MARTINOCKA
06.03.06,16:40
Prosim o radu,
zabezpecujeme dopravu pre nasich zamestnancov, ktoru im nezdanujeme.
Je spravne, ak takyto naklad povazujem ako danovo neuznany a neuplatnujem si DPH na vstupe?
Mozem pouzit nejaku cast zo socialneho fondu na tieto ucely? Aku cast povoluje zakon o SF?
Akym sposobom to potom zauctujem ?
Akinom
06.03.06,16:02
Ahojte, aj my máme podobný problém. Zamestnávame pracovníkov, ktorím sme do 31.3.2005 vyplácali diéty, zabezpečovali sme im ubytovanie a dopravu.Od 1.4.05 sme ako agentúra doč.zamestnávania vypadli zo zákona o cestovných náhradách a prestali sme vyplácať diéty.Ubytovanie a dopravu aj naďalej našim zamestnancom poskytujeme, ale považujeme to za nedaňový náklad a ani si neuplatňujeme DPH z týchto služieb na vstupe. Neviem či postupujeme správne, ale nepripočítavame to našim zamestnancom k príjmu na zdanenie. Zdá sa nám to nelogické, pretože spoločnosť ktorá nám tieto služby poskytne odvedie 19%-nú DPH.Naša firma si 19%-nú DPH neuplatňí a ešte na konci roka naša firma tieto náklady zdaní 19% daňou z príjmu.
A ešte keby mal zamestnanec odviesť z toho 19% tak štát má z jednej služby 2x19%DPH a 2x19%daň z príjmu. Poraďte či to robíme dobre, alebo by sme mali postupovať úplne inak? Ďakujem za každý názor.
Akinom
08.03.06,16:59
Prosím poradte nám. Ak máte s týmto skúsenosti, tak nám napíšte ako by ste postupovali. Ďakujem.
Alllena
05.06.06,04:57
Dobré ráno ,

naša spoločnosť získala väčšiu zakázku ,ale s krátkym termínom preto bude využívať služby živnostníkov,pre ktorých musí zabezpečovať dopravu
na stavenisko, konatelia si želajú aby tento náklad bol pre našu spoločnosť daňový a aby sme si mohli odpočítať DPH prosím Vás existuje vôbec taká možnosť napr.že by sme zo živnostníkmi spísali ZoD na konkrétnu zakázku a bolo by tam spomenuté,že dohodnutú hod. mzdu ktorú im vypláceme už majú poníženú o čiastku dopravy všetci živnostníci niesu plátci DPH a k fa od poskytovateľa dopravy by som mesačne prikládala menný zoznam účastníkov cesty podpísaný živnostníkmi?:confused:
Alllena
05.06.06,08:14
Dobré ráno ,

naša spoločnosť získala väčšiu zakázku ,ale s krátkym termínom preto bude využívať služby živnostníkov,pre ktorých musí zabezpečovať dopravu
na stavenisko, konatelia si želajú aby tento náklad bol pre našu spoločnosť daňový a aby sme si mohli odpočítať DPH prosím Vás existuje vôbec taká možnosť napr.že by sme zo živnostníkmi spísali ZoD na konkrétnu zakázku a bolo by tam spomenuté,že dohodnutú hod. mzdu ktorú im vypláceme už majú poníženú o čiastku dopravy všetci živnostníci niesu plátci DPH a k fa od poskytovateľa dopravy by som mesačne prikládala menný zoznam účastníkov cesty podpísaný živnostníkmi?:confused:

Žiadny ste sa s uvedeným problémom nestretli?
Chobot
05.06.06,08:34
Dobré ráno ,

naša spoločnosť získala väčšiu zakázku ,ale s krátkym termínom preto bude využívať služby živnostníkov,pre ktorých musí zabezpečovať dopravu
na stavenisko, konatelia si želajú aby tento náklad bol pre našu spoločnosť daňový a aby sme si mohli odpočítať DPH prosím Vás existuje vôbec taká možnosť napr.že by sme zo živnostníkmi spísali ZoD na konkrétnu zakázku a bolo by tam spomenuté,že dohodnutú hod. mzdu ktorú im vypláceme už majú poníženú o čiastku dopravy všetci živnostníci niesu plátci DPH a k fa od poskytovateľa dopravy by som mesačne prikládala menný zoznam účastníkov cesty podpísaný živnostníkmi?:confused:

Neviem, ako ostatní, ale ja som poriadne nepchopil Tvoju otázku. Pochopil som len to, že chceš zabezpečiť živnostníkom dopravu na stavenisko, ale prečo tam píšeš o hodinovej mzde, keď živnostníkom predsa platíš na základe zmluvy. A tiež neviem, akou formou chceš tú dopravu zabezpečiť. Ak by to bolo formou firemného auta, tak v tom nevidím problém (bola by to normálna prevádzka firemného auta). Ak však niekomu chceš preplácať lístky napr. na autobus, tak to bude nedaňový náklad, pokiaľ to nebude služobná cesta. Skús presnejšie formulovať otázku alebo problém.
Monika1
05.06.06,08:37
Nevidím v tom až taký veľký problém. Dopravca vyfakturuje tebe a ty vyfakturuješ živnostníkom. Ak niektorý zo živnostníkov nie je platcom DPH, tak ty to neovplyvníš a prefakturovávanú čiastku musíš jemu vyfakturovať s DPH. Veď aj na vstupe si budeš uplatňovať DPH v plnej výške. Ak by dopravca faktúroval priamo živnostníkovi, tiež by to bolo s DPH, ktorú by si živnostník - neplatca DPH nemohol odpočítať. V žiadnom prípade by som to neriešila zmluvou o dielo a dávaj si pozor na formuláciu, určite živnostníko nevyplácaš mzdu a nebudeš im ju teda ani ponižovať. S uvedeným problémom toho veľa nenašpekuluješ, skôr si skontroluj zmluvy so živnostníkmi či tam nemáš náhodou formuláciu, ktorou by sa ľahko dala uvedená zmluva prekvalifikovať na závislú činnosť. Pracovníci DÚ to v poslednom období robia s veľkým potešením a následky potom znášajú podnikatelia, ktorí takýmto spôsobom mali uzatvorené Z o D namiesto pracovných zmlúv.
Alllena
05.06.06,08:42
Neviem, ako ostatní, ale ja som poriadne nepchopil Tvoju otázku. Pochopil som len to, že chceš zabezpečiť živnostníkom dopravu na stavenisko, ale prečo tam píšeš o hodinovej mzde, keď živnostníkom predsa platíš na základe zmluvy. A tiež neviem, akou formou chceš tú dopravu zabezpečiť. Ak by to bolo formou firemného auta, tak v tom nevidím problém (bola by to normálna prevádzka firemného auta). Ak však niekomu chceš preplácať lístky napr. na autobus, tak to bude nedaňový náklad, pokiaľ to nebude služobná cesta. Skús presnejšie formulovať otázku alebo problém.

hodinovou mzdou som myslela hodinovú zúčtovaciu sadzbu uvedenú v ZoD.Živnostníkov je 18 sú to murári .Nakoľko nemáme vlastné dopravné kapacity tak sme objednali u istej spoločnosti mikrobus náš dodavateľ je plátca DPH.Je ich veľa tých živnostníkov ale je proste veľmi špatné počasie a termín sa nedá posunúť