severanka
06.03.06,13:40
Ahojte, chcem sa opýtať takú banálnu otázku
v peň. denníku sa účtuje platba za zamestnancov do VŠZP a SP do akej kolónky? (program ALFA)
Platba za zamestnávateľa do SP sa účtuje kolónky Platby do fondov?

ešte jedna ako zaúčtujem odpisy v ALFE?
Ďakujem moc za odpoveď.

...čiže výkaz poistného, ktorý mi vygeneruje OLYMP, prenesiem do ALFY, a potomu budem účtovať nasledovne:
- ak je napr. odvod do VŠZP spolu 2905,--
zaučtujem ho
- 2 čiastkovými VPD - vyššiu sumu 2074 - ZP organizácia zaúčtujem do v JÚ do kolónky ODVODY DO FONDOV
a nižšiu sumu 831,-- - ZP zamestnanec zaúčtujem do kolónky MZDY???

Rovnaké to bude aj u Sociálnej poisťovne......
ormika
06.03.06,12:43
Odvody, ktoré odvádza zamestnávateľ za zamestnancov, ktoré sú strhnuté zo mzdy zamestnancov, tak tie účtuješ do kolonky MZDY, kde si vytvoríš členenie podľa poisťovní a odvody, ktoré odvádza zamestnávateľ za zamestnancov (odvádza ako firma), to sa účtuje do kolonky ODVODY Z MIEZD, kde si taktiež vytvoríš členenie podľa poisťovní.
JAJA11
06.03.06,12:44
Ja účtujem platby za zamestnávateľa do miezd, kde mám urobené členenie na SP, ZP, daň a mzdy. Platbu za SZČO do odvodov do fondov. Ale neviem či je to správne. Odpisy ALFA vypočíta sama a potom cez interný doklad vložím do prevádzkovej réžie.
ormika
06.03.06,12:45
Ešte k odpisom: odpisy si vypočíta v dlhodobom majetku (alebo ručne), neviem ako to robíš a vypočítané odpisy zapíšeš cez interný doklad výdaj, kolonka prevádzková réžia a tam si to môžeš rozčleniť ako napr. odpisy.
Zita5
06.03.06,12:46
Ešte k odpisom: odpisy si vypočíta v dlhodobom majetku (alebo ručne), neviem ako to robíš a vypočítané odpisy zapíšeš cez interný doklad výdaj, kolonka prevádzková réžia a tam si to môžeš rozčleniť ako napr. odpisy.

Áno , ale tie sa účtuje v rámci účtovných uzávierkových operácii.
ormika
06.03.06,12:48
Ja účtujem platby za zamestnávateľa do miezd, kde mám urobené členenie na SP, ZP, daň a mzdy. Platbu za SZČO do odvodov do fondov. Ale neviem či je to správne. Odpisy ALFA vypočíta sama a potom cez interný doklad vložím do prevádzkovej réžie.
Ak si spočítaš kolonku MZDY, tak ti to musí dať spolu hrubé mzdy, samozrejme vyplatené. A tebe to nedá, lebo tam máš navyše odvody, ktoré odvádza firma. Tieto firemné odvody patria do kolonky Odvody do fondov.
ormika
06.03.06,12:50
Áno , ale tie sa účtuje v rámci účtovných uzávierkových operácii.
Ano, Zitka5, len ja už to asi beriem nejako automaticky :D. Samozrejme že sa odpisy účtujú dátumom 31.12. cez interný doklad ako uzávierková operácie.
Manual
06.03.06,12:54
Ak si spočítaš kolonku MZDY, tak ti to musí dať spolu hrubé mzdy, samozrejme vyplatené. A tebe to nedá, lebo tam máš navyše odvody, ktoré odvádza firma. Tieto firemné odvody patria do kolonky Odvody do fondov.
Súhlasím a doplním, že potom bude aj vo Výkaze o PaV nesprávna suma=bude nižšia a Mzdy budú nadhodnotené, čo však nie je podľa skutočnosti..:)
JAJA11
06.03.06,13:05
Súhlasím a doplním, že potom bude aj vo Výkaze o PaV nesprávna suma=bude nižšia a Mzdy budú nadhodnotené, čo však nie je podľa skutočnosti..:)

Áno máte pravdu, neuvedomila som si to, ale ja si kontrolujem len celkovú cenu práce, lebo nakoniec robím paušálne výdavky a výkazy neodovzdávam.
Manual
06.03.06,13:22
Áno máte pravdu, neuvedomila som si to, ale ja si kontrolujem len celkovú cenu práce, lebo nakoniec robím paušálne výdavky a výkazy neodovzdávam.
Tak momentálne pre potreby účtovníctva ak ideš na % je to jedno, tam výkazy neprikladáš, ale pre poriadok účtovníka.... by si to v r. 2006 či pôjdeš na % alebo nie mala robiť správne...:):):) Aspoň si myslím.
Pekný deň...:)
severanka
06.03.06,13:24
Takže som to pochopila správne, že
1. odvody do VŠZP a SP za zamestnancov sa uvádzajú v kolónke MZDY
2. a odvody do VŠZP a SP za SZČO sa uvádzajú v kolónke PLATBY DO FONDOV?
však....?
ormika
06.03.06,13:31
Takže som to pochopila správne, že
1. odvody do VŠZP a SP za zamestnancov sa uvádzajú v kolónke MZDY
2. a odvody do VŠZP a SP za SZČO sa uvádzajú v kolónke PLATBY DO FONDOV?
však....?
Sumu napr. do VšZP musíš rozdeliť na dve časti: 10% odvádza zamestnávateľ ako za zamestnávateľa, to účtuješ do Odvody do fondov a 4% odvádza zamestnávateľ za zamestnancov (strhne im to zo mzdy a o to majú menšiu mzdu) a to účtuješ do kolonky MZDY. A takto postupuješ pri všetkých odvodoch. Odvody za SZČO máš správne účtované do Odvody do fondov.
JAJA11
06.03.06,13:32
Tak momentálne pre potreby účtovníctva ak ideš na % je to jedno, tam výkazy neprikladáš, ale pre poriadok účtovníka.... by si to v r. 2006 či pôjdeš na % alebo nie mala robiť správne...:):):) Aspoň si myslím.
Pekný deň...:)

Ďakujem za upozornenie, ale aj tento rok idem na %, takže evidenciu robím iba pre šéfa, či sa mu oplatí ísť cez náklady alebo cez percentá a on odvody za zamestnanca považuje za mzdové náklady, tak ako to je v podvojnom účtovníctve a chce to mať v jednej kolonke spolu s mzdami. Ak prejdem na preukazné výdavky, budem si musieť dať pozor, aby som to robila správne. Ale šéf je šéf. On chce vidieť odvody za seba v jednej kolonke a odvody s platom za zmestnanca v druhej.
lejka
07.03.06,11:45
V OLYMPE je možnosť vytlačiť Prehľad ceny práce za zamestnanca,ja to často tlačím pre zamestnávateľov,keď sú zvedaví koľko ich bude zamestnanec mesačne "stáť".
Odvody z miezd účtujem z bank.výpisu,tam je odvod v celkovej sume pre poisťovňu a aby som tú 1 sumu mohla rozúčtovať na odvod za zamestnanca = MZDA a na odvod za zamestnávateľa= ODVODY DO FONDOV POISTNÉHO
tak si tlačím z OLYMPU zostavu:PODKLAD PRE MESAČNY VÝKAZ POISTNÉHO-ŠTANDARDNÉ a tam to máš krásne rozpočítané na zamestnanca a na zamestnávateľa podľa všetkých zdravot.poisťovní aj na soc.poisťovňu.Túto prílohu potom pripnem k bank.výpisu a je to.
margaretka71
04.01.09,15:34
Ahojte, chcem sa opýtať, či pri rozúčtovaní miezd je treba všetky záväzky voči ZP a SP a DÚ /osobitne za zamestnancov a zamestnávateľa/ zapísať osobitne aj do evidencie záväzkov? A potom pri účtovaní bankového výpisu priradiť ku každému záväzku úhradu? Alebo môžem rovno z BV zúčtovať cez VPD všetky úhrady?
ekopo
04.01.09,15:40
Ahojte, chcem sa opýtať, či pri rozúčtovaní miezd je treba všetky záväzky voči ZP a SP a DÚ /osobitne za zamestnancov a zamestnávateľa/ zapísať osobitne aj do evidencie záväzkov? A potom pri účtovaní bankového výpisu priradiť ku každému záväzku úhradu? Alebo môžem rovno z BV zúčtovať cez VPD všetky úhrady?
platí prvá možnosť
pozri napr. § 15 zákona o účtovníctve
margaretka71
04.01.09,15:42
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Takže mám čo robiť. Lebo doposiaľ som to takto nerobila. A nie je to na JÚ trochu komplikované?