gandy
06.03.06,19:22
Prosila by som vás o radu:ak SZČO chce zadávať prácu,nechcem napísať zamestnať,ďalších SZČO vyplývajú mu z toho nejaké povinnosti voči úradom?Proste on získa zákazku od veľkej firmy a na túto potom zoženie ďalších ľudí tiež SZČO.Samozrejme pracujú pre neho na základe pracovnej zmluvy.Len by som chcela vedieť,či sa musí niekde nahlásiť.Vďaka
Johanka
06.03.06,18:52
Prosila by som vás o radu:ak SZČO chce zadávať prácu,nechcem napísať zamestnať,ďalších SZČO vyplývajú mu z toho nejaké povinnosti voči úradom?Proste on získa zákazku od veľkej firmy a na túto potom zoženie ďalších ľudí tiež SZČO.Samozrejme pracujú pre neho na základe pracovnej zmluvy.Len by som chcela vedieť,či sa musí niekde nahlásiť.Vďaka
Píšeš tu dve protichodné veci :
1. Získa zákazku a na ňu zoženie ďalších SZČO.
2. Pracujú pre neho na základe pracovnej zmluvy.
V prvom prípade by mu SZČO práce faktúrovali, nevyplývajú mu z toho žiadne povinnosti voči SP, ZP.
V druhom prípade - boli by jeho zamestnanci, musí ich prihlásiť na SP a ZP a platiť za nich odvody.
Tak ako to vlastne je ?
Zita5
06.03.06,19:20
Prosila by som vás o radu:ak SZČO chce zadávať prácu,nechcem napísať zamestnať,ďalších SZČO vyplývajú mu z toho nejaké povinnosti voči úradom?Proste on získa zákazku od veľkej firmy a na túto potom zoženie ďalších ľudí tiež SZČO.Samozrejme pracujú pre neho na základe pracovnej zmluvy.Len by som chcela vedieť,či sa musí niekde nahlásiť.Vďaka

Na jednej strane nechceš napísať , citujem ....že nechcem zamestnať......
a potom citujem ......samozrejme pracujú pre neho na základe pracovnej zmluvy .........toto považujem za dve protichodné veci .

Takže teraz Ti napíšem nasledovné :
-buď to je zamestnanec na pracovnú zmluvu , tým pádom sa Ťa týkajú všetky nahlášky okolo zamestnanca SP,ZP,DÚ a myslím , že vieš o čo sa jedná .
- alebo potrebuješ na prácu živnostníkov , ktorí majú inú činnosť ako Ty , to znamená napríklad ....ja som strojár , ale potrebujem elektrikára, avšak túto činnosť nemám na ŽL , tak vyberiem si subdodávateľa a v jeho firme si objednám na základe objednávky , alebo zmluvy o dielo určité práce , ktoré po ich vykonaní prevezmem na základe určitého preberacieho protokolu , a živnostník odovzdávajúci takto prácu má narok po jej ukončení a odovzdaní za túto prácu fakturovať za vopred dohodnutú cenu / nie je to zlé vedieť dopredu , koľko budú stáť vykonané práce/ .:)

Môžeš si vybrať .
gandy
06.03.06,21:23
Ospravedlňujem sa za zlú formuláciu.Myslela som to tak,že keď on zadá časť prác zo zákazky iným SZČO,či nemusia mať mať nejakú dohodu o výkone práce.Samozrejme,že mu budú výkon.práce faktúrovať,len som chcela vedieť,či danému SZČO vzniká nejaká ohlasovacia povinnosť voči úradom.A ďakujem za odpovede.
Paula
06.03.06,21:35
Ospravedlňujem sa za zlú formuláciu.Myslela som to tak,že keď on zadá časť prác zo zákazky iným SZČO,či nemusia mať mať nejakú dohodu o výkone práce.Samozrejme,že mu budú výkon.práce faktúrovať,len som chcela vedieť,či danému SZČO vzniká nejaká ohlasovacia povinnosť voči úradom.A ďakujem za odpovede.
Vznikne mu iba ohlasovacia povinnosť na DÚ v prípade, že v kalendárnom roku vyplatí danej SZČO v hotovosti viac ako 100 tis. korún.
(opravujem: oznamovacia povinnosť)
Beba
06.03.06,21:44
Nie, nič nehlási. Iný SZČO je pre neho dodávateľom /na základe zmluvy / a takto vzniknutý výdaj z dodávky služby bude fakturovať odberateľovi a tak preukáže dosiahnutie príjmu. Len v prípade, že mu vyplatí z pokladne peniaze v hotovosti a a presiahnu 100000,- Sk musí poslať po skončení zdaňovacieho obdobia na DÚ tzv.bonzák.Dúfam, že som na niečo nezabudla.
gandy
07.03.06,19:44
Veľmi vám ďakujem.