MAVEL
14.03.13,19:48
Dobry den,
SP mi poslala list, ze bolo kontrolou zistene, ze moj prijem suvisiaci s podnikanim a z inej zarobkovej cinnosti za rok 2005 bol vyssi ako 82800,-Sk
Bol som zamestnany a popri tom som mal zivnost. So zivnosti som zarobil 20000,-Sk. V zamestnani som za rok zarobil nieco cez 150000,-Sk
Dalej pisu, ze mi ako SZCO od 1.7.2006 vznika povinnost platit poistne na nemocenske, starobne, invalidne a poistenie do rezervneho fondu solidarity.
Ziadame VAs, aby ste si splnil povinnost ustaneovenu v § 228 odst. 3 (od januara 2011 § 228 ods. 1) a podali registracny list fyzickej osoby na nemocenske pois. a dochodkove pois.

...
vo februari 2007 som poziadal o prerusenie zivnosti na dva roky a v 2009 som zivnost ukoncil...
Prihlasku a odhlasku som na SP vypisal. (nepamatam sa ci som sa 1.6.2006 prihlasil alebo nehlasil do SP kedze som bol zamestnany)
Vypocitali mi dlznu sumu skoro 600EUR, ktoru musim zaplatit.
V zozname dlznikov nie som.
Je mi divne, ze mam platit vsetko dva krat. Ved odvody odvadzal zamestnavatel. PNku by mi predsa dva krat nevyplatili.

Otazka je ci by som platil za toto obdobie dajake odvody, ked by som mal zivnost ale nepodnikal, cize nic nezarobil? Mozem si to podla niecoho vypocitat, ci sa nepomylili alebo mi nic ine nezostava a musim to uhradit? Dakujem
Andyke
15.03.13,08:14
SP má pravdu, pokiaľ si dosiahol príjmy za rok 2005 82800 Sk (príjmy a nie základ dane), tak si sa stal povinne nemoc. a dôchodkovo poistenou osobou od 1.7.2006 z titulu SZČO . Napriek tomu, že si bol aj zamestnaný. Takže mal si podať prihlášku do SP.
Od 1.7.2006 z minima 6900 Sk boli mesačné odvody 2288 Sk ( 7 mesiacov za 2.polrok 2006 + január 2007 a február 2007, ten február záleží kedy si prerušil živnosť, takže tam asi pravdepodobne iba alikvótna časť)
Pokiaľ by si sa prihlásil a platil odvody a išiel by si na PN, tak by si mal nárok na PN aj z titulu SZČO, len 2 PN-ky treba pýtať od lekára, raz ako zamestnanec, raz ako živnostník.
Pozri link: http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/Povinnosti-SZCO-zmeny-v-plateni-poistneho-od-1-jula-2006