7mathew7
16.03.13,18:47
Dobry den, chcem sa opytat ako sa v sro vedie podvojne uctovnictvo ak firma predáva noviny, resp. casopisy. Viem, ze pre predaj periodík nie je potrebná registracna pokladna. Takze ako sa dokladuju prijmy a s tym spojene zaplatenie dane z prijmov.
dakujem za odpoved
avalik
16.03.13,18:00
zakon o ochrane spotrebitela:

§ 16
(1) Predávajúci je povinný vydať spotrebiteľovi doklad o kúpe výrobku alebo o poskytnutí služby, v ktorom je uvedené
a) obchodné meno a sídlo predávajúceho, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby,
b) adresa prevádzkarne,
c) dátum predaja,
d) názov a množstvo výrobku alebo druh služby,
e) cena jednotlivého výrobku alebo služby a celková cena, ktorú spotrebiteľ zaplatil.

takze kopiu dokladu das do uctovnictva
7mathew7
16.03.13,18:16
aha, takze registracnu pokladnu musim nahradit napr. prijmovymi dokladmi? http://www.ofisprofis.sk/5268-thickbox/prijmovy-pokladnicny-doklad-tlacivo.jpg
avalik
16.03.13,18:20
tebe staci paragon
prijmovym dokladom prijmes trzbu do pokladne a prilozis k nemu kopie paragonov

... a to chces predavat len noviny a casopisy? ... lebo na ostatny tovar ERP potrebujes
veronikasad
16.03.13,18:20
aha, takze registracnu pokladnu musim nahradit napr. prijmovymi dokladmi? http://www.ofisprofis.sk/5268-thickbox/prijmovy-pokladnicny-doklad-tlacivo.jpg
To si teda neviem predstaviť vypisovať každému zákazníkovi pokl.doklad alebo paragon.

Účtujem novinový stánok, kde predaj tlače evidujú cez ERP. Ak je povinnosť viesť tržbu cez ERP na ostatný doplnkový tovar, neviem si prestaviť ten chaos v účtovníctve, ak by tlač nenahadzoval.
7mathew7
16.03.13,18:36
ano, iba vlastne noviny budem vydavat a predavat. Ale potom nebude podozrenie, ze zamlciavam prijmy,aby som sa vyhol daniam kedze paragonmi sa to da jednoducho obist?
veronikasad
16.03.13,18:42
ano, iba vlastne noviny budem vydavat a predavat. Ale potom nebude podozrenie, ze zamlciavam prijmy,aby som sa vyhol daniam kedze paragonmi sa to da jednoducho obist?
nebudeš mať žiadny doplnkov predaj ? (cigarety, zapalovače, sladkosti) ?

Na faktúrach za tlač je uvedená aj predajná cena. Pred pár rokmi som účtovala jeden stánok, ktorý tržbu za tlač neblokoval cez ERP. Robila som tržbu z faktúr a len na konci roka som stornovala tržbu na základe inventúry. Je to veľmi komplikované pre spracovanie účtovníctva.
Určite jednoduchšie a pre obsluhu stánku rýchlejšie, je evidencia tržby cez ERP.
ewita888
16.03.13,18:47
komu a ako to budeš predávať?
veronikasad
16.03.13,18:48
ano, iba vlastne noviny budem vydavat a predavat. Ale potom nebude podozrenie, ze zamlciavam prijmy,aby som sa vyhol daniam kedze paragonmi sa to da jednoducho obist?
Prehliadla som, že ich budeš aj sám vydávať. Akým spôsobom ich bude predávať ?
7mathew7
16.03.13,18:49
prostrednictvom predajnych stankov
veronikasad
16.03.13,18:51
prostrednictvom predajnych stankov
Nič iné v tých stánkoch nebudeš predávať len tvoje noviny ?
7mathew7
16.03.13,18:53
ale ved tie stanky nebudu moje, noviny (moje) sa budu predavat spolu s ostatnym tovarom ktory tam bude (nie moj)
pardon, ospravedlnujem sa ak to nebolo jasne, ja v tych stankoch samozrejme predavat nebudem ani tie stanky nebudem vlastnit.
Zita5
16.03.13,18:59
To si teda neviem predstaviť vypisovať každému zákazníkovi pokl.doklad alebo paragon.

Účtujem novinový stánok, kde predaj tlače evidujú cez ERP. Ak je povinnosť viesť tržbu cez ERP na ostatný doplnkový tovar, neviem si prestaviť ten chaos v účtovníctve, ak by tlač nenahadzoval.

Súhlasím s Veronikou , aj môj klient má novinový stánok a predáva noviny a časopisy cez ERP. Inak v tej halde príjmu novín a časopisov a remitendy ...tak to si neviem predstaviť ...viem , mala som možnosť to robiť , ale každý večer sa robila uzávierka a prepočítavali sa časopisy ručne , aby sa zistilo koľko sa predalo , koľko má byť tržba .Lebo aj so zapisovaním predaja to nie je 100% ,že niečo sa nevynechá resp. nenastane omyl.
Treba zvážiť hneď od začiatku a spraviť si organizáciu práce pri predaji ....pretože faktúry a dobropisy od dodávateľov nepustia , veľmi ľahko sa to dá pri kontrole z DU zistiť , koľko sa vlastne prijalo v tržbách za noviny a časopisy,koľko sa uhradilo dodávateľovi a aká bola renitenda.
ewita888
16.03.13,18:59
ale ved tie stanky nebudu moje, noviny (moje) sa budu predavat spolu s ostatnym tovarom ktory tam bude (nie moj)
pardon, ospravedlnujem sa ak to nebolo jasne, ja v tych stankoch samozrejme predavat nebudem ani tie stanky nebudem vlastnit.
no vidíš, sa ti mohlo zle poradiť.. treba písať jasne otázky..
budeš ich stánkarom predávať na hotovosť? potom ti samozrejme stačia príjmové pokl. doklady
Zita5
16.03.13,19:02
No a ako som sa snažila, nakoniec to je úplne iná problematika :)
7mathew7
16.03.13,19:05
aj tak dakujem za snahu :)
veronikasad
16.03.13,19:05
ale ved tie stanky nebudu moje, noviny (moje) sa budu predavat spolu s ostatnym tovarom ktory tam bude (nie moj)
pardon, ospravedlnujem sa ak to nebolo jasne, ja v tych stankoch samozrejme predavat nebudem ani tie stanky nebudem vlastnit.
Tak to sme úplne veďla. Odberatelom budeš vystavovať faktúry a keďže na tlač sa nevzťahuje evidencia tržieb cez ERP, ak budú uhrádzané v hotovosti, môžeš vystaviť príjmový pokladničný doklad.
7mathew7
16.03.13,19:09
ano,dakume to som si aj myslel... ale teda ako danovaci zistia ci nezamlciavam skutocny prijem, kedze ako som skor spominal, v tomto pripade by sa to jednoducho dalo?
veronikasad
16.03.13,19:11
ano,dakume to som si aj myslel... ale teda ako danovaci zistia ci nezamlciavam skutocny prijem, kedze ako som skor spominal, v tomto pripade by sa to jednoducho dalo?
O čom zase točíš ? Čo chceš zamlčať, keď odberatelom budeš vystavovať faktúry ?
Zamlčať môžeš len to čo predáš niekde na rohu ulice
7mathew7
16.03.13,19:12
ved stacia prijmove doklady nie?
veronikasad
16.03.13,19:13
ved stacia prijmove doklady nie?
Nestačia. Vystavuješ faktúry a príjmový doklad je doklado o úhrade faktúry. Faktúry musia byť riadne zaevidované v knihe pohladávok.