DJ_Eccitto
15.03.13,10:12
Dobrý deň.Chel by som kúpiť pozemok, na ktorom leží aj malý domček, ale ten bohužial nieje na Liste Vlastníctva. Na obecnom úrade mi povedali, že je stavba nelegálna a treba ju legalizovať. Ako by som mal postupovať, nakolko by som chcel ten domček trošku zrekonštruovať? Za každú radu budem moc povďačný.
DJ_Eccitto
15.03.13,11:04
Nikto nič? :(
arizona
15.03.13,11:23
Dohodni sa s predavajucim, ze si stavbu zlegalizuje sam a preda Ti uz vsetko ako my byt.
Vyhnes sa vela problemom a behackam po uradoch...
lubko6394
15.03.13,11:24
Nikto nič? :(

Asi málo údajov. Napríklad kedy bol domček postavený. Ak veeeeeeeľmi dávno tak asi šanca je. Inak obec + kataster.
DJ_Eccitto
15.03.13,12:58
naobecnom ukrade mi povedali že niekedy v 60tych rokoch. A potom mi radíte že ak ho postavili veeeeeeeeeeeeeeeelmi davno tak obec + kataster. Nevyznám sa tak sa pýtam. Čo mám vybaviť na obci a čo na katasry?
DJ_Eccitto
15.03.13,13:20
Pochybujem že bude niekde papier kedy sa to postavilo.
lubko6394
15.03.13,13:42
Pochybujem že bude niekde papier kedy sa to postavilo.

To si vyjasni na obci. Možno bude stačiť svedectvo susedov ( možno aj overené matrikou ).
DJ_Eccitto
15.03.13,15:01
To si vyjasni na obci. Možno bude stačiť svedectvo susedov ( možno aj overené matrikou ).
Ako to myslíš, že svedectvo susedou? Čo majú dosvedčiť? A máš mamysli že potom to svedecto potvrdené matrikou? Alebo ako si to myslels tou matrikou?
chandler
15.03.13,15:19
ak je zo 60 rokov tak asi nie je nelegalna, len nie je zapisana na LV. skus ist na kastaster a zistit tam nieco.
viem ze take starsie stavby sa daju zapisat jednoducho.
netreba to legalizovat cez stavebne povolenia a tak. ale neviem presne ako to funguje.
andrej757
15.03.13,16:51
Ak bola stavba postavena pred rokom 1976, nie je nelegalna len nie je zapisana na LV. Pred rokom 1976 kedy vstupil do platnosti stav. zakon nebolo treba stav. povolenie.

Riesil som podobny pripad. Treba ist za geodetom, ten stavbu aj parcelu zameria a zakresli, pripadne zmeni druh pozemku pod stavbou a nasledne dat zapisat geom. plan na katastri. Treba tiez poziadat obec o pridelenie sup. cisla ale stavba moze byt zapisana na katastri aj bez supisneho cisla.
Moj dom bol postaveny v extravilane na ornej pode, tak som potreboval aj vynatie pozemku pod stavbou z podneho fondu. To riesi Obvodny Pozemkovy urad, treba na to 2x geometricky plan a vyjadrenie obce o veku stavby, staci ked napisu ze nevedia posudit vek stavby a 33euro kolok. Nie je to nic zlozite.
wagner
15.03.13,16:54
naobecnom ukrade mi povedali že niekedy v 60tych rokoch. A potom mi radíte že ak ho postavili veeeeeeeeeeeeeeeelmi davno tak obec + kataster. Nevyznám sa tak sa pýtam. Čo mám vybaviť na obci a čo na katasry?
Treba zistiť, či bol dom postavený pred rokom 1976 - od vtedy totiž platí stavebný zákon. Pokiaľ bol pred tým postavený, stačí prehlásenie a potvrdenie obce, že dom bol postavený pred rokom 1976. Na základe takého potvrdenia by Ti ho mali zapísať.
DJ_Eccitto
16.03.13,07:44
Najprv Vam chcem velmi pekne podakovat za Vase rady. Neviem ci som sa zle nevyjadril hned na zaciatku. Problem je takyto. Vlastnik kupil tuto nehnutelnost od dedicov, ale na liste vlastnictva ma, ze kupil len pozemok, dom tam nie je uvedeny vobec. Ale zaroven je zakresleny na katastralnej mape. V podstate treba dostat ten dom na list vlastnictva. Plati ten uvedeny postup aj pri tomto probleme - uviedol ho andrej757? Alebo sa postupuje inak? Velka vdaka.
andrej757
16.03.13,13:22
Musis presne definovat co myslis pod pojmom zakresleny v katastralnej mape. Je dom zakresleny v registri C? Ak je naozaj zapisany v katastri ako stavba moze mat iny list vlastnictva ako pozemok na ktorom stoji a aj ineho majitela. Ak ma pridelene supisne cislo, lahko zistis na katastreportali cislo LV na ktorom je zapisany, prip. ti vyhodi ze LV nie je zalozeny.

Ako je definovany pozemok na ktorom stoji? Je v registri E alebo C? Su to zastavane plochy? Je na liste vlastnictva uvedene ze na pozemku stoji stavba?
wagner
16.03.13,17:17
Najprv Vam chcem velmi pekne podakovat za Vase rady. Neviem ci som sa zle nevyjadril hned na zaciatku. Problem je takyto. Vlastnik kupil tuto nehnutelnost od dedicov, ale na liste vlastnictva ma, ze kupil len pozemok, dom tam nie je uvedeny vobec. Ale zaroven je zakresleny na katastralnej mape. V podstate treba dostat ten dom na list vlastnictva. Plati ten uvedeny postup aj pri tomto probleme - uviedol ho andrej757? Alebo sa postupuje inak? Velka vdaka.

Pokiaľ to mal v kúpno -predajnej zmluve, tak kataster nespravil zápis podľa zmluvy a mal to reklamovať. Potom možno bude stačiť iba GP buď overený, alebo dať spraviť nový a keď je to v mape, mali by to na katastri zapísať. Aj mne kedysi kataster nezapísal garáž na LV a všimla som si to neskoro. Tak som to musela dať zamerať a zapísať znovu. Stavebné povolenie k tomu som mala, akurát na OcÚ mi dali súpisné číslo na garáž. Tieto doklady mi vtedy stačili na zápis do KN. Choď sa spýtať na KN, čo máš k tomu doniesť, keď je to zakreslené v mape. To bude najlepšie riešenie. My tu môžeme iba hádať, ako sa ten dom dostal do mapy. O tom rozhoduje KN a tam Ti musia povedať čo s tým.
Erzebeth
17.03.13,03:04
Na mape je zakreslené to, čo v skutočnosti existuje. Neznamená to, že je riešené vlastníctvo. Ak má stavba súpisné číslo, potvrdenie o tom vydá mestský (obecný) úrad. S týmto potvrdením a geometrickým plánom zapíše kataster vlastníctvo k domu. Otázne je, kto je vlastníkom domu. Ak nie je uvedený v kúpnej zmluve, človek od ktorého ho chceš kúpiť nie je jeho vlastníkom. Stavba, ak nie je vedená na LV sa tiež kupuje kúpnou zmluvou. V zmluve sa uvedie ako stavba na parcele ... nezapísaná na LV. Vlastník pozemku nemusí byť aj vlastníkom stavby, ktorá je na tomto pozemku postavená.
korela
17.03.13,04:32
Treba zistiť, či bol dom postavený pred rokom 1976 - od vtedy totiž platí stavebný zákon. Pokiaľ bol pred tým postavený, stačí prehlásenie a potvrdenie obce, že dom bol postavený pred rokom 1976. Na základe takého potvrdenia by Ti ho mali zapísať.
Zákon vstúpil do platnosti od 1.1.1976?
hubatá
17.03.13,05:15
Zložité nie, akurát riadne drahé. Nech to všetko zaplatí pôvodný majiteľ .......
wagner
17.03.13,14:53
Zákon vstúpil do platnosti od 1.1.1976?

To neviem povedať, pretože vtedy ma to nezaujímalo. Ale našla som toto:



2.
50/1976 Zb. (http://www.porada.sk/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k2&skupina=1)
Zákon



Váha: 100%



Autor predpisu: FZČSSR


Dátum platnosti: 07.05.1976 Dátum účinnosti: 01.10.1976 do:


Názov predpisu: o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)
DJ_Eccitto
18.03.13,18:46
No. Ďakujem za vaše reakcie. Vec sa má takto. Predmetná stavba nemá súpisné číslo a ani list vlastníctva. Celý pozemok, a teda aj parcela pod stavbou prešla dedičským konaní, ale ani tam nieje spomenutá dotyčná stavba. Následne celý ten pozemok kúpil terajší majitel, a ten tiež nemá v kúpnopredajnej zmluve spomenutú dotyčnú stavbu. Viete mi teda poradiť v tejto situácii? Konečne som sa dopátral celej veci na koreň. Ako sa teda dostanem k tomu, že keď to kúpim, aby som to mal v list vlastníctva, a mal aj súpisné číslo.
andrej757
19.03.13,07:38
Z tvojej poslednej odpovede mi vyplyva, ze stavba teda nie je zapisana v katastri. Predpokladam ze pozemok je vedeny ako zastavane plochy a nadvoria.

Ak je parcela registra E, potom postupuj podla mojho prveho emailu cez geodeta.

Ak je v registri C, to znamena ze by mal existovat geom. plan, na zaklade ktoreho parcelu zapisali ako C, a tam by mala byt stavba zakreslena. Na LV by mal byt napisany pri pozemku v stlpci vyuzitie pozemku ciselny kod a pod nim vysvetlenie co dany kod znamena napr. 17-pozemok na ktorom je postavena budova bez supis. cisla pripadne, 99-pozemok vyuzivany podla druhu pozemku. Potom treba poziadat obec o pridelenie supis. cisla, s tym ze prehlasujes ze stavba bola postavena pred rokom 1976. Kataster ti to potom zapise ako stavbu so supis. cislom. To ti blizsie povedia na obci, co potrebuju na pridelenie supis. cisla. Ak stavba v geom. plane zakreslena nie je, treba novy geometrak.
DJ_Eccitto
19.03.13,09:07
Je na "C" .Na Katastrálnej mape ja zakreslený. Na liste vlastníctva je napísané "Pozemok na ktorom je postavená budova bez označenia súpisným číslom. Može mi obec robiť nejaké problémy? Ako ja možem čestne prehlásiť, že budova bola postavená pre rokom 76, keď rok mojho narodenia je 81?
lubko6394
19.03.13,09:37
Je na "C" .Na Katastrálnej mape ja zakreslený. Na liste vlastníctva je napísané "Pozemok na ktorom je postavená budova bez označenia súpisným číslom. Može mi obec robiť nejaké problémy? Ako ja možem čestne prehlásiť, že budova bola postavená pre rokom 76, keď rok mojho narodenia je 81?

Prečo by obec mala robiť Tebe problémy - veď je to v ich záujme, aby si platil aj daň za nehnuteľnosť ( dom ). Tým, že je tam napísané budova bez súp. čísla máš polovicu vyhratú. V každej obci je to inak, takže skoč na obec a následne na KN a žiadaj vyjadrenie také, aby sa dalo zrealizovať. V ktoromsi predchádzajúcich príspevkov som Ti písal o susedoch a ich podpisoch. To je ono, veď nebudeš svedčiť Ty ako mladý a v obci nový, ale starousadlíci. Tí potvrdia, že búda tam stojí dávno a že nie Ty si niečo porušil/zapríčinil. Možno bude treba overený podpis susedov a preto som Ti napísal, že na matrike, lebo u notára je to násobne drahé.

Takže šup na úrad a potom daj vedieť.
andrej757
20.03.13,20:03
Nizsie citacia zo zakona ohladom pridelenia supis. cisla. Teba sa tyka stavba postavena pred 1976. Podla mna vlastnicky list, kde je uvedne ze na pozemku stoji stavba + kombinacia cestneho prehlasenie byvalych vlastnikov alebo susedov by malo stacit

Dňom 1. marca 2003 nadobudla účinnosť Vyhláška Ministerstva vnútra SR č. 31 / 2003 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní ulíc a iných verejných priestranstiev a o číslovaní stavieb.
Pre novostavby a stavby postavené po 1. 10. 1976 k vydaniu rozhodnutia o určení súpisného čísla je potrebné na obecný úrad predložiť
- žiadosť o určenie súpisného čísla (formulár žiadosti v prílohe)
- kolaudačné rozhodnutie

Pre stavby postavené pred 1. 10. 1976 k vydaniu rozhodnutia o určení súpisného čísla je potrebné na obecný úrad predložiť
- žiadosť o určenie súpisného čísla
- užívacie povolenie, kúpnu zmluvu, darovaciu zmluvu alebo iný doklad, ktorým môže stavebník preukázať vlastníctvo k stavbe
- ak chýba akýkoľvek doklad k stavbe, žiadateľ predloží čestné vyhlásenie , v ktorom musí byť uvedené, kto bol stavebníkom stavby, v ktorom roku bola stavba postavená a účel, pre ktorý je čestné vyhlásenie vydané. Vyhlásenie musí byť overené na obecnom úrade alebo notárskom úrade, kde občan zaplatí správny poplatok 0,50 € v hotovosti za overenie podpisu.
Sisa48
22.03.13,12:24
Ahojte,

Tiez mame v plane kupit pozemok, na ktorom stoji podobny neskolaudovany domcek, ktory by sme radi rekonstruovali.
Nie je v katastralnej mape. Parcela je vedena ako vinica s moznostou rekreacnej vystavby. Majitelia mali povolenie iba na docasnu stavbu chatky mensich rozmerov nez realne postavili. Stavba stoji na hranici pozemku.

Aky je odporucany postup pri legalizaci? Cim a kde zacat?