Pramuková Anna
13.03.13,19:10
Poradí mi niekto ako rozviazať pracovný pomer s zamestnancom - poberateľom starobného dôchodku tak, aby sa nemuselo vyplácať odstupné? Nemáme na to finančné prostriedky a prepúšťanie je nevyhnutné pre nízky počet žiakov. Vopred ďakujem za dobré rady, prípadne formuláciu dohody.
Tweety
13.03.13,18:13
Ak je to výpoveď z organiz. dôvodov, tu má zo zákona nárok na odstupné. Bez nároku je len skončenie PP dohodou podľa §60 ZP.
JUDr. Pavol Kollár
13.03.13,19:11
Vo svojej otázke ste si aj odpovedala. Ak zamestnanec nedá sám výpoveď, za normálnych okolností sa dá váš problém riešiť len dohodou. Samozrejme dá sa to riešiť aj spôsobom výpovede alebo okamžitého skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa, ak zistíte neplnenie nejakých pracovných úloh alebo povinností zamestnancom. To však vyžaduje zo strany zamestnávateľa aj kus odvahy hľadať čo zamestnanec neplní. Keď sa hľadá, vždy sa niečo nájde, nikto nepracuje tak aby neurobil nejakú chybu. Za najreálnejšie a aj ľudské riešenie považujem porozprávať sa so zamestnancom, vysvetliť mu situáciu a navrhnúť dohodu. Ak to zamestnanec nepochopí, znamená to že je bezohľadný voči svojim kolegom a zrejme nemá ani morálne právo byť učiteľom. Až v takomto prípade by som postupoval systémom kontroly práce a hľadania nedostatkov pri plnení pracovných úloh s následkom rozviazania pracovného pomeru bez odstupného.
Samozrejme je to jeden z názorov, ktorý môže vyvolať polemiku na túto tému.
ewita888
13.03.13,19:32
Vo svojej otázke ste si aj odpovedala. Ak zamestnanec nedá sám výpoveď, za normálnych okolností sa dá váš problém riešiť len dohodou. Samozrejme dá sa to riešiť aj spôsobom výpovede alebo okamžitého skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa, ak zistíte neplnenie nejakých pracovných úloh alebo povinností zamestnancom. To však vyžaduje zo strany zamestnávateľa aj kus odvahy hľadať čo zamestnanec neplní. Keď sa hľadá, vždy sa niečo nájde, nikto nepracuje tak aby neurobil nejakú chybu. Za najreálnejšie a aj ľudské riešenie považujem porozprávať sa so zamestnancom, vysvetliť mu situáciu a navrhnúť dohodu. Ak to zamestnanec nepochopí, znamená to že je bezohľadný voči svojim kolegom a zrejme nemá ani morálne právo byť učiteľom. Až v takomto prípade by som postupoval systémom kontroly práce a hľadania nedostatkov pri plnení pracovných úloh s následkom rozviazania pracovného pomeru bez odstupného.
Samozrejme je to jeden z názorov, ktorý môže vyvolať polemiku na túto tému.
tak toto snáď nie !
logomania
14.03.13,08:18
JUDr. Pavol Kollár, ja nie som právnik a nevyznám sa v právnických kľučkách, ale viem, že to čo navrhujete môže nastať len keď mal už zamestnanec predtým nejaké porušenia prac. disciplíny a je to aj písomne dokladované veď aj tu musí byť nejaký postup – napomenutie, pokarhanie, atď. Hľadať dodatočne nejaké chybičky je veľmi zlý a nesprávny postup.
Prečo je podľa vás zamestnanec bezohľadný voči svojim kolegom keď si nárokuje na to, čo mu zo zákona patrí? To je čo za hlúposť že zrejme nemá ani morálne právo byť učiteľom? Do akej kategórie ľudí sa opovažujete zaradiť učiteľov – za úbožiakov, ktorí si povedia no veď ja nemusím mať odstupné (lebo pán riaditeľ zle hospodáril) nech to odstupné dostanú kolegovia na konci roka ako odmenu. Ale na každého učiteľa predsa škola dostane peniaze, tak na odstupné predsa musí mať a keď nemá, nie je to problém zamestnanca ale zamestnávateľa.
VAŠA RADA JE NEPROFESIONÁLNA A VEĽMI ZLÁ aj keď ju prezentujete ako jeden z názorov.