Janinka
12.03.13,19:56
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, uctujeme material sp. A, na konci roka dávam podla sumy prijemiek v sklade do uctovnictva zapis : 112xx/111xx. A podla sumy výdajok dám 501xx/112xx. Ale zistila som teraz ze asi to nerobím správne nakolko sme servisom a cast materialu je na zákazkach ktoré si zákazníci ešte neprevzali a tak by som mala o sklad nevydanych oprav asi 501 znizit. Doteraz som si myslela, ze vydajku vygeneruje az pri prevzatí zakazky zakaznikom, ale po konzultacii so skladnikom, mi bolo ozrejmene, ze vygeneruje ale zo skladu nevydanych oprav. Takze neviem, co teraz, asi by som mala opravit predosle roky o zostatky tych skladov, alebo sa to da opravit v tomto roku?

Prosim surne. Dakujem
a_je_to
12.03.13,19:46
A čo chceš vlastne opravovať ? Veď to máš dobre ! Máš ten materiál na sklade ? Nemáš ! Bolo vydaný do spotreby ? Bol ! Zodpovedá účtovný zostatok na sklade skutočnému ? Mal by ! Sklad nevydaných opráv musíš účtovať na 121/611, teda na nedokončenú výrobu. Ako ? To si zisti podľa toho, čo požaduje softvér, ale hlavne nič na tom neopravuj. Nebola by to oprava, ale pokazenie toho, čo je dobre. Prevzatie zákazky v novom roku by sa malo potom odúčtovať z nedokončenej výroby, nie zo skladu. Ak vydanie zákazky z nevydaných opráv nezanecháva zápis, tak zaúčtuješ ešte 611/121, čo je výdaj z nedokončenej výroby na fakturáciu.