Krakonoš
16.03.13,15:22
Dobrý deň,
občianske združenie (účtuje v JU) organizovalo ples pre svojich členov. Príjem z predaja vstupeniek som zaúčtovala ako príjem zo zdaňovanej činnosti. Chcem sa spýtať na nákup cien do tomboly. Bude to zdaniteľný výdavok?
Nejde o reklamu a asi ani nič podľa § 19, ods. 2 k ZDP - cielom nie je dosahovanie príjmov.
Ale potrebovala by som poradiť § podľa ktorého to môže alebo nemôže byť daňový výdavok.

A keby išlo o organizovanie súťaže a nákup cien do súťaže, ako by to bolo daňovo ?
ďakujem
Krakonoš
18.03.13,06:36
Posúvam...
Daska
30.03.13,19:48
Toto by zaujimalo aj mna, poradi niekto?
BB747BB
26.03.14,14:46
Dobrý deň, práve dnes som riešil tieto otázky v našom OZ. OZ zo zákona nemôže vykonávať podnikateľskú činnosť a pokiaľ minimálne v stanovách OZ nemáte vykonávanie upravené, môžete toho v daňovom priznaný, (pokiaľ prekračujete minimálny ročný príjem) len veľmi málo uplatňovať. Príjem z predaja vstupeniek na dosiahnutie cieľov a zámeru OZ je príjem nepodliehajúci zdaneniu !!! Oproti tomu, pokiaľ čísla vstupeniek boli zároveň tombolou resp. boli na základe zakúpených vstupeniek vyžrebovaný výhercovia = nemôže tvoriť nákladovú položku. Takýto výdaj za ceny do tomboly zaradujete do výdaju neovplyvňujúci základ dane. Pokiaľ sa ale tombolové(súťažné) lístky predávajú osobitne, idú automaticky do príjmu ovplyvňujúci základ dane (http://www.porada.sk/zaklad-dane#__AUTOKW) a oproti tomu sa aj výdavky za ceny uplatňujú vo výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane. Ale POZOR !!! Tombolu a súťaž nemôžete vykonávať len tak bez licencie. Jednoducho na Slovensku, sa dýcha úžasne a nekladú sa pod nohy prekážky. A ešte jeden zaujímavý fakt. Pri dnešnom mojom rokovaní na DÚ ani daniarky sami v jednej kancelárii sa nezhodli na podávaní daňového priznania neziskových organizácií ale OZ. Jedna tvrdila jedno a druhá zase iné. A to nehovorím o ďalších názoroch ich kolegýň. Pozdravujem z BB