marcelazv
16.03.13,20:57
Prosím o radu ako zaúčtovať mýto platené v nemecku kartou, na pokladničnom doklade je aj názov našej slovenskej firmy (prepravcu), ale je mi divné že tam uviedli aj DPH, základ dane 125 EUR a 25 EUR DPH. Ja by som účtovala 518/325,ale zmiatla ma DPH

Ide v tomto prípade o samozdanenie? treba to uviesť v danovom priznaní DPH, ako nadobudnutie služby z EÚ?

Dakujem pekne

Marcela
a_je_to
18.03.13,14:00
Samozdanenie určite nie. Nadobudnutie služby z EÚ ... ani zákon, ani formulár priznania nepozná. V opise je príliš málo informácií na presnejšie riešenie. Ale vyzerá to na evidovanie nároku na vrátenie dane, zaplatenej platiteľom z inej krajiny EU v zahraničí. To je podľa nemeckého zákona o DPH ... niečo ako by mal nárok nemec, podľa nášho § 55 a nasledujúcich, keby to bolo v opačnej polohe. Každopádne zatiaľ zaúčtuj 518+548/325. Nemecká DPH zostáva na 548. Potom sa testuje nárok na vrátenie - podľa dosiahnutej sumy podobných nákupov. Ak Ti nárok na vrátenie nevznikne, kvôli nedosiahnutiu hranice sumy, tak 548 zostáva ako oprávnený náklad. Ak bude, tak musíš zoznam prípadov zaúčtovať na 378/648 ešte v tom roku a požiadať do stanovenej lehoty /nasledujúci rok/ o vrátenie. Ale ak nárok na vrátenie neuplatníš, alebo premeškáš, musíš pohľadávku 378 odpísať na škody 549/378.
marcelazv
18.03.13,21:04
Dakujem velmi pekne za radu, tak som to aj urobila. Ešte by som prosila o radu, ktorý § Zákona o DPH hovorí o danej hranice sumy na vrátenie DPH zo zahraničia? nevedela som to najst. Vrelá vďaka

Marcela
a_je_to
18.03.13,21:39
No, to by malo byť v tom nemeckom zákone. Nepoznám ho, vlani som robil klientovi postup pre český, tak to poznám. V nemeckom by to malo byť podobne, ako v našom. Preštuduj náš zákon, mnoho Ti poradí. Aj ich aj náš zákon vychádza z jednej európskej smernice. Každá krajina má v zákone určené svoje sumy. Keď si z iných krajín uplatňujú u nás, tak platia pre nich tieto sumy.V našom to vyzerá takto :
§ 55c
(1) Žiadosť o vrátenie dane sa podáva za obdobie najviac jedného kalendárneho roka a suma dane, ktorej vrátenie sa žiada, musí byť najmenej 50 eur. Žiadosť o vrátenie dane sa môže podať za obdobie kratšie ako jeden kalendárny rok, ale nie kratšie ako tri kalendárne mesiace, ak suma dane, ktorej vrátenie sa žiada, je najmenej 400 eur. Vrátenie dane sa môže vzťahovať na obdobie kratšie ako tri kalendárne mesiace, ak toto obdobie predstavuje zvyšok kalendárneho roka a suma dane, ktorej vrátenie sa žiada, je najmenej 50 eur.
michaela329
16.03.16,07:16
Ja by som sa ešte chcela opýtať ako je to s platbou mýtneho kartou, ale v cudzej mene - doklad z pokladnice mám v HRK - mala by som teda zaúčtovať v kunách. BV je EUR.
cinky16
16.03.16,07:45
nemecke myto podlieha dph? ja co mam FA tak su bez dph... ani nesamozdanujem, vy ako postupujete?