val.c
16.03.13,06:39
Dobrý deň,

potrebujem radu. Prenajímam byt a prvý krát min. rok som musela do neho investovať, pretože podnájomník mi byt zdevastoval. Kupovala som nový drez na kuchynskú linku, plávajúce podlahy do jednej miestnosti, omietky(materiál), dosku za kuchynskú linku...atď.
Mám doklady o zakúpení tohto materiálu a chcela som si to dať do výdavkov, ale práve som sa dočítala v daň.poradni Etrendu, že to nie je možné, pretože si môžem uplatniť iba takéto výdavky - platby za nájom svb, elektrinu, plyn, internet, tv a rozhlas....
Zakúpený materiál na rekonštrukciu si vraj môžem uplatniť ako výdavok v prípade, že byt zahrniem do svojho obchodného majetku. Ani netuším ako sa to robí. Vie mi niekto poradiť? A v prípade, že by som to chcela urobiť mohla by som si takéto výdavky predpokladám uplatňovať až na budúci rok pri daň.priznaní za rok 2013. Chápem to správne?

Ešte jedna otázočka k tomu....môžem do výdavkov zaradiť aj platbu za poistenie tohto bytu a výdavky na odvoz odpadu? Som totiž prihlásená na trvalom pobyte aj s deťmi na adrese tohto bytu ktorý prenajímam. Bývame však v manželovom byte na inej adrese.

Ďakujem za pomoc
val.c
16.03.13,05:53
....práve čítam v poradni http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/danove-vydavky-pri-prenajme-bytu-2.html
že je potrebné preveriť či niektoré z výdajov nie je potrebné zaradiť do daňových výdavkov vo forme daňových odpisov a tie sa môžu robiť iba ak mám byt zaradený do obch.majetku....
Netuším, čo z toho teda by som mohla uplatniť ako výdavok bez toho aby bol byt zahrnutý do obch.majetku....drez na kuch.linku, doska za kuch.linku a podlahy áno, keďže podľa tohto článku ide o zariadenie bytu, ale napr. omietky nie, pretože to už ide podľa iných článkov v tejto poradni o rekonštrukciu???
jess
16.03.13,06:14
/ ak byt nie je v obch.majetku, tak výdavkami sú len energie, bez fondu opráv

/ ak byt zaradíš do OM, tak 5 rokov po vyradení platíš aj daň z predaja
trevize
16.03.13,06:30
/ ak byt nie je v obch.majetku, tak výdavkami sú len energie, bez fondu opráv

/ ak byt zaradíš do OM, tak 5 rokov po vyradení platíš aj daň z predaja

Dan sa bude platit z rozdielu medzi nadobudacou cenou a predajnou cenou? Alebo z celej sumy?
Žabinka
16.03.13,06:31
val.c
16.03.13,09:46
Ďakujem za odpoveď