printerscd
14.03.13,18:54
Zdravim.

Stavat dom alebo kupit byt?

Moj cisty prijem + priatelky=1500 e mes.

Nasporene mame 35000 eur, pozemok mame.

Pozemok ak by sme realizovali dom sa nachadza 30 km od mesta de pracujeme.

Co by ste poradili ? Kupit byt v meste kde mame pracu alebo postavit dom mimo prace ?
tienik
14.03.13,18:13
ja som byval v byte - vBA, do prace som to mal v ramci mesta 14 km.
postavili sme dom na dedine, do prace to mam 25-30 km (podla zvolenej cesty)
cestujem tak ci tak, ci som uz v aute 14 km, alebo 30, v tom uz nevnimam ziadny rozdiel.
Ale ta kvalita byvania vo vlastnom dome sa neda ani z dialky porovnavat z obmedzovanim v ramci panelaka.
Takze ak by som sa rozhodoval znova, opat na 150% idem do stavby domu, stoji to zato.
A ked si to tak vezmem, o peniazoch to nie je - to je viac menej 1:1, ale fakt skor o tom konforte byvania
bjuty smis
14.03.13,21:39
Zdravim.

Stavat dom alebo kupit byt?

Moj cisty prijem + priatelky=1500 e mes.

Nasporene mame 35000 eur, pozemok mame.

Pozemok ak by sme realizovali dom sa nachadza 30 km od mesta de pracujeme.

Co by ste poradili ? Kupit byt v meste kde mame pracu alebo postavit dom mimo prace ?

to myslíš vážne ??

ty podla svojho príjmu a úspor zistíš, či si " panelákový", alebo " RD" typ ?

alebo presnejšie, návštevníci tohto portálu to majú zistiť ??

máš vzťah k fyzickej práci , k záhrade?

alebo ideš radšej po práci, v sobotu na kafe, do kina....

šetríš radšej na turecko, alebo na nový altánok ?
ace123
14.03.13,21:49
Musim suhlasit, je to ako keby si sa pytal, ci mas rad jahody. Financne utiahnes oboje, takze je to o vasich preferenciach. Moj nazor tiez dom, neda sa to podla mna ani porovnat...
chandler
15.03.13,06:40
uplne suhlasim. je to o tom po com tuzis.
ale je to aj o peniazoch, 30km taxikom ked sa vracias domov z piva, to uz neni mala suma - nezabudaj ze mimo mesta mas vyssiu sadzbu :)
tienik
15.03.13,07:12
uplne suhlasim. je to o tom po com tuzis.
ale je to aj o peniazoch, 30km taxikom ked sa vracias domov z piva, to uz neni mala suma - nezabudaj ze mimo mesta mas vyssiu sadzbu :)

ano, z tohoto pohladu je to pravda, ale ma to aj ine moznosti
Take "garazove akcie" zo susedmi tiez nie su na zahodenie a doprava je tym padom 0€ :-)
A ked uz to pivo, tak tych 200 m do miestnej krcmy dako prejdeme.
Vela podla mna zalezi aj od partie ludi co sa tam stretne, pokial si rozumeju a netvaria sa ze kazdeho svet konci jeho plotom, tak je to vacsia pohoda ako anonymny cinzak
bjuty smis
15.03.13,07:22
ano, z tohoto pohladu je to pravda, ale ma to aj ine moznosti
Take "garazove akcie" zo susedmi tiez nie su na zahodenie a doprava je tym padom 0€ :-)
A ked uz to pivo, tak tych 200 m do miestnej krcmy dako prejdeme.
Vela podla mna zalezi aj od partie ludi co sa tam stretne, pokial si rozumeju a netvaria sa ze kazdeho svet konci jeho plotom, tak je to vacsia pohoda ako anonymny cinzak

hej, tých 200 m prejdete, ale čo naspäť :)????
chandler
15.03.13,07:27
ked pises ze je to priatelka, tak asi deti este tak skoro neplanujete. tak si nechajte pozemok a kupte si byt a za par rokov mozete byt predat a postavit dom. bytu sa lahsie zbavis ako domu. a hlavne keby ste velmi chceli dom tak sa takuto otazku ani nepytas. dom je lepsie stavat uz s manzelkou, a este lepsie ked vies ci mas 5 deti alebo 2 :)
jar88
15.03.13,07:29
ano, z tohoto pohladu je to pravda, ale ma to aj ine moznosti
Take "garazove akcie" zo susedmi tiez nie su na zahodenie a doprava je tym padom 0€ :-)
A ked uz to pivo, tak tych 200 m do miestnej krcmy dako prejdeme.
Vela podla mna zalezi aj od partie ludi co sa tam stretne, pokial si rozumeju a netvaria sa ze kazdeho svet konci jeho plotom, tak je to vacsia pohoda ako anonymny cinzak

Presne tak,
s panelákom a stretávkami po Bratislavských podnikoch (vlastne krčmách), sa to nedá vôbec zrovnávať. Tu v Bratislave, to už dávno stratilo tú niekdajšiu úroveň. Už je tu priveľa rôznych privandrovalcov a tí sem priniesli aj inú "kultúru", inú úroveň. Zároveň sa to prinieslo aj do činžiakov a panelákov.
jar88
15.03.13,07:33
Jednoznačne rodinný dom, a čím skôr preč z mesta.
Panelák bude vždy len panelák a život v ňom nieje už ani životom. Je to vlastne len také prežívanie v nocľahárni.
printerscd
15.03.13,08:32
ked pises ze je to priatelka, tak asi deti este tak skoro neplanujete. tak si nechajte pozemok a kupte si byt a za par rokov mozete byt predat a postavit dom. bytu sa lahsie zbavis ako domu. a hlavne keby ste velmi chceli dom tak sa takuto otazku ani nepytas. dom je lepsie stavat uz s manzelkou, a este lepsie ked vies ci mas 5 deti alebo 2 :)

Ja urcite chcem ist do domu kedze byvam v dome, priatelka zase byva v byte a velmi sa jej nechce do domu.

bolo by najlepsie cim skor investovat peniaze
arizona
15.03.13,08:58
Nikto ti neda presnu odpoved,lebo oboje ma svoje vyhody aj nevyhody.

Zalezi,ake ste obaja povahy, co mate radi, co vas bavi.
Ak mate radi nakupne centra, kaviarne,kino, ci divadlo, tak asi je lepsi byt v meste.

Ak mate radsej posedenie pri grile,bavi vas manualna praca, zahrada a pod. tak potom dom.
Ale pustit sa do stavby ci kupy domu je urcite lepsie v manzelstve...zatial aj byt postaci ;)
printerscd
15.03.13,09:11
Je podla vas do buducna ekonomicke byvat 30km od prace a dochadzat kazdy den, alebo radsej riesit byvanie v meste kde je praca ?

Podla kalkulacie kolko prejazdime a dame na udrzbu, kupu auta za 35 rokov cca.za tie peniaze by sme kupili byt
buchač
15.03.13,09:23
Zdravim.
Stavat dom alebo kupit byt?
Moj cisty prijem + priatelky=1500 e mes.
Nasporene mame 35000 eur, pozemok mame.
Pozemok ak by sme realizovali dom sa nachadza 30 km od mesta de pracujeme.
Co by ste poradili ? Kupit byt v meste kde mame pracu alebo postavit dom mimo prace ?
Nuž ...aj -aj ....:rolleyes:
Záleží od financií .....

Najprv by som byt ...predsa len to dochádzanie do mesta je trochu o niečom inom ...
Teraz ale nemyslím na dospelých ...ale ak počítate aj s potomstvom , to bude iná káva ...
Škôlka a či ZŠ ešte v pohode ...lenže následná stredná škola je už o niečom inom ...nedáte do súladu ten odvoz a dovoz zo školy a mládež bude aj trochu obmedzovaná v tom vyžití ...na dedine sú proste iné podmienky ako v meste ...
Internáty sú síce k dispozícii , no je to aj to riziko kvôli určitým vplyvom okolia ...

Nič nebráni v tom postupe vybavovania a následného budovania toho domu ...pozemok predsa neutečie ...
Dom bude ( môže ) slúžiť aj ako víkendové sídlo na oddych od betónovej džungle ....
Byt potom môže ostať pre mládež , ktorá sa osamostatní ....či ???
Nandrolon
15.03.13,09:35
Stačí si spočítať že za mesiac dáš pri "bežnom aute" striktne IBA do práce a späť 140-150 eur na benzín, to zaplatíš mesačný poplatok za byt /bez energií/...

+ ostatné náklady na údržbu, kúpu auta a tak.

Počítaj s tým, že najazdíš ďaleko NÁSOBNE viac km.
Ja to mám do práce tam aj späť 12 kilometrov, takže mesačne by som mal najazdiť 240 kilometrov. V skutočnosti to je od 900 - 1100 km mesačne a to keď v podstatne nikde na výlet nejdeme...
printerscd
15.03.13,09:36
Nuž ...aj -aj ....:rolleyes:
Záleží od financií .....

Najprv by som byt ...predsa len to dochádzanie do mesta je trochu o niečom inom ...
Teraz ale nemyslím na dospelých ...ale ak počítate aj s potomstvom , to bude iná káva ...
Škôlka a či ZŠ ešte v pohode ...lenže následná stredná škola je už o niečom inom ...nedáte do súladu ten odvoz a dovoz zo školy a mládež bude aj trochu obmedzovaná v tom vyžití ...na dedine sú proste iné podmienky ako v meste ...
Internáty sú síce k dispozícii , no je to aj to riziko kvôli určitým vplyvom okolia ...

Nič nebráni v tom postupe vybavovania a následného budovania toho domu ...pozemok predsa neutečie ...
Dom bude ( môže ) slúžiť aj ako víkendové sídlo na oddych od betónovej džungle ....
Byt potom môže ostať pre mládež , ktorá sa osamostatní ....či ???

Zaujimavy nazor pripadalo by do uvahy aj taketo riesenie, myslim ze sa to da pokonbinovat viacerimi sposobmi
buchač
15.03.13,09:40
Zaujimavy nazor pripadalo by do uvahy aj taketo riesenie, myslim ze sa to da pokonbinovat viacerimi sposobmi
Ja len z vlastnej skúsenosti ....
Na staré kolená mám oboje ...byt ( dávno ) a chalupu ( tri roky ) ...

Nebe a dudy ...
osky
15.03.13,09:46
30 km nie je vobec daleko-a co sa tyka tych internatov ako pise Juraj,ja by so to kazdemu odporucila.
aj ked tam je riziko,ale mlady clovek musi tymto rizikam uz dokazat celit.nauci sa narabat s peniazmi atd....ale na to by bola ina tema.

my mame do prace s muzom cca 70-80 km, z RD-neviem to presne.
1.rok po svadbe sme dochadzali-moj muz na to bol zvyknuty,ale pre mna to bol horor.na domacnost sme vobec nemali cas.

tak sme si vzali do prenajmu malinku garzonku vo Viedni a domov cestujeme na vikend,sviatky atd.....
toto vsak nie je realna cesta na vas zivot. a ked budu deti,byt by musel byt väcsi tak to asi nie.


preto ja by som vam predsalen odporucala ten dom..
mate kopu vyhod:
-zahrada,kde si dopestujete to co chcemte,nemusite to kupovat
-mozete si daco dochovat,ak mamte vztah k zvieratam
-deti by mali volnost vyzitia na cerstvom vzduchu,boli by vonku a predsa doma-mate istotu ze sa im nic neprihodi
-pozerate telku ako dlho a ako NAHLAS chcete
-hadate sa hlasno ako chcete :-)),vrtate,periete,vysavate....kedy chcete
-neupratujete verejne,ale iba svoje vonkajsie priestory/v Rakusku su na to urceni ludia ktori za to beru peniaze,je to uz v cene najmu ale viem ze na SK su rozdelene sluzby na umyvanie schodov a pod..../
-dom si postavite podla svojich predstav-ked chcete zateplit,zateplite,nemusite spisovat hromadny suhlas a tekych prac je viac,kde sa nemusite nikoho patat,ci mozete
-mate istotu ake mate kurenie,ako to mate s teplou vodou...vsetko riadite vy
-mate priestor na vyuzitie priestorov v dome napr. na vyrobu sauny,pracovne....
-v nepodstatnom rade-mas stale kde parkovat,bez toho,,aby si si za to platil alebo kazdy den zhanal volne miesto gratis
-mas neobmadzene moznosti-vo vseobecnosti a mas viac miesta na zivot
printerscd
15.03.13,09:47
Ja len z vlastnej skúsenosti ....
Na staré kolená mám oboje ...byt ( dávno ) a chalupu ( tri roky ) ...

Nebe a dudy ...

Myslim ze aj tato kombinacia je skvela !

Mat byt v meste kde pracujeme.

a chalupu mimo kde sa da vyjst niekde mimo a odreagovat
osky
15.03.13,09:57
pokial si sedavy typ,nie taky okolo domu-kutil,tak radsej byt

nemas pomaly do coho pichnut
stale vysis na PC / a tvoju zenu pri tom ide asi porazit...:-)/
zena nemusi tolko upratovat-predsalen,byt upracem za 1 den,aj ked je väcsi...dom za tyzden-myslim tak poriadne
deti zabuchnes do detskej 2x2 m2 a nech sa uz voljako vysantia-tam sa ale asi moc nenabehaju,takze zase len ten PC ci TV
ked budu chciet ist deti von-musis ist s nimi do parku,ci na prechadzku /po ceste vypytaju zmrzlinku,budu sa chciet ist odhupat,behnes dakde do obchodu,mozno do Mekaca....kolko ta to bude stat???/
a ak neberieme do uvahy kolko ta taka prechadzka teoreticky moze stat,ber do uvahy,ze cas ktory takto stravis/myslim hlavne zenu/ ti doma ujde a nestihas varit,prat,zehlit...
ale zase mozes ist do divadla,muzea,kina....mas skratka lepsie kulturne vyzitie,
iste nakupis vela veci ktore na dedine nezozenies len tak lahko
mas anonymitu-cize obliekas si co chces,robis co chces-myslim normalne,nie dake vytrznosti...
v nedelu vezmes rodinu na vylet ,zabuchnes byt a kasles na vsetko-v dome to nie je take jednoduche-aspon u nas nie

vsetko ma za a proti....
ale jedno je iste:
ked sa dvaja lubia,dokazu zit stastne ajna 1 metri stvorcovom a nezda sa im maly.cmuk.

prajem spravne rozhodnutie!
kezeso
15.03.13,10:09
Závidím, máš pozemok, čo je prvý predpoklad. Neváhaj a choď do domu! Nič ti nenahradí čerstvý vzduch a posedenie v záhrade pri vínku.
Niet nad suseda, ktorý ťa v paneláku vytápa, otravuje hlukom a pod. :)
Nandrolon
15.03.13,10:18
mladší človek častokrát viac inklinuje k bytu /menej starostí, tým pádom pohodlie/ a starší častokrát k domu /je viac času chodiť okolo domu a spravovať a tak.../

osky: problém nie je dochádzať ani 200 km denne. Problém sú vždy a vždy peniaze.
.... a na SR sa dosť dlho pracuje na plnú nádrž v porovnaní s ostatnými štátmi, kde je benzín paradoxne ešte lacnejší ako u nás, to sa potom dochádza...
osky
15.03.13,10:20
to je fakt-sama tomu nerozumiem.a nielen benzin,aj potraviny a ine...:-(
Nandrolon
15.03.13,10:30
proste okrem lekárov a nehnuteľností asi všetko... vrátane dialnic a pod.... a ako bonus, lacnejšie a kvalitnejšie...
lubko6394
15.03.13,10:58
Myslim ze aj tato kombinacia je skvela !

Mat byt v meste kde pracujeme.

a chalupu mimo kde sa da vyjst niekde mimo a odreagovat

Toto riešenie je pre mňa najhoršie. Žena vydržala 1 mesiac. Stačí ak ráno zistíš že trebárs je zima a to teplé na seba máš práve na tom druhom mieste. Konieckoncov stačí málo ponožiek...
ace123
15.03.13,11:22
Pri prepoctoch nakladov ale urcite zohladni to, ze ked das za 80m2 byt to iste ako za 160m2 dom, tak uzitkova hodnota je uplne inde. Myslim to tak, ze skus porovnat naklady na byt 80m2 blizko a BYT 80m2 30km. Cisla vyjdu zaujimavo [zalezi od mesta samozrejme], proste rozdiel ceny ti pokryje auto aj benzin [teoreticky] s tym, ze auto je v tejto dobe dost nevyhnutnost, resp. ho vies vyuzit aj inak. Tymto sposobom porovnavas porovnatelne. Samozrejme musis zapocitat aj strateny cas cestovanim, potom to budes mat uz velmi presne... A uvedom si aj to, co uz niekto pisal, ze teoreticky ma prejazdit cca 300 a prejazdi viac ako 2 az 3 krat tolko.
printerscd
15.03.13,11:37
Pripadalo by do uvahy este kupa domu alebo postavenie v meste vykonu prace, lenze by to bolo ovela narocnejsie na financie.

Zase usetrili by sa prostriedky na cestovnom.
TomasHC
15.03.13,11:43
Nemusí si to pamätať, hlavne že sa zobudí doma :D
petermikuláš
15.03.13,12:03
z tohto Vášho príspevku hovoria jednoznačne životné skúsenosti, plný súhlas
petermikuláš
15.03.13,12:14
no hold nič nemá len plusy, ale všetko má aj nejaké mínus,
osobne sme bývali so ženou dlho v byte, teraz len tretí rok v dome a nedá sa porovnať /tak ako písal bucháč - nebe a dudy/, ale to je len môj pocit, ja by som už do bytu nešiel /som domový typ/, ale z pozorovania ľudí mi tak vychádza zjednodušene povedané, že dom je pre tých, ktorým sa chce robiť /predsa len aj keď by ste mali čisto okrasnú záhradu, tak okolo domu, je vždy čo robiť - myslím základnú údržbu/ a byt je pre pohodlných, ktorým sa po práci nechce kadečo robiť okolo domu. určite je neporovnateľná údržba domu a bytu.
irma1
15.03.13,12:52
Aj okolo čisto okrasnej záhrady je roboty až-až. Inak budeš mať džungľu.
chandler
15.03.13,13:53
Ja urcite chcem ist do domu kedze byvam v dome, priatelka zase byva v byte a velmi sa jej nechce do domu.

bolo by najlepsie cim skor investovat peniaze

tak to neni o com, jasne ze byt.
neviem o akom kraji sa bavime, ale ak cakas ze ju vezmes z bratislavy a postavite dom niekde v senkviciach, a ona tam potom bude zatvorena s detmi cele dni a bude stastna ..... to asi nepojde.
nic proti senkviciam, ale je jedna vec ak tam vyrastas a ina vec ked sa tam mas prestahovat.

a benzin lacnejsi nebude.
draik
15.03.13,14:36
Nie je cestovať 30 km niekde mimo dopravných špičiek ako 30 km napr. zo satelitov na juhu Slovenska do BA. (To by stálo za prieskum, koľkí sťahovanie kvôli zápcham už oľutovali). Treba si dať na papier, k čomu inklinujete, aké sú možnosti v danej obci, či ste manuálne zručný, akú máte prácu, hobby, čo deti atď. Dôležitý bude spôsob a čas výstavby, aby ste si nezničili nervy. Až na základe týchto informácií je možné radiť, inak bude písať každý podľa seba.
JANA LC
15.03.13,15:31
Všetko záleží od Vás dvoch, či máte vzťah k prácam okolo domu, to by Ste mali vedieť už teraz. Niekedy sa človek sám prekvapí, ako ho baví kosiť trávnik, alebo okopávať kvietky...hoci to nikdy nerobil.
Ja som napríklad kúpila chatu od mladých ľudí, ktorí bývali v paneláku a chceli tam chodiť na víkendy. Prišlo dieťa, nestíhali, všetko mali zarastené, zanedbané, jednoducho ich život sa tak zmenil, že to, čo si plánovali - nezvládali.

1., dôležité je byť čo najbližšie k práci, lebo z príjmu budete financovať všetky Vaše potreby
2., keď prídu deti, tiež je rozdiel, či prejdú pešo do škôlky, školy, alebo ich treba rozvážať, aj k lekárovi, alebo na krúžok, športovať ...
3., ani dom Vám nezabezpečí súkromie, ak sa Vám do susedstva prisťahuje niekto, kto Vám nebude vyhovovať, alebo sused bude fajn a po čase sa všetko zmení...
4., dom je zaväzujúci, to čo Vás baví v 30 - tke, Vám môže ísť na nervy, keď už budete starší...

Ja osobne bývam 12 km od mesta v peknom rodinnom dome, pozemok veľký, plot - múr, o susedoch ani neviem, na dvore si môžem robiť čo chcem, nikto ma nevidí, ak, tak z lietadla,mám dvoch synov, od malička rozvážam na aute,kde treba, alebo dochádzajú vlakom, autobusom, to už mi začalo vadiť, že som radšej nešla do bytu,ale už je tak. Teraz synovia pôjdu na vysoké školy, ale ich už pripravujem na to, že keď si budú zakladať rodiny, tak nech radšej uvažujú o bývaní v byte blízko práce, škôl, fitness, kina... Vyvenčiť sa môžu cez víkendy aj u mňa, radšej nech sa venujú práci a keď už,nech idú na dovolenku. Ja mám toľko roboty okolo domu a v ňom, že víkendový pobyt na chate, je vlastne moja dovolenka.
A čo by Vás ešte mohlo zaujímať je to, že po 20 - rokoch treba dom renovovať, je to večný kolotoč drobných a vyšších investícií.

Prajem veľa triezveho uvažovania a hlavne obidvaja spolu, nie len jeden, čo chce, ale obidvaja !
erik555
15.03.13,16:04
Prajem veľa triezveho uvažovania a hlavne obidvaja spolu, nie len jeden, čo chce, ale obidvaja !
A aby stale boli svoji :D
lujza.j
15.03.13,16:45
neviem kde je ten pozemok....ale...napríklad

Satelity v súčasnosti
V súčasnej dobe už satelitné bývanie nepredstavuje taký „boom“, ako kedysi. Súvisí to s viacerými faktormi, medzi ktorými je jeden z najdôležitejších takzvaný obrátený trend. Podľa realitných odborníkov a rovnako aj mnohých sociológov v súčasnosti totiž zažívame návrat do mesta. Ľudia si opäť uvedomili, že je pohodlnejšie bývať priamo v meste, napríklad z hľadiska dostupnosti služieb, lekárov či obchodov. Nechce sa im každé ráno trčať v zápchach, kým sa zo satelitnej obce dostanú do práce či do školy. Chcú mať všetko po ruke a čo najskôr. Má to však súvis aj s často horšou občianskou vybavenosťou satelitných obcí. Svoju úlohu zohrávajú aj čoraz vyššie náklady na cestovanie a dochádzanie za prácou. Nie každý si však spočiatku uvedomil napríklad aj nepraktickú stránku odvážania svojich detí do školy, čo môže byť najmä pri viacerých ratolestiach dosť vážnou komplikáciou. A ak si chcel prípadne niekto nájsť v satelitnej obci zamestnanie, vo väčšine prípadoch zostal sklamaný, pretože mnoho pracovných príležitostí sa tu obvykle nenachádza.
Keď si všetko zrátame, je len pochopiteľné, že ceny pozemkov v satelitnách obciach klesli a klesajú. Nemá to na svedomí len spľasnutie cenovej bubliny, ale aj príčiny, ktoré sme si spomenuli vyššie. Dnes teda napríklad v takom Malinove môžete kúpiť meter štvorcový stavebného pozemku už od nejakých 90 eur, v Jarovciach v priemere okolo 190 eur, v Kalinkove sa nájde pozemok aj za 100 eur a menej a v Hamuliakove sa najnižšie ceny pohybujú na úrovni 70 eur za meter štvorcový. Nemusíme azda zdôrazňovať, že sa nájdu aj pozemky za podstatne vyššie ceny, závisí to samozrejme od viacerých parametrov, ako sú inžinierske siete a podobne, ale v zásade možno povedať, že ceny pozemkov v satelitných obciach Bratislavy šli do značnej miery dolu. Takže konečný rezultát znie: bývanie v nich je teda stále pomerne lukratívne, ale už podstatne dostupnejšie, ako tomu bolo ešte pred niekoľkými rokmi.

celé tu....
http://realexpert.sk/satelitne-byvanie-vcera-a-dnes/
Valcake
16.03.13,00:15
Môj názor:

V mladosti určite byt. Viem o čom hovorím. Dovtedy hľadať, pokiaľ nenájdete ten vhodný. Dá sa to. Zatiaľ nemáte deti, ale uvažujme, že sa narodí jedno, potom druhé. Čo keď niektoré bude chorľavé? Budete ich voziť raz k takému lekárovi raz k onakému.
..alebo..
Problémy v škôlke, ..na dedine je len jedna...v meste si môžeš vybrať a to isté škola.
Dieťa/ deti budú v niečom vynikať- krúžky...kam ich budete voziť?

Obaja s manželom sme vyrastali na dedine, všetko bolo fajn, len rodičia mali "občas" problémy. Na strednú školu sme už išli do mesta. Keď sme sa vzali, mohli sme si vybrať nasťahovať sa do rodnej obce, ale obaja sme pracovali v meste. Ja som chcela bývať v byte, manžel inklinoval k domu./ ako u vás/.. Je kutil. Rozhodli sme sa napokon pre byt. /za rodičmi sme cestovali aj tak..najprv za lacný benzín..potom vždy za drahší a drahší/
Neľutujeme,.. po rokoch som ochorela a tak to veľmi vyhovovalo, že som nemusela cestovať za lekármi. Teraz si však nevieme predstaviť, aby sme boli zavretí v bytovke. Pred rokmi sme si kúpili záhradku s chatou a to je náš život.
Náš syn je však úúúplne mestský typ. /ako ja som bola za mlada/
....Tu vám vieme napísať naše skúsenosti, ale rozhodnúť sa musíte sami.
Osobne súhlasím s buchač a JANA LC aj petermikuláš ako písal, všetko má svoje plusy a mínusy...
a ozaj byt vždy môžete ľahšie predať ... a napokon ešte nie ste ani manželia../nie žeby ste museli byť, ale keď sa rozhodnete pre dom, asi by to bolo lepšie.;)
korela
16.03.13,00:22
tak to neni o com, jasne ze byt.
neviem o akom kraji sa bavime, ale ak cakas ze ju vezmes z bratislavy a postavite dom niekde v senkviciach, a ona tam potom bude zatvorena s detmi cele dni a bude stastna ..... to asi nepojde.
nic proti senkviciam, ale je jedna vec ak tam vyrastas a ina vec ked sa tam mas prestahovat.

a benzin lacnejsi nebude.
Odborný termín - zelené vdovy.
korela
16.03.13,00:45
Pripadalo by do uvahy este kupa domu alebo postavenie v meste vykonu prace, lenze by to bolo ovela narocnejsie na financie.

Zase usetrili by sa prostriedky na cestovnom.
Závisí od lokality obce.
Neviem, či si niekde spomínal, kde by ste mali záujem bývať, ale zo "satelitov" okolo BA už majú určitú výhodu obyvatelia z vlakovej trasy Bratislava - Komárno.
Cestovanie vlakom sa skultúrnilo zavedením Regiojetu http://www.regiojet.sk/sk/nase-vlaky/, dá sa ušetriť, získaš čas, neunavíš sa, ale čo je najpodstatnejšie, ľudia sa vyhnú každodenným kolónam. Vlak chodí každých 30 min. v špičke, neskôr 60 min. Človek vo vlaku môže zmysluplne ešte aj využiť čas. Ako napr. G. Murín, každodenne cestuje iba z domu do práce z konečnej električky na druhú konečnú, trvá to 60 min., čiže 2 hod. denne strávi v doprave a to ide iba o mesto. Číta knihy.
Najlepšie, ak sa obec nachádza priamo na trase, ale i tak by to nemal byť problém.
U nás sa tento spôsob dopravy iba vžíva, vo svete je to bežný druh dopravy, o pár rokov si ani nespomenieme na jeho začiatok.
Toľko k zníženiu nákladov za cestovné.
ace123
16.03.13,08:14
Cestujem Kralova pri Senci / Bratislava kazdy den a je to 25min v priemere. Dobry den 20min, v pondelok 35min, ak je problem tak aj 50min jedna cesta.
ace123
16.03.13,08:17
Len jeden koment si neodpustim, domy obohnane 2m betonovym plotom sa mi nepacia. Chapem, ze je to dobra vec, bezpecnost sukromie a tak, ale zda sa mi to take bunkrove. Proste ked mam dom, chcem byt prirode otvoreny, nech sa kuka kto chce.
galesand
16.03.13,13:26
Jednoznačne dom, mysli na budúcnosť, v paneláku si nedáš ráno kávičku na terase, preboha čo riešiš, navyše keď máš pozemok. Do práce cestovať 30 km dnes neznamená nič, je to len zvyk, ja cestujem do práce 70 km autom a žijem.
buchač
16.03.13,15:40
Jednoznačne dom, mysli na budúcnosť, v paneláku si nedáš ráno kávičku na terase, preboha čo riešiš, navyše keď máš pozemok. Do práce cestovať 30 km dnes neznamená nič, je to len zvyk, ja cestujem do práce 70 km autom a žijem.
Slovo jednoznačne v tomto prípade nie je jednoznačné ...
Nič totiž nie je jednoznačné ...

Na rannú kávičku na terase sa , prepytujem , može jeden pekne zvysoka , ak nemá na ten chlieb a dom zíra prázdnotou - holé steny ...
Nevravím už o tom , že kávička sa má vychutnávať a nie úchytkom chlipkať s vedomím toho , že mám pred sebou 70 km do roboty ...;)

Preboha ..:eek: , že čo riešiť ???
Nuž je toho neúrekom ......
Hlavne to " TY " ...
TY si Ty ...no rodina je od slova MY - On , Ona a následne Ono ( jedno - dve ) ...

Že TY cestuješ tých 70 km je úplne niečo iné , ako keď niekto dochádza tých 30 km ...
Každá lokalita má to svoje plusy a aj mínusy ...
Niekde trvá cesta mestom 10 km toľko ako 100 km po diaľnici ...a nejedná sa iba o to hlavné mesto...

Ďaľším faktorom sú aj tie financie ...
Nedá sa a nie každý sa správa podľa ..." Postav dom , zasaď strom a sploď syna "....
Niekedy sa nedá , niekedy je už aj neskoro ....
Tých 35.000 € na začiatok a 1.500 € mesačne dokopy tiež nič moc na takúto investíciu ...

Ešte doplním , že si asi nečítal všetky príspevky ...
Boli spomenuté argumenty ohľadom detí , nákladov na PHM , vybavenosť dedinky , lekársku starostlivosť ....etc, etc ...
deli.
17.03.13,09:39
Tak pridám aj ja svoje vlastné skúsenosti: Som "dieťa z rodinného domu", so všetkým, čo k tomu kedysi patrilo: pes, mačka, sliepky, králiky, skleník, čerešne, slivky.... Kedysi to bolo tak, že do školy 10 min. , na stanicu 10 min., do mesta 15min-dnes taký pozemok ťažko zoženieš. Po svadbe sme spolu s manželom bývali aj v paneláku. Pre mňa to bola tá horšia skúsenosť: už pri sťahovaní sa budúca "suseda" sťažovala, že blokujeme výťah, bicykle sme mali v obývačke, lebo pivnice pravidelne vykrádali, keď niektorý zo susedov prerábal, zatínali sme pri vŕtaní stien zuby, aby to netrvalo dlhšie ako 2 táždne, aj tak všetci na schodisku nadávali vždy na toho, ktorý prerábal (najmä cez víkendy, samozrejme, veď cez týždeň sa chodilo do roboty a vtedy nikto neprerábal). Náš výhľad z okna obývačky bola fasáda vedľajšieho paneláka s balkónmi. Parkovali sme pred činžiakom, až kým nám neukradli auto. Potom sme parkovali auto vo dvore blízkeho rodinného domu, tiež sme za to platili čosi mesačne majiteľom. Na prízemí paneláku bývala mnohočlenná rodina živiaca sa aj krádežami, vykradnuté pivnice všade v okolí boli ich dielom, pravidelne mizli puklice z áut zaparkovaných pred panelákmi, vyťahovali v noci z áut benzín, boli hluční a "neprispôsobiví. Keď sa nám narodilo prvé bábätko, susedia sa sťažovali, že "plače", ale čo má malé bábätko robiť? Je fakt, že do mesta to bolo z paneláku 3 min., do potravín 2 min, do škôlky asi 10 min. pešo. žiadne starosti s predzáhradkami, aj tak tam venčili psov. Minimálne náklady na prevádzku a energie. Priamo pred panelákom cesta pre autá, ihrisko pre deti bolo asi 2 min. vedľa, ale bez rodičov by som tam dieťa nepustila ani náhodou, samozrejme, že tam ešte aj chodili venčiť psov. Neskôr sme začali stavať dom, tá výstavba boli dosť veľké nervy, som rada, že to už máme za sebou. Pozemok za cenu, ktorú sme si mohli dovoliť, je asi 45 min. pešo od centra, čo je dosť ďaleko. Máme dve hypotéky, takže sa musíme obracať, aby sme to splatili. Ale ja nedám na dom a záhradu dopustiť: Nikto sa nesťažuje, keď moje deti dupocú a kričia, nepočuť žiadny výťah, len tichúčko, a spev vtáctva. Spolu s deťmi poznávame nielen drozdy, vrabce a sýkorky, ale aj stehlíky (hniezdia v živom plote), vlhy lesné (chodia nám na čerešne :). Na dvore pes, a ja tvrdím, že dieťa má vyrastať so psom. Dieťa má vidieť, ako rastú a červenejú rajčiny, ako sa dá loziť po stromoch a zbierať slivky a marhule. Deti môžu behať aj po ceste pred domom, nemusím sa báť, že ho zrazí auto (ako sa to už stalo neraz medzi panelákmi v meste), lebo autá tu chodia pomaly a málo. Môžu behať aj po dvore a za domom, stavajú si "bunkre". Spoločne vysievame hrášok, mrkvu. A aký je to pocit, keď si idem natrhať čerstvú petržlenovú vňať ráno v nočnej košeli? Môžeme grilovať na dvore s priateľmi a s rodinou. Vídame z okien srnky a zajace. A máme aj naozaj dobrých susedov, nedám na nich dopustiť! Ale faktom je aj to, že všade musíme chodiť autom (najbližšie potraviny cca 2 km), aj do roboty (našťastie to máme do roboty 5 min. autom). Spolužiaci mojich detí bývajú v meste, a tak za nimi musí chodiť na bicykli, lebo je to dosť ďaleko. Potraviny nakupujeme v meste, kde aj pracujeme. Do školy musím deti voziť autom každý deň, lebo je to na opačnej strane mesta a ďaleko. Museli sme dokúpiť auto aj pre mňa (predtým stačilo jedno pre manžela), a ja musím byť slále k "dispozícii", napríklad keď dieťa ochorie a treba ísť k lekárovi (autom, ako inak). Neviem si predstaviť, čo bude, až deti vyrastú a pôjdu na VŠ, asi ich už ani neuvidím. Na krúžky vozím deti tiež autom. Dom si vyžaduje investície aj počas prevádzky (preto si vyberte malý dom). A vlastne, som aj "zelená vdova", pretože som často s deťmi sama (manžel celé dni v robote), najmä cez prázdniny, moji rodičia bývajú ďaleko a svokra ešte pracuje, vlastne veľa vecí musím zvládnuť sama. Ja by som nemenila, v paneláku nedokážem bývať, potrebujem k životu dom so záhradou, kvety a ovocné stromy, čerstvú zeleninu a ovocie, pažítku... Podľa mňa je ideálne mať malý domček so záhradkou, ale na pozemku blízko centra, blízko k službám, k dopravnému spojeniu, vlastne také sú tie staršie pozemky generácie našich rodičov, no tie už nie sú teraz k dispozícii (iba ak by niekto predával takýto jeden pozemok, a to je oveľa oveľa drahšie ako "satelit"). Terajšie pozemky na predaj sú už v extravilánoch miest, a to je potom dosť ďaleko na všetko. Tiež je podľa mňa dôležité, a to vidím až teraz, bývať relatívne blízko svojich rodičov, najmä pre ženu s malými deťmi a zaneprázdneným manželom, pretože rodičia zvyknú pomôcť aj s vnúčatami a možno ich navštevovať, a mne to tak veľmi chýba, keď tu nemám nikoho, ani rodinu! Takže pozemok aj blízko rodičov. No aj pri všetkých výhodách a nevýhodách, ja by som už do paneláku nešla nikdy!
lujza.j
17.03.13,10:00
Jednoznačne dom, mysli na budúcnosť, v paneláku si nedáš ráno kávičku na terase, preboha čo riešiš, navyše keď máš pozemok. Do práce cestovať 30 km dnes neznamená nič, je to len zvyk, ja cestujem do práce 70 km autom a žijem.
to nie...dám si na balkone:D....pri dnešných pozemkoch kde ako haringy sú domy nasekané...sa vela krát nedá hovoriť ako o súkromí...lebo ked si prdnem na terase tak asi ťažko to bude môj súkromný prd:D.... nehovoriac o tom, že by som sa mohla holá opalúvať čo u mna na balkóne smelo móžem....ale to je moje videnie či byt alebo dom....;)
už to tu bolo...... byt v meste a ľúbezná chalupa na samote u lesa;)
Valcake
17.03.13,10:10
deli...opísala si to veľmi dobre. My sme vyrastali presne tak isto, ale ty máš s panelákom veľmi zlé skúsenosti, no my máme veľmi dobré...našťastie.!!!! Výborné miesto, dobrí susedia, krásny výhľad, teraz už menej parkov. miesta, lebo veľa ľudí má po dve autá / že vraj kríza :rolleyes:/
Na opekačky máme chatu, kde sú aj stromy, kvety, zelenina, zvieratá. Po toľkých operáciách nohy by som asi nezvládla dom. Takže aj tak sa dá na to pozerať.