Klara321
15.03.13,09:03
Mam otazku tykajucu sa premiestnenia tovaru do inej krajiny EU za ucelom vyvozu do tretich krajin podla pravnej upravy do 30.09.2012. V zakone o DPH platnom do 30.09.2012 je uvedene, ze taketo premiestnenie tovaru sa povazuje za dodanie tovaru za protihodnotu ak tovar nebol precleny v SK. Zaroven som sa docitala v metodickom pokyne drsr o nasledovnych povinnostiach takehoto vyvozcu:

1. vystavit doklad o priemiestneni tovaru pre ucel oslobodenia tovaru podla §43 a uviest ho v DP k DPH v SR ako intrakomunitarne dodanie do krajiny vyvozu + podat suhrnny vykaz
2. zaregistrovat sa pre ucely DPH v krajine do ktorej sa tovar premiestnil a tam podat dan.priznanie k DPH, v ktorom predpoklada, ze sa uvadza nadobudnutie tovaru + samotny vyvoz tovaru

Moja otazka znie, ci nahodou nebolo mozne tuto registraciu obist tak, ze sa danova povinnost prenesie na deklaranta/zastupcu - cize spolocnost registrovanu pre ucely DPH v danej krajine vyvozu, ktora zastupovala spolocnost v colnom konani. Nikde som k tomu nic nenasla, my sme takto vyvazali minuly rok a deklarant, ktory nas zastupoval nas neupozornil na nutnost registracie pre DPH v danej krajine vyvozu, keby to viem, tak by som ziadala tovar preclievat v SK.
Klara321
19.03.13,10:06
Ak by este niekoho zaujimala odpoved na moju otazku vyssie, vec sa ma tak, ze registracia v skutocnosti potrebna nebola. Vyvoz sa v danovom priznani vykazal iba ako vyvoz aj ked bol tovar premiestneny pred tym do inej krajiny za ucelom vyvozu. Nasa pravna uprava nebola v sulade s Nariadenim rady Europskej komisie, co sa napravilo v novele Zakona o DPH platnej od 1.10.2013.
Niamh
14.01.14,20:39
Ahoj, máme podobný prípad - čo sa zmenilo od 1.10.2013? Ako by to bolo teraz? Ďakujem :-)