ZuzanaA
28.09.04,08:59
Rozhodli sme sa darovať jednému oddeleniu v nemocnici PC a monitor. PC je kúpený v tzv. second hande + monitor je nový. Mám dve otázky:

1. Ako je to teraz s darovaním, tuším je to celé pripočítateľná položka?

2. A ako je to s DPH? PC a monitor sme kúpili od platcu dane, DPH si uplatníme a musíme ho následne odviesť štátu? Ak áno z akej ceny?

Ďakujem.
ZuzanaA
28.09.04,09:50
Nikto z Vás nikdy nedaroval?
Niečo ohľadom PDH som si našla, je to asi par. 8, odst. 3 - dodanie tovaru je:
ak platiteľ dodá tovar na svoju osobné spotrebu,na os. spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar BEZODPLATNE alebo.....
Je to asi môj prípad,nie? Takže odvádzam DPH z ceny ktorú som uviedla v dar. zmluve.
erika527
28.09.04,10:27
Potrebovali by sme vzor na darovaciu zmluvu. Veľmi pekne ďakujeme.
ZuzanaA
28.09.04,10:40
A keď ti ju pošlem, poradíš mi???
selena
28.09.04,12:42
My sme zatial darovali iba prasule. Viem tolko - dolezite je na aky ucel sa pouzije dar - podla toho je prip. polozka alebo nie.
bea
28.09.04,13:09
Od tohto roku pokiaľ viem, je dar vždy pripočitateľná položka. Možno sa mýlim, ale ja som nikde v zákone nenašla, že by to tak nebolo.
jana
29.09.04,04:16
Dary sú pripočítateľná položka. Za rok 2003 si si mohla z darov odpočítať
2 % zo základu dane podľa §20 odst.7 Zákona č.366/99 Z.z. DzP.
Za rok 2004 už odpočitateľné položky neexistujú /dary,náklady na reklamu,reklamné predmety/.
Ak chceš darovať počítač musíš odviesť štátu aj DPH.
erika527
29.09.04,05:09
Pre ZuzanuA: súhlasím s Janou, keď darujeme niečo, tak treba odviesť DPH. Ja som sa spravila chybu keď pre obch. firmu sme darovali, to sa nemôže, lebo darovať sa môžeme iba neziskovým organizáciam ak sa nemýlim, my sme to darovali sro-čke. Neviem čo s tým dá už spraviť... Poprosím každých pomôžte mi s jedným vzorom na darovaciu zmluvu.
ZuzanaA
29.09.04,05:25
Tak ďakujem vám za rady, je to teda ako som si myslela. Pre Eriku pripájam darovaciu zmluvu
bea
29.09.04,06:15
erika527 - podľa mňa sa nič nedeje, keď ste dali dar obchodnej firme. Je to už pripočitateľná položka aj keď by to bol dar pre neziskovú organizáciu a nie je nikde napísané, komu čo môžete darovať. Veď v nákladoch to nebudete mať, DPH odvediete, takže by malo byť všetko O.K. - Aspoň si to myslím ja.
erika527
29.09.04,06:36
Ďakujem pekne za rady a za vzor. Ste /sme/ super!
Krásny deň!
ZuzanaA
29.09.04,07:45
A ešte ma tak napadlo, keby sme sa chceli dajako vyhnúť odvodu DPH, nemohli by sme namiesto darovacej zmluvy vyhotoviť zmluvu o bezplatnej výpožičke napr. na obdobie 10 rokov? V tom prípade by sme asi nemuseli odviesť DPH ale mali by sme nárok na odpočet?
bea
29.09.04,07:50
Ak by tá zmluva o pôžičke bola len u Vás v "šuflíku", aby ste mali doklad, že ten PC je v nemocnici a oficiálne by ste ho používali u Vás vo firme, tak by nebol žiaden problém.
emily
29.09.04,07:51
Ak chceš obchádzať zákon, tak rovno ten počítač daj nemocnici a naďalej ho veď v evidencii. Ešte som sa nestretla s tým, aby niekto chodil po firme a fyzicky kontroloval majetok. Má niekto inú skúsenosť.
Deda
29.09.04,09:15
Emily, mám skusenosť s pracovníkmi DU, keď chodili po firme a fyzicky kontrolovali majetok, /nie detailne podľa výr.čísiel/ chceli vidieť všetko, čo vedieme na kartách
a nebolo toho málo asi za 20 mil.Sk, takže im to trvalo cca 2 hod. Musím ale podotknúť, že nám to vopred oznámili /1 deň/, takže počítač, čo mal majiteľ doma sme priniesli do firmy a kusovo nám všetko sedelo.
Prajem príjemný deň.
ZuzanaA
29.09.04,09:51
Tak asi ho budeme musieť normálne oficiálne darovať, lebo obdarovaný (nemocnica) nesúhlasí s tým, že im ho dáme iba tak bez papiera, oni si ho musia zaevidovať. No čo už, v tomto štáte dobrý skutok niečo stojí :-(((
renča
07.10.04,05:19
prečo im to nepredáte za nejakú smiešnu sumu??
ZuzanaA
07.10.04,05:33
Už to je vyriešené-darované, takže už nešpekulujeme. Ale to nič, chceli sme to pekne oficiálne darovať, a už sme sa zmierili s tým, že nás to bude niečo stáť. Aspoň nás hreje dobrý pocit, že sme pomohli tam, kde to naozaj potrebovali.
Viera
07.10.04,05:48
Ak chceš obchádzať zákon, tak rovno ten počítač daj nemocnici a naďalej ho veď v evidencii. Ešte som sa nestretla s tým, aby niekto chodil po firme a fyzicky kontroloval majetok. Má niekto inú skúsenosť.
Áno ja mám. Pri jednej daňovej kontrole nám fyzicky kontrolovali hmotný majetok podľa inventárnych kariet. Kontrolovali označenie hmotného majetku a jeho skutočné využívanie na podnikanie. Problémom bola budova, ktorú sme v čase konania daňovej kontroly čiastočne rekonštruovali. Dokonca došlo k tomu, že nám vyhodili odpisy z tejto budovy. Po kontrole sme sa však odvolali a museli nám všetko vrátiť.
janaGT
09.01.07,08:32
Chcem otvoriť túto tému:
v 12/06 mi prišla fa na PC a digi foťák - vo firme sme to ani nevideli, majiteľ to hneď zaniesol na VŠ ako dar. VŠ nám pošle darovaciu zmluvu - písali ju oni v našom mene.
Menilo sa niečo na DPH? Môžem si uplatniť z fa na vstupe a musím odviesť aj na výstupe?
Ďakujem.
janaGT
11.01.07,06:20
posúvam ...
Anja111
11.01.07,06:36
Rozhodli sme sa darovať jednému oddeleniu v nemocnici PC a monitor. PC je kúpený v tzv. second hande + monitor je nový. Mám dve otázky:

1. Ako je to teraz s darovaním, tuším je to celé pripočítateľná položka? Áno.

2. A ako je to s DPH? PC a monitor sme kúpili od platcu dane, DPH si uplatníme a musíme ho následne odviesť štátu? Ak áno z akej ceny? Pri nákupe si uplatníte DPH a pri darovaní celú odvediete.

Ďakujem.

Môj názor je vyznačený v texte tmavým.