Klara321
15.03.13,08:52
Mate niekto skusenosti s tym, ako sa v praxi dokazuje vyvoz do tretich krajin v pripade ak je tovar najskor premiestneny do inej krajiny EU a z tej krajiny je vyvezeny a zaroven aj precleny vyvoz? V odbornom clanku od Ing.Jablonkovej som sa docitala, ze je potrebne mat colne hlasenie potvrdenie colnym uradom danej krajiny, ale kedze komunikacia s colnou spravou prebieha iba elektrnickou formou, spedicne spolocnosti z tychto krajin mi posielaju iba JCD v pdf. formate, na ktorom sice je uvedeny datum, kedy tovar vystupil z colneho uzemia ES ale nie je tam ziadny elektronicky podpis, co podla mna dostacujuci dokaz nie je. Nikde som k tymto pripadom metodicke usmernenie drsr nenasla, tak som zvedava, ako sa to v praxi riesi a ako sa k tomu danova kontrola stavia. Co som si overovala, na colnej sprave nemaju elektronicky pristup k takymto JCD, takze rovnako pristup nema ani danova sprava.
Klara321
19.03.13,10:12
Tuto problematiku som diskutovala s metodikmi drsr a auditorom a metodici pre DPH priznali, ze sa pozabudlo v nasom zakone na vyvozy, kedy je tovar vyvezeny z inej krajiny EU pricom vsetky colne formality su tiez vybavene iba v tejto krajine elektronickou formou, vtedy nie je mozne predlozit pozadovne xml. subory, pripadne subory podpisane el.zarucenym podpisom. K preukazovaniu takychto vyvozov pravdepodobne budu vydavat metodicky pokyn ale momentalne uznavaju aj exportne colne hlasenia bez zaruceneho el.podpisu. Pristup v systeme k nim nemaju. Dolezite je aby vyvozca vedel preukazat, ze tovar bol odoslany...t.j. napr. dojedna prepravu, pripadne v praxi ak ma danova kontrola pochybnosti vyziada si dokaz z krajiny dovozu o tom, ze tovar bol prepusteny do rezimu volny obeh.
notizia
21.01.14,17:24
vývoz do tretích krajín sa bežne kontroluje cez: Kontrola ukončenia a vybavenia vývozných operácií podľa MRN (tzv. Export MRN Follow-up (international movements only)), na stánke finančnej správy. Výstupná colnica oznami čo sa stalo s tovarom či bol alebo nebol vyvezený z EU.
Klara321
22.01.14,20:45
Tu stranku som vygooglila aj ja a kontrolujem si tam vyvozy sama pre seba, ibaze je tam uvedene ze udaje tam uvedene su len informativne a nie su zavazne. A ako je mozne ze o tom nevedia v Banskej Bystrici, ked mi cez p.Hermanovu metodicku s ktorou som to riesila poslali stanovisko, ze v takych pripadoch sa dokazuje alternativne ako uvadzam vyssie? Ani na colnom urade o tom nevedia :)