Katarina-fa
13.03.13,09:22
Poprosím o radu, napriek tomu, že som tu prečítala veľa diskusií na túto tému, nenašla som jednoznačnú odpoveď

1/ jednoosobová s.r.o. vznikla v 02/2013, konateľ - spoločník vložil do obchodného majetku vozidlo zo svojho súkromného majetku - prepis na polícii v 03/2013 na firmu. Auto pôvodne obstaral v 04/2010
- podnikateľ si chce uplatniť odpis auta, keďže auto ešte nemá 4 roky, môže si za posledný 4tý rok uplatniť ročný odpis vo svojej s.r.o. ?

- vklad auta nechce riešiť navýšením ZI - aký je iný spôsob aby si mohol uplatniť odpis?

- v akej cene bude auto vložené do podnikania? je možný aj iný spôsob ako znalecký posudok ? (toto odmieta)

2/ jednoosobová s.r.o. vznikla v 02/2013 - auto zaradené do podnikania v 03/2013 - auto sa už nebude odpisovať, bude si naň iba uplatňovať PHM a ostatné náklady,
akým spôsobom ho zaúčtujem aby sa mi dostalo do účtovníctva a v akej cene

veľmi pekne dakujem ochotným ľuďom za pomoc
Katarina-fa
14.03.13,06:57
poradíte ?
Adiks
14.03.13,12:23
mimotemy Iba ťa opravím, jednoosobová s.r.o., nie jednoosobná s.r.o.
Katarina-fa
14.03.13,12:25
mimotemy Iba ťa opravím, jednoosobová s.r.o., nie jednoosobná s.r.o.


vďaka, veľmi si mi pomohla ;)
Ivenka
14.03.13,12:29
Toto som našla len tak narýchlo ale tuším predvčerom tu o tom písala aj Kejka, skús pohľadať v jej príspevkoch


Otázka:
Ako spávne preradiť osobné auto (príp. iný majetok) z podnikania SZČO FO ak ukončím živnosť? Chcem ho vložiť do novej s.r.o, kde budem konateľom a najlepšie by bolo ak by sa jednalo o nejaký bezplatný vklad do majetku, nie do ZI. Auto bolo kúpené na lízing a v roku 2008 lízing bol splatený. Ako ho správne vyradiť v JÚ a zároveň zaradiť do s.r.o. akou cenou a na aký účet?
Odpoveď:
Ak dôjde k preradeniu majetku z obchodného majetku podnikateľa – fyzickej osoby do osobného užívania v priebehu podnikania (t.j. pred ukončením živnosti), tento akt je potrebné v účtovníctve zrealizovať prostredníctvom protokolu o preradení majetku. V prípade ukončenia živnosti sa obchodný majetok po tomto ukončení automaticky stáva súčasťou osobného majetku fyzickej osoby.
Následné bezodplatné vloženie majetku do spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorej spoločníkom je vkladateľ, pričom tento vklad nezvyšuje základné imanie obchodnej spoločnosti sa v zmysle § 33 ods.4 Postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva (Opatrenie MF SR č.23054/2002-92) je v s.r.o. potrebné zaúčtovať na ťarchu účtu účtovej skupiny 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 413 – Ostatné kapitálové fondy. Pre účtovné účely by sa takto vložený majetok obstaral tzv. reprodukčnou obstarávacou cenou (viď § 25 ods.1 písm. d) bod 1 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve v z.n.p.), no pre účely uplatňovania daňových odpisov pôjde v predmetnom prípade zrejme o nulovú hodnotu a to v zmysle ustanovenia § 25 ods.1 písm. f) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p..
Spracoval: Ing. Ján Mintál (30.12.2009)
Katarina-fa
14.03.13,12:35
dakujem....idem este prestudovat znova vsetky temy, hladam najvhodnejsi sposob pre podnikatela ako to urobit a ci vobec sa oplati este riesit ten odpis, alebo to nechat tak a uplatnovat iba ostatne naklady v suvislosti s autom
Katarina-fa
18.03.13,11:24
viete mi odobriť takýto postup k môjmu zadaniu ? :

k bodu 1/
- urobím darovaciu zmluvu medzi FO a s.r.o.
- auto ocením z hľadiska daňového vstupnou cenou, ktorú vypočítam tak, že z reálnej faktúry za auto z roku 2010 odpočítam fiktívne odpisy za roky 2010,2011,2012 a 01,02/2013, tzn. OC-fiktívny odpis = Vstupná cena
- auto ocením z hľadiska účtovného reprodukčnou OC, ktorú získam z bazárov pri porovnaní cien podobného automobilu
zaúčtujem:
1/ cez ID - bezodplatný vklad automobilu do spoločnosti vo vstupnej cene 042/413
2/ zaraďovací protokol - zaradenie automobilu vo vstupnej cene 022/042
3/ mesačne odpis od 03/2013-12/2013 551/022
na konci roka bude účet 022 nulový

k bodu 2/ auto sa už nebude odpisovať, vstupná cena bude 0,iba ho ocením z účtovného hľadiska reprodukčnou OC
urobím iba inventárnu kartu pre auto so vstupnou cenou 0

môže to byť takto?
Adiks
19.03.13,08:23
Odpisy 551/082.
Katarina-fa
19.03.13,08:25
Odpisy 551/082.

jasné, chybička sa stala z mojej strany a inak môže byť takýto postup?