DobFR85
12.03.13,22:44
Dobrý večer prajem všetkým poraďákom,

som začínajú podnikateľ, ešte vo fáze kompletizácie dokumentov a zdrojov na začatie podnikania formou založenia spoločnosti s.r.o.
Chcel by som Vás preto poprosiť o pomoc s týmto problémom: vedeli by ste mi poradiť, či je možné a prípadne ako by som mohol postupovať, ak by som namiesto peňažného vkladu do základného imania chcel použiť radšej nepeňažný vklad v hodnote menšej nehnuteľnosti, kde by sme mali menšiu prevádzku, a ktorá by bola financovaná prostredníctvom úveru? Jednalo by sa napríklad len o menšie priestory a tieto priestory by boli financované buď spotrebiteľským alebo lepšie hypotekárnym úverom.
Ak by na danú nehnuteľnosť bolo vytvorené záložné právo banky, je možné napríklad tento majetok hoci by bol splácaný FO, teda zmluvny závazok s bankou by mala len FO, previesť do vlastníctva alebo do základného imania či majetku tejto spoločnosti?

Ako by som mal napríklad postupovať pri oceňení, aby bolo vhodné určiť cenu do zápisu OR, či na to stačí len kúpna zmluva, kde je uvedená obstarávacia cena tejto nehnuteľnosti alebo na to musí byť ešte nejaký kvalifikovaný odhad?

Chcel by som sa Vás ešte opýtať či je po poslednej novelizácii Obchodného zákonníka povinné mať pri zápise spoločnosti do OR splatený minimálny vklad pri 1 osobovej sro. 5 000 Eur?


Ďakujem.

JH
KEJKA
12.03.13,22:29
neviem, prečo si to takto komplikuješ. Na nepeňažný vklad potrebuješ znalecký posudok
a každá tvoja otázka je problém.

prečo nezaložíš sro na základe vyhlásenia o splatení vkladu 5000 EUR /to nikto neskúma/
a nezačneš normálne podnikať, pracovať?.
tie priestory môžeš mať ako prevádzku, bud v prenájme, alebo ju kúpiš..................
Atomer.sk
06.04.13,19:07
Presne tak, naco to komplikovat nepenaznym vkladom a este nehnutelnostou??

Je postačujúce, keď správca vkladu písomne prehlási, že všetci spoločníci zakladajúcej s.r.o. zložili svoje vklady. Toto písomné prehlásenie sa priloží k návrhu na zápis do obchodného registra.

http://www.zalozeniesropostup.sk/#krok7
sroservis
06.04.13,21:11
ja len doplnim odpovede na otazky :-)
-ano, potrebujete kvalifikovany odhad, tj znalecky posudok vyhotoveny znalcom z daneho odboru (ocenovanie nehnutelnosti)
-kedze v dosledku vkladu nehnutelnosti do zi sro sa zmeni vlastnik nehnutelnosti - z fyzickej osoby na sro, je potrebne tuto zmenu prejst aj s bankou, aby ste neporusili podmienky uverovej zmluvy,
- ak hodnota nehnutelnost podla znalposudku, dosiahne 5000 eur, penazny vklad do zi uz vkladat nemusite
​pekny den