. Dopisovanie do fa pero nie je správne a podľa môjho názoru kontrola to neuzná.
zanetka68
03.04.13,09:54
Dodávateľ by mal fa opraviť. Dopisovanie do fa perom nie je správne a podľa môjho názoru kontrola to neuzná.
kn-alka
03.04.13,09:59
Nám uznala :).... ale pravdaže bolo to len na 1-2 faktúre. Väčšina dodávateľov je ochodných opraviť údaje na faktúre.

Kde zasa chýbalo celé DIČ, tak som "nenápadne" doklepala písacím strojom ..... aj to prešlo :)

Jediné, čo nám DÚ neuznal boli faktúry z T-Comu, T-Com nebol ochotný spätne opraviť faktúry, a ani DÚ neuznal odpočet. :(
zanetka68
03.04.13,10:02
Ja som mala taký prípad u dodávateľa energie, ktorý nám nebol ochotný opraviť doklad, dopísať SK v systéme. Donútila som pracovníka firmy, aby mi to ručne dopísal a dal pečiatku s podpisom a jeho menom, kto opravil údaj.
Tweety
03.04.13,10:03
Ako donútiť dodávateľa aby uvádzal na dokladoch údaje také aké má? Nezaplatiť alebo pohroziť, že pokiaľ nepošle správne vyhotovenú faktúru nezaplatíte.
zanetka68
03.04.13,10:07
Ja som vždy zavolala dodávateľovi, že fa neuhradíme v prípade, ak neopraví údaje na fa. Nedá sa to však u dodávateľov, ktorí vás môžu odpojiť od plynu, el.energie, internetu, atď. :(
elisabeth
03.04.13,10:18
ja som mala kontrolu na nadmerný odpočet asi pre 6 rokmi a tiež mi našli takéto faktúry od Orange. Panie kontrolórky mi povedali, že ja to nesmiem na faktúru dopísať ani prípadne dopečiatkovať (mali sme takú malú pečiatku s IČ dph), ale že to máme zobrať do Orange a dať im to tam dopísať ručne a ošifrovať, že to opravili oni. Takže sme vzali 11 faktúr, vzali do Orange spolu s našou kartičkou IČ dph a tam mi to v učtárni odpísali, dali tam štempľu a podpis a bolo to OK.
Prípadne sa dá ešte tak, že napíšeš číslo, vytlačiš, nalepíš a prefotíš. Ak máš dobrú kopírku, tak, ti nikto nezistí, že to nie je originál.
silvinka99999
03.04.13,10:29
Ide presne o faktúry T mobile už sme ich veľa krát písomne žiadali aby to opravili. A vyhražať sa nezaplatením sa nedá lebo vám vypnú mobil.
Takže teraz čo aby to nevyhodili z DPH pri kontrole?
zanetka68
03.04.13,10:32
príspevok 14 a 17 :) k príspevku:

(Ide presne o faktúry T mobile už sme ich veľa krát písomne žiadali aby to opravili. A vyhražať sa nezaplatením sa nedá lebo vám vypnú mobil.
Takže teraz čo aby to nevyhodili z DPH pri kontrole?)

zabudla som na citáciu :(
Nandrolon
03.04.13,10:58
Ktorý zákon zakazuje vstupovať perom do faktúry?
Ja budem tvrdiť že podopisoval to dodávateľ, teda formálne mala pri účtovaní faktúra všetky náležitosti podľa zákona o DPH.
Je zakázané ručne vypisovať aj celé faktúry? Číslo paragrafu ???

Riešim to rovnako, nakoľko častokrát dodávateľ po zaplatení faktúry má už svojho odberateľa úplne na háku...

PS: treba sa vedieť v prvom rade obhájiť a žiadať zákon, ktorý to prikazuje a nie aby tam kontrola vyskakovala čo má a čo nemá byť. Od toho sú predsa zákony, kde to má byť čierne na bielom a keď to tam nie je, bohužiaľ...
zanetka68
03.04.13,11:09
Podľa mňa je faktúra uzatvorením obchodu (formou kúpno-predajnej zmluvy) medzi odberateľom a dodávateľom, ktorá by mala byť u oboch strán rovnaká a bez kreatívnych zmien vykonanej jednou stranou. To by som si mohla dopisovať napr. do zmluvy o dielo, pracovnej zmluvy, atď. :)
Nandrolon
03.04.13,11:26
Ja viem ako by to malo správne byť, ale častokrát to tak nie je a ak by sa účtovník nevedel obracať v zákonoch, tak všetka "špina", ktorú narobia iní ľudia či už z nevedomosti /na faktúre niečo chýba/ alebo s úmyslom obohatiť sa /vecná strana faktúry/ by pristala iba na účtovníkovej hlave, pretože on má byť za všetko zodpovedný... a častokrát sa to aj tak berie...
Tým, že dopíšem 2 písmená SK, nikoho ani neokradnem, ani neukrátim, ani nepoškodím a myslím že kontrola nič nemôže...

A práve na zmluvách je všetko "polopaticky" napísané, napríklad aj čísla sú uvedené aj slovom práve preto, aby sa tie zmluvy nedali pozmeniť.
zanetka68
03.04.13,11:39
Rozumiem Ti. Chápem, že je to jednoduchšie. Záleží potom na koho natrafíš pri kontrole. :)