zuzicka68
16.03.13,20:45
Dobrý večer,

chcela by som velmi niekoho poprosiť s pomocou o vypočítanie dane z príjmu. Kamarát podáva DP a požiadal ma o radu, no zo školy som vyšla dávnejšie tak by som sa chcela poradiť.
Jeho príjem z dohody bol 269,50 eur. (zrazený preddavok na daň 51,20)
Príjem zo živnosti - vystavené fa - bol 6 915,91.
Dotácia z ÚPSVR je 4 137,08
a preplatok zo ZP 34,24.
To sú celé jeho príjmy.
Chcel by si uplatniť paušálne výdavky. Na ZP ešte zaplatil 330,06 eur.

Daň som si vyrátala akú má zaplatiť, no zdá sa mi vysoká nakolko z dotácie by sa asi platiť nemala, alebo sa mýlim? Viete mi to takto narýchlo vypočítať? Naozaj Vám budem vďačná.
Anik
16.03.13,19:51
ja osobne by som to ak nemáš skúsenosti podľa všetkých druhov príjmov, ktoré tam sú ani len neskúšala.
Nech sa radšej obráti na odborníka.
kukučka
16.03.13,19:54
Ej Zuzka, Zuzička! Dotáciu máme naštudovanú? Čerpal, nečerpal? Zákaz paušálu pri dotácii atď, atď. ;)
ewita888
16.03.13,19:56
Ej Zuzka, Zuzička! Dotáciu máme naštudovanú? Čerpal, nečerpal? Zákaz paušálu pri dotácii atď, atď. ;)
pri dotácii nie je zákaz paušálu..
zuzicka68
16.03.13,20:11
áno z dotácie čerpal, ale ak je teda možné uplatniť paušál, tak nemusí dokazovať výdavky nie?
zuzicka68
16.03.13,20:14
naozaj by som bola vďačná, keby mi niekto pomohol pri výpočte. Myslím, že to nie je tak ťažké, len ja nie som študovaná účtovníčka...
kukučka
16.03.13,20:23
Ej Zuzka, Zuzička! Dotáciu máme naštudovanú? Čerpal, nečerpal? Zákaz paušálu pri dotácii atď, atď. ;)

Ok dievčatá, zabudla som dať úvodzovky, ja viem.... Išlo mi o to, čo je pre neho výhodnejšie...

http://www.porada.sk/t188293-dotacie-2011-2012-zakaz-pouzivat-pausalne-vydavky-a-6-odst-10-zodzp.html
ewita888
16.03.13,20:29
naozaj by som bola vďačná, keby mi niekto pomohol pri výpočte. Myslím, že to nie je tak ťažké, len ja nie som študovaná účtovníčka...
Zuzička, nikto ti tu neurobí daňové.. nie je to také jednoduché, ako píšeš.. musíš viesť účtovníctvo pre UP aj ked uplatníš paušálne výdavky..
zuzicka68
16.03.13,20:30
no určite by bolo výhodnejšie použiť paušálne výdavky, nakolko samotné výdavky nie sú v takej cene ale nižšej...
ewita888
16.03.13,20:31
no určite by bolo výhodnejšie použiť paušálne výdavky, nakolko samotné výdavky nie sú v takej cene ale nižšej...

to je síce pekné, ale nejde tu len o vyplnenie DP.. je o kolo toho kopec roboty, pretože bral dotáciu..
kukučka
16.03.13,20:39
tak si stiahni daňové priznanie z krosu, píšem to tu už niekoľko rokov. Pracuje sa s ním ľahko.
zuzicka68
16.03.13,20:40
naozaj je s dotáciou tolko starostí? myslela som len, že to dám do príjmov zo živnosti, ale asi som si to jednoducho predstavovala. takže to nie je možné, len tak vypočítať do DP?
zuzicka68
16.03.13,20:42
kukučka, tam to stačí len vpísať?
kukučka
16.03.13,20:43
áno, výpočet urobí za teba, aspoň sa niečo naučíš
zuzicka68
16.03.13,20:48
viem ako a kde napísať do DP príjem z dohody, do prijmu zo živnosti dám tú dotáciu, príjem z faktúr a príjem zo ZP. a do výdavkov zo živnosti dám tých 40% z celkových príjmov + platby do ZP, správne?
veronikasad
16.03.13,20:50
áno z dotácie čerpal, ale ak je teda možné uplatniť paušál, tak nemusí dokazovať výdavky nie?
Veruže pre potreby UP musí "dokazovať" čerpanie dotácie a viesť účtovníctvo.
veronikasad
16.03.13,20:54
Bez akejkolvek znalosti zákonov to až také Ľahké - ak nechce platiť pokuty - nebude ...
zuzicka68
16.03.13,20:58
Veruže pre potreby UP musí "dokazovať" čerpanie dotácie a viesť účtovníctvo.

tak to mu odkážem, dakujem za info... ale toto som napísala správne???
...viem ako a kde napísať do DP príjem z dohody, do prijmu zo živnosti dám tú dotáciu, príjem z faktúr a príjem zo ZP. a do výdavkov zo živnosti dám tých 40% z celkových príjmov + platby do ZP, správne?...
veronikasad
16.03.13,21:00
tak to mu odkážem, dakujem za info... ale toto som napísala správne???
...viem ako a kde napísať do DP príjem z dohody, do prijmu zo živnosti dám tú dotáciu, príjem z faktúr a príjem zo ZP. a do výdavkov zo živnosti dám tých 40% z celkových príjmov + platby do ZP, správne?...
aký príjem zo ZP - preplatok z RZZP (zdanený) ?
zuzicka68
16.03.13,21:03
aký príjem zo ZP - preplatok z RZZP (zdanený) ?

ano preplatok, v tejto sume mu prišiel na účet
veronikasad
16.03.13,21:03
ano preplatok, v tejto sume mu prišiel na účet
Aký k tomu máš doklad ?
veronikasad
16.03.13,21:07
tak to mu odkážem, dakujem za info... ale toto som napísala správne???
...viem ako a kde napísať do DP príjem z dohody, do prijmu zo živnosti dám tú dotáciu, príjem z faktúr a príjem zo ZP. a do výdavkov zo živnosti dám tých 40% z celkových príjmov + platby do ZP, správne?...
Ešte si ťa dovolím upozorniť na poslednú vetu § 6 odst. 10 ZoDzP

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
zuzicka68
16.03.13,21:10
Aký k tomu máš doklad ?

žiadny mi nedal, len som to videla na bank. výpise...
zuzicka68
16.03.13,21:14
dakujem za informáciu, myslela som že nemusi...
Martasch
16.03.13,21:15
A dotáciu poskytnutú z UPSVAR aj celú vyčerpal?
zuzicka68
16.03.13,21:16
Ale toho som si zase vedoma, ze musi zdokladovat UP načo tú dotaciu minul...
zuzicka68
16.03.13,21:17
A dotáciu poskytnutú z UPSVAR aj celú vyčerpal?

celú ešte nie.
mirka134
17.03.13,11:23
dievčatá aj ja by som vás chcela poprosiť o pomoc
u szčo, ktorý dostal dotáciu v roku 2011 aj za ten rok si ju zdanil v paušálnych výdavkoch teraz za rok 2012 si chce tiež dávať paušálne výdavky môže si odpočítať paušál 40% a aj výdavky na poistné aj napriek tomu že to poistné má v podnikateľskom pláne?
Samozrejme urobím mu aj JU ( samozrejme aj spätne lebo to robené nemal)
dakujem vám veľmi pekne
veronikasad
17.03.13,11:26
dievčatá aj ja by som vás chcela poprosiť o pomoc
u szčo, ktorý dostal dotáciu v roku 2011 aj za ten rok si ju zdanil v paušálnych výdavkoch teraz za rok 2012 si chce tiež dávať paušálne výdavky môže si odpočítať paušál 40% a aj výdavky na poistné aj napriek tomu že to poistné má v podnikateľskom pláne?
Samozrejme urobím mu aj JU ( samozrejme aj spätne lebo to robené nemal)
dakujem vám veľmi pekne
Ano, k 40 % paušálnym výdavkom si môže pripočítať aj zaplatené poistné.