bebikamt
12.03.13,21:53
Dobrý večer. Potrebovala by som poradiť. Po otcovej smrti sme zdedili 3 súrodenci 3 izbový byt. Prebehlo dedičské a boli sme dohodnutý a každý z nás zdedil 1/3 z bytu. Sestra žije s rodinou vo svojom, brat ostal v tom zdedenom byte. Chcela by som s mojou rodinou , ja ,manžel a dve dcérky, ísť do toho bytu bývať aj s bratom. Dnes ale sestra povedala , že čo ona má z toho bytu ... nič ... čakám asi toľko že budú chcieť s bratom aby som im asi niečo platila , niečo ako podnájom. Pritom brat tam býva vyše roka a nikomu nič neplatí. Môžu si na také niečo nárokovať ? Z bratom si podelíme platby na nájomnom a aj energiách. Taktiež tvrdia že po dedičskom sa byt nesmie predať po dobu 3 rokov, lebo som chcela aby sa byt predal a každý získal svoj podiel. V osvedčení o dedičstve totiž nič také nieje. Chcem si dať totiž žiadosť na byt, ale podmienka je , že nesmiem vlastniť žiadny nehnuteľnosť. Týka sa to aj dedičstva ? Ďakujem
draik
13.03.13,06:33
Podielový spoluvlastník, ktorý nehnuteľnosť nevyužíva, môže žiadať finančnú kompenzáciu od užívateľa nehnuteľnosti. Túto možnosť máte aj vy od brata. Predať môžte kedykoľvek.
arizona
13.03.13,06:56
Kto vam tvrdi, ze byt sa nesmie predat? Z akeho dovodu?

Vsetci spoluvlastnici maju voci nehnutelnosti prava aj povinnosti, je na vas ako sa dohodnete na platbach a udrzbe,vy ste vlasnici.

Ak sa tam chces nastahovat aj s rodinou, asi by bolo najlepsie,aby si od surodencov odkupila ich podiely a vyplatila ich. /ak maju oni kde byvat a suhlasia/
Byt bude tvoj a surodenci si mozu z nadobudnutych penazi tiez prilepsit.Ukrateny tym padom nebude nikto.
bebikamt
13.03.13,12:14
Podielový spoluvlastník, ktorý nehnuteľnosť nevyužíva, môže žiadať finančnú kompenzáciu od užívateľa nehnuteľnosti. Túto možnosť máte aj vy od brata. Predať môžte kedykoľvek.

ok takže keď tam nebývam ja a sestra tak môžeme si od brata nárokovať nejakú kompenzáciu za posledný rok ? samozrejme po dohode z každej strany
bebikamt
13.03.13,12:15
Kto vam tvrdi, ze byt sa nesmie predat? Z akeho dovodu?

Vsetci spoluvlastnici maju voci nehnutelnosti prava aj povinnosti, je na vas ako sa dohodnete na platbach a udrzbe,vy ste vlasnici.

Ak sa tam chces nastahovat aj s rodinou, asi by bolo najlepsie,aby si od surodencov odkupila ich podiely a vyplatila ich. /ak maju oni kde byvat a suhlasia/
Byt bude tvoj a surodenci si mozu z nadobudnutych penazi tiez prilepsit.Ukrateny tym padom nebude nikto.

no bol to nápad mojej sestry, a brata , ktorý tvrdili že to je v dedičstve , ale nieje to tam... dik
Mária27
13.03.13,19:35
ok takže keď tam nebývam ja a sestra tak môžeme si od brata nárokovať nejakú kompenzáciu za posledný rok ? samozrejme po dohode z každej strany
Môžeš, do troch rokov. Nájdi si tu prílohu "Spoluvlastník užíva celé".