celaskon
16.03.13,21:06
Dobry den,

sud na zaklade exekucie- postihnutie obchodneho podielu v s.r.o. (exekucia sa netykala s.r.o.) vymazal spolocnika z jednoosobovej s.r.o.
Byvali spolocnik dostal zo sudu prvopis a doklad o vymaze spolocnika.Konatelom s.r.o. vsak ostal i nadalej.

Ak ste sa stretli s takou situaciou, prosim napiste mi aky je dalsi postup, co sa bude dalej diat...
S.r.o. nedisponuje ziadnym majetkom.Je mozne aby sa v s.r.o za hore uvedenych podmienok prevadzkovala este cinnost?
blavaciko
17.03.13,01:12
samozrejme, s.r.o. moze prevadzkovat cinnost, akurat byvaly spolocnik nema narok na buduci zisk.

V pripade, ak sa chce zbavit konatelstva, moze z funkcie odstupit
KEJKA
17.03.13,07:23
samozrejme, s.r.o. moze prevadzkovat cinnost, akurat byvaly spolocnik nema narok na buduci zisk.

V pripade, ak sa chce zbavit konatelstva, moze z funkcie odstupithm, a kto mu to všetko odsúhlasí? a ako môže existovať sro BEZ spoločníka?
jedná sa o JEDNOOSOBOVU sro a jediný spoločník bol vymazaný.
Podľa mňa konateľ z titulu svojej fumkice môže akurát dať návrh na výmaz spoločnosti z OR s prílohou - rozhodnutie súdu.
Nereagovala som, lebo nemám taký prípad.
blavaciko
17.03.13,09:26
hm, a kto mu to všetko odsúhlasí? a ako môže existovať sro BEZ spoločníka?
jedná sa o JEDNOOSOBOVU sro a jediný spoločník bol vymazaný.
Podľa mňa konateľ z titulu svojej fumkice môže akurát dať návrh na výmaz spoločnosti z OR s prílohou - rozhodnutie súdu.
Nereagovala som, lebo nemám taký prípad.

na to, aby mohla spolocnost dalej fungovat, konatelovi nemusi nikto nic schvalovat (pokial to neupravuje ZL)
predpokladam ze spolocnik bol nahradeny opravnenym veritelom, exekutorom, opatrovnikom, alebo inou osobu na ktoru obch. podiel presiel. Bolo by uplne nelogicke v pripade exekucie zobrat obchodny podiel a "hodit ho do kosa".

Ale nastastie zakon rata aj s takou moznostou a obch. podiel prechadza na spolocnost, ktora o nom rozhodne v sulade so zakonom


§ 113


(1) Spoločník je povinný splatiť vklad za podmienok a v lehote ustanovenej zákonom, prípadne určenej v spoločenskej zmluve, najneskôr však do piatich rokov od vzniku spoločnosti alebo od jeho vstupu do spoločnosti alebo od prevzatia záväzku na nový vklad. Tejto povinnosti nemožno spoločníka zbaviť. Konatelia oznámia registrovému súdu bez zbytočného odkladu splatenie celého vkladu každého spoločníka.


(2) Spoločník, ktorý v lehote podľa odseku 1 nesplatil predpísanú hodnotu peňažného vkladu, je povinný platiť úrok z omeškania vo výške 20 % z nesplatenej sumy, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.


(3) Ak je spoločník s platením vkladu v omeškaní, môže ho spoločnosť pod hrozbou vylúčenia vyzvať, aby svoju povinnosť splnil v lehote, ktorá nesmie byť kratšia ako tri mesiace.


(4) Spoločníka, ktorý nesplní svoju povinnosť ani v dodatočnej lehote, môže valné zhromaždenie zo spoločnosti vylúčiť.


(5) Obchodný podiel (§ 114) vylúčeného spoločníka prechádza na spoločnosť, ktorá ho môže previesť na iného spoločníka alebo tretiu osobu. O prevode rozhoduje valné zhromaždenie.

(6) Ak sa neprevedie obchodný podiel podľa odseku 5, rozhodne valné zhromaždenie do šiestich mesiacov odo dňa, keď bol spoločník vylúčený, o znížení základného imania o vklad vylúčeného spoločníka; inak môže súd spoločnosť aj bez návrhu zrušiť a nariadiť jej likvidáciu.


bohuzial konatel zatial nemoze dat navrh na vymaz (resp. dat moze, ale bude mu zamietnuty), nie su na to dovody... vyzera to tak, ze spolocnost nie je predlzena, len byvalemu spolocnikovi bol odnaty obch. podiel (z akehokolvek dovodu)

zadavatel nech odstupi z funkcie konatela, odstupenie je platne odo dna prveho zasadnutia valnej hromady po doruceni odstupenia, alebo po troch mesiacoch od jeho dorucenia
riccado
18.03.13,18:42
sud takuto spolocnosti bez navrhu alebo aj s navrhom zrusi a nariadi jej likvidaciu (aplikuje sa § 113 ods. 6 ObZ)... takze odporucam tebe ako konatelovi cim skor dat sudu takyto navrh, nech to vsetko urychlis...