Monka 7
16.03.13,11:57
Ahojte! potrebovala by som poradiť ohľadne príkaznej zmluvy. Veľmi jej nerozumiem. Môže ju uzatvoriť dôchodca alebo študent to viem. Vyplývajú však z tejto zmluvy nejaké povinnosti pre toho dôchodcu alebo študenta, myslím či musí podať daňové priznanie alebo zaplatiť daň, keď suma za rok nepresiahne 1 800 EUR?Musí to byť študent nad 15 rokov?
Mila123
16.03.13,12:03
Ahojte! potrebovala by som poradiť ohľadne príkaznej zmluvy. Veľmi jej nerozumiem. Môže ju uzatvoriť dôchodca alebo študent to viem. Vyplývajú však z tejto zmluvy nejaké povinnosti pre toho dôchodcu alebo študenta, myslím či musí podať daňové priznanie alebo zaplatiť daň, keď suma za rok nepresiahne 1 800 EUR?Musí to byť študent nad 15 rokov?
príkazné zmluvy sp vo väčšine prípadov závislá činnosť,...
aký druh vykonávanej činnosti je tam uvedený? resp. bude uvedený????
Mila123
16.03.13,12:05
a platí aj ZP § 11/4


(4) Práca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto fyzické osoby môžu vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri

a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,

b) športových podujatiach,

c) reklamných činnostiach.
Monka 7
16.03.13,12:09
bude to práca-roznos letákov
Mila123
16.03.13,12:22
bude to práca-roznos letákov
nie je vhodnejšia napr. DoPČ? ako príkazná zmluva?
Monka 7
16.03.13,12:24
To práve neviem, ide o to, aby sme nemuseli platiť SP a ZP
Mila123
16.03.13,12:24
inak som spracovala jedno DP, dôchodkyni, kt. BA spoločnosť, kt. nevyplatila mzdy (riešili sme to cez GP SP) a tam boli smiešne zárobky, za 10 mesiacov nejakých 500 € a rajón od vidím do nevidím......
Micifuzik
18.03.13,12:47
JAJA11
23.03.13,14:03
mňa by tiež zaujímalo, aké povinnosti vznikajú na obidvoch stranách.... SZČO, ktorá bežne nezamestnáva zamestnancov a potrebuje jednorázovo zamestnať niekoho, tak sa rozhodne urobiť to cez príkaznú zmluvu... aké povinnosti pre ňu vyplývajú? Je rozdiel medzi rokom 2012 a 2013?
Aké povinnosti vyplývajú pre človeka, ktorý tieto práce vykonal?
Mila123
23.03.13,14:05
mňa by tiež zaujímalo, aké povinnosti vznikajú na obidvoch stranách.... SZČO, ktorá bežne nezamestnáva zamestnancov a potrebuje jednorázovo zamestnať niekoho, tak sa rozhodne urobiť to cez príkaznú zmluvu... aké povinnosti pre ňu vyplývajú? Je rozdiel medzi rokom 2012 a 2013?
Aké povinnosti vyplývajú pre človeka, ktorý tieto práce vykonal?
teda to bude závislá činnosť...
1/ prihlásiť ZC do SP
2/ prihlásiť do ZP
3/ vybaviť si závislú činnosť na DU
JAJA11
23.03.13,15:21
teda to bude závislá činnosť...
1/ prihlásiť ZC do SP
2/ prihlásiť do ZP
3/ vybaviť si závislú činnosť na DU


ale platí to až od roku 2013? :o
a na základe ktorého zákona....
čítam tu aj príspevky, aj na internete a čím viac o tom zisťujem, tým som z toho hlúpejšia :o
Mila123
23.03.13,15:31
ale platí to až od roku 2013? :o
a na základe ktorého zákona....
čítam tu aj príspevky, aj na internete a čím viac o tom zisťujem, tým som z toho hlúpejšia :o

platí, pretože si ho nazvala zamestnancom.....
aj pre r. 2012 i pre r. 2013
JAJA11
23.03.13,15:44
platí, pretože si ho nazvala zamestnancom.....
aj pre r. 2012 i pre r. 2013

tak sa opravujem, nie je to zamestnanie, je to len práca - ja len potrebujem aby za mňa niečo vybavil, lebo ja to nestíham, tak to spraví za mňa, ja ho zamestnávať nechcem.... :o
kde presne nájdem to čo sa všade tvrdí, či je príkazná zmluva príjem podľa paragrafu 5 alebo 8.... :o
ja nechcem klamať štát, ale mu ani nechcem platiť to, čo mi zákon neprikazuje..... :(
súhlasím, ak bude pre mňa vykonávať pravidelnú činnosť, trebárs aj každý mesiac, alebo nepravidelnú, ale celý rok.... potom jednoznačne áno.... ale to ho prijmem na dohodu, ale čo ak je to jednorázová činnosť a ja sa chcem vyhnúť papierovačkám, ktoré pri tom vzniknú.... ale chcem to zároveň mať v poriadku..... :o
Mila123
23.03.13,15:54
tak sa opravujem, nie je to zamestnanie, je to len práca - ja len potrebujem aby za mňa niečo vybavil, lebo ja to nestíham, tak to spraví za mňa, ja ho zamestnávať nechcem.... :o
kde presne nájdem to čo sa všade tvrdí, či je príkazná zmluva príjem podľa paragrafu 5 alebo 8.... :o
ja nechcem klamať štát, ale mu ani nechcem platiť to, čo mi zákon neprikazuje..... :(
súhlasím, ak bude pre mňa vykonávať pravidelnú činnosť, trebárs aj každý mesiac, alebo nepravidelnú, ale celý rok.... potom jednoznačne áno.... ale to ho prijmem na dohodu, ale čo ak je to jednorázová činnosť a ja sa chcem vyhnúť papierovačkám, ktoré pri tom vzniknú.... ale chcem to zároveň mať v poriadku..... :o

príkazné zmluvy bývajú postavené na závislej činnosti (práce), preto by bolo možno vhodnejšie postaviť prácu na inej forme....
JAJA11
23.03.13,16:16
príkazné zmluvy bývajú postavené na závislej činnosti (práce), preto by bolo možno vhodnejšie postaviť prácu na inej forme....

aká je iná forma? ak to nazvem len zmluva o výpomoci, kde presne špecifikujem činnosti, ktoré má za mňa ten človek vybaviť, tak sa to vždy bude považovať za závislú činnosť.....
ale to sa pre tých pár EUR neoplatí nič vymýšľať, a dať to radšej bez dokladov..... len sa mi zdá nespravodlivé potom z tej sumy platiť daň, odvody... :o
ilona
24.03.13,07:05
príkazné zmluvy bývajú postavené na závislej činnosti (práce), preto by bolo možno vhodnejšie postaviť prácu na inej forme....

Nechápem, prečo by mali byť príkazné zmluvy postavené na závislej činnosti. Už som to tu niekde aj písala, ale vtedy mi nikto nevyvracal, že príkaznú zmluvu nemôžem použiť. V r. 2012 som ju použila asi 3 x. Dôchodca, ktorý opravoval motor, robil to za 3 dni u neho doma, viac krát v roku sa to nestalo, prečo by to
nemohla byť príkazná zmluva, študentka spísala veľký sumár tabuliek, tiež som to dala na príkaznú zmluvu a v nej uviedla, že si to má s daňou vysporiadať sama, lebo ja neviem, či bude mať v roku ešte nejaký príjem. Myslite si, že k tomu budú mať pripomienky, čím môžu argumentovať že to nemôže byť na príkaznú zmluvu.
vika7
11.04.13,09:16
aj mňa zaujíma táto problematika. Mám dôchodcu,ktorý nám robí čalunícke opravy stoličiek asi 4dni v roku vo svojej dielničke. Je to jedna oprava za minimálne 5-10 rokov.
Podľa mňa to bude príjem podľa §8. Súhlasíte?
JAJA11
11.04.13,09:27
aj mňa zaujíma táto problematika. Mám dôchodcu,ktorý nám robí čalunícke opravy stoličiek asi 4dni v roku vo svojej dielničke. Je to jedna oprava za minimálne 5-10 rokov.
Podľa mňa to bude príjem podľa §8. Súhlasíte?

ja si myslím, že aj pri príkaznej zmluve sa treba rozhodnúť podľa definície závislej činnosti..... ak tá práca spĺňa všetky náležitosti závislej činnosti, platí, že treba toho človeka prihlásiť do poisťovní.... ale ak to ten človek robí sám, tak prihlasovať netreba.... teba si ujasniť aj definíciu príkaznej zmluvy.... toto je už však skôr otázka na právnikov, lenže najhoršie je to, že ani právnici vám nedajú rovnakú odpoveď.... takže to končí na tom, že či sa viete hádať, alebo nie..... :o
ilona
11.04.13,12:38
aj mňa zaujíma táto problematika. Mám dôchodcu,ktorý nám robí čalunícke opravy stoličiek asi 4dni v roku vo svojej dielničke. Je to jedna oprava za minimálne 5-10 rokov.
Podľa mňa to bude príjem podľa §8. Súhlasíte?

Ja by som určite dala príkaznú zmluvu. Nie je tu žiadna známka závislej činnosti, tak prečo by ste mali platiť odvody za niečo čo sa nemusí.
Melnick
11.04.13,12:49
Príkazná ..... už to slovo v názve zmluvy hovorí, že konáme na príkaz niekoho.... čiže závislosť .
ilona
14.04.13,14:34
Príkazná ..... už to slovo v názve zmluvy hovorí, že konáme na príkaz niekoho.... čiže závislosť .
Ja si myslím, že všetko sa koná na príkaz niekoho, akákoľvek zmluva a tiež nie je to závislá činnosť. Píše sa to niekde, že príkazná zmluva musí súvisieť so závislosťou? Keď on bude čaluniť tie stoličky, nebude mu zamestnávateľ prikazovať ako to má robiť, ani ho kontrolovať.Nebude to robiť v pracovnom čase,ale kedy bude chcieť on.Možno to nebude robiť ani osobne, ale budú mu pri tom pomáhať. Preto si myslím, že to nie je závislá činnosť.
vika7
16.04.13,11:22
Ja si tiež myslím, že by to takto mohlo byť. Je to úplne logické. Možno je to aj o tom ako si to človek obháji.
JanaSys
04.08.13,14:06
Mám podobnú otázku. Syn mi vytvoril webovú stránku, chcem mu dať za to odmenu vo výške 300-400€. Môžem to urobiť na príkaznú zmluvu alebo na zmluvu o dielo? Vyššie sa píše, že do sumy 1800€ sa neplatí daň, že sa nemusí podať daňové priznanie. Aký to má dopad na zúčtovanie zdravotného poistenia? Ak sa nepodá daňové priznanie, nebude z čoho počítať ani odvody?
Doteraz som sa totiž dočítala len o sume 500€ (jednorazové príjmy nepodliehajúce dani), z ktorých sa odvody neplatia.
Ďakujem
Dopĺňam: bude to zmluva o dielo, už som si pár vecí k tomu našla. Tých 500€ je oslobodených, ale stále neviem, čo s tým, keď sa nepodá daňové priznanie.