slavonav
14.03.13,10:27
Dobry den,

vlastnim nehnutelnost, ktora je v LV vedena ako viacucelova stavba. bola uz skolaudovana, a v LV vidno ze ma pridelene aj supisne cislo (rozhodnutie o prideleni od povodneho majitela nemam). Na meste mi vsak povedali ze nema orientacne cislo - a to mi daju az k novemu kolaudacnemu. Neda sa tento krok nejak obist - vyziadat si to orientacne cislo k povodnemu kolaudacnemu rozhodnutiu k chate (teda viacucelovej stavbe)?
s.renka
14.03.13,09:55
Ak bola stavba naozaj skolaudovaná a v LV má aj zapísané súpisné číslo, potom je to problém Mesta, že k už pridelenému súpisnému číslu si nepridelili aj orientačné. Pre kataster nie je orientačné číslo dôležité, pretože eviduje súpisné. Dobre by bolo zájsť na kataster a zistiť, na základe čoho bola stavba so súpisným číslom zapísaná do LV, lebo ak tam majú všetky podklady potrebné na zápis stavby, potom nie je dôvod, aby Vás Mesto nútilo robiť novú kolaudáciu (už skolaudovanej stavby? - to ako?) a Mesto by si malo svoj problém riešiť samo.
slavonav
14.03.13,10:08
Myslel som ze je problem v tom, ze tato stavba nie je vedena ako rodinny dom, alebo nieco podobne, preto bolo pridelene len supisne cislo. Nikde som ale nenasiel info, ci sa orientacne cislo moze pridelit len rodinnemu domu - ci nemozem poziadat o pridelenie orientacneho cisla viacucelovej stavbe (resp. v kolaudacnom rozhodnuti je viacucelova polnohospodarska stavba)
wagner
14.03.13,13:42
Myslel som ze je problem v tom, ze tato stavba nie je vedena ako rodinny dom, alebo nieco podobne, preto bolo pridelene len supisne cislo. Nikde som ale nenasiel info, ci sa orientacne cislo moze pridelit len rodinnemu domu - ci nemozem poziadat o pridelenie orientacneho cisla viacucelovej stavbe (resp. v kolaudacnom rozhodnuti je viacucelova polnohospodarska stavba)
Na čo Ti je orientačné číslo? Pretože obec zo zákona prideľuje súpisné číslo. Pokiaľ sa nerozhodne prideľovať orientačné čísla, tak nemusí. Poznám aj mesto, kde nemajú orientačné čísla, iba súpisné. To isté aj obce. Orientačné čísla sú náklady pre obec, pretože musí na svoje náklady zabezpečiť tieto čísla a nemá právo požadovať za ne od vlastníka nehnuteľnosti úhradu. U nás sú aj orientačné čísla, ale sú to vlastne bývalé súpisné čísla. Na katastri ich nemá nikto napísané.
majkii
17.03.13,19:59
Číslovanie orientačnými číslami je pomocným druhom číslovania budov, ktoré slúži na orientáciu v obci a na konkrétnej ulici. Podmienkou zavedenia tohto druhu číslovania v obci je existencia ulíc a iných verejných priestranstiev, ktorým bol určený názov a ktoré sú týmto názvom označené.
viac v metodickom usmernení
Samotné rozhodnutie o určení súpisného čísla si môžeš vyžiadať od mesta napr. aj na základe infozákona, ale tiež ako vlastník môžeš nahliadnuť do zbierky listín na katastri, kde toto rozhodnutie je súčasťou zbierky listín zložky k LV.

www.usi.sk/uploaded/dokumenty/stavbari/usmern_cisla_stavby.doc (http://www.usi.sk/uploaded/dokumenty/stavbari/usmern_cisla_stavby.doc)