Dann69
17.03.13,09:37
Dobrý deň, chcel by som Vás požiadať o radu. Nezamestnaný známy zvažuje otvorenie si živnosti, nakoľko UPSVAR mu ponúka príspevok na podnikanie cca 4230 euro, s tým, že po 2 rokoch si môže živnosť zrušiť. Vyrátal som však, že len samotné odvody na dva roky ho budú stáť cca 2470 euro (neviem však či som rátal správne) + účtovníctvo 1680 euro (účtovníčka si pýta 70 euro mesačne) = 4150 euro (čo je zhruba rovnaká suma akú získa na príspevku). Známy však v danej oblasti v budúcnosti vôbec nechce pracovať (zarába si v brigádami v zahraničí), avšak okolie ho do tejto voľby doslova tlačí (odôvodňujú to výrokmi "všetkým známym sa to oplatilo", "za to si môžeš kúpiť počítač...", "budeš si zarábať na dôchodok..."). Mne sa zdá, že otvorenie si živnosti len z dôvodu "šetrenia na dôchodok" a okamžitého hmotného zisku (počítač), ktorý však bude musieť spätne splácať z odvodov (naviac si ho vie zaobstarať aj z vlastných peňazí), sa v dnešnej dobe vôbec neoplatí. Vedeli by ste mi prosím poradiť, či sú moje predpoklady správne? A ak áno, ako mu prípadne dohovoriť, že sa mu "otváranie živnosti len pre príspevok" neoplatí?
veronikasad
17.03.13,08:44
Neviem, kto mu rátal výšku odvodov - mne to tak nevychádza. V prvom roku podnikania, minimálne do 30.6.2014 bude platiť povinne len odvody do zdr.poisťovne - cca 55€ mesačne. Ak by si chcel "šetriť na dôchodok", musel by sa prihlásiť v soc.poisťovni ako dobrovolne poistená osoba. Stretla som sa už s prípadom, že UP nedovolil (v podnikat.pláne) čerpať príspevok na dobrovolné poistenie v soc.poisťovni. Dotáciu treba plánovať na iný účel
Neuviedla si miesto, ani druh podnikania. 70€ mesačne za spracovanie JU (neplátca DPH) - je dosť.

Súhlasím - otváranie živnosti len pre príspevok sa neoplatí
Dann69
17.03.13,08:54
Tie odvody sú na dva roky - počítali sme orientačne odvody do zdravotnej (47x24=1128) a do sociálnej (prvý rok zadarmo + 12x112=1344) = 2472 (ak sa v týchto číslach mýlim, prosím opravte ma).
Druh živnosti je administratíva a pracovať by chcel doma (ale prácu ako takú vykonávať ani nebude - ako som uviedol, peniaze dostáva v zahraničných brigádach na ruku).
ewita888
17.03.13,13:24
máte to celkovo nejaké pomýlené.. živnosť otvorí a nebude robiť nič? a za čo potom účtovníčka by brala 70 eur mesačne?
ak nebude mať príjmy, tak nevznikne ani druhý rok povinnosť platiť odvody do SP..
veronikasad
17.03.13,13:27
Tie odvody sú na dva roky - počítali sme orientačne odvody do zdravotnej (47x24=1128) a do sociálnej (prvý rok zadarmo + 12x112=1344) = 2472 (ak sa v týchto číslach mýlim, prosím opravte ma).
Druh živnosti je administratíva a pracovať by chcel doma (ale prácu ako takú vykonávať ani nebude - ako som uviedol, peniaze dostáva v zahraničných brigádach na ruku).
Ak činnosť vykonávať nebude ako preukáže prevádzkovanie živnosti po dobu dvoch rokov ?
Téma je v rozpore s ETIKETOU PORADY - doporučujem preštudovať.
Dann69
17.03.13,18:20
Veď niečo vykonávať bude ale tejto práci sa plánuje venovať len minimálne - v čase, keď nebude mať inú prácu v zahraničí.
Anik
17.03.13,18:42
Tie odvody sú na dva roky - počítali sme orientačne odvody do zdravotnej (47x24=1128) a do sociálnej (prvý rok zadarmo + 12x112=1344) = 2472 (ak sa v týchto číslach mýlim, prosím opravte ma).
Druh živnosti je administratíva a pracovať by chcel doma (ale prácu ako takú vykonávať ani nebude - ako som uviedol, peniaze dostáva v zahraničných brigádach na ruku).
dalo by sa bližšie špecifikovať slovo administratíva ? čo pod týmto pojmom myslíš?, aj keď pravdupovediac podľa mňa je to celé choré. Také niečo môže odporučiť len človek, čo sa tomu vôbec nerozumie.
Už máš prístup na poradu min. 2 mesiace a keď sa pozrieš po príspevkoch, kde sa rozoberá dotácia, tak musíš vidieť, že to nie je až taká jednoduchá záležitosť, ako si veľa nezainteresovaných myslí.
diafan
24.03.13,11:41
Dobry den, rada by som sa chcela poradit v nasledovnej veci. Manzel bol evidovany na UP do 15.3., bola mu schvalena dotacia na podnikanie. Potrebovali by sme poradit, ci moze mat prijem za marec na zaklade dohody (1.3.-14.3) v plnej vyske tych cca 150€ alebo kolko o vychadza, aby ho nevyradili z evidencie. Dakujeme pekne za pomoc.
veronikasad
24.03.13,11:45
Dobry den, rada by som sa chcela poradit v nasledovnej veci. Manzel bol evidovany na UP do 15.3., bola mu schvalena dotacia na podnikanie. Potrebovali by sme poradit, ci moze mat prijem za marec na zaklade dohody (1.3.-14.3) v plnej vyske tych cca 150€ alebo kolko o vychadza, aby ho nevyradili z evidencie. Dakujeme pekne za pomoc.
Ako uchádzač o zamestnanie môže mať za marec hrubý príjem 143,40€
Indeed
24.03.13,11:45
máte to celkovo nejaké pomýlené.. živnosť otvorí a nebude robiť nič? a za čo potom účtovníčka by brala 70 eur mesačne?
ak nebude mať príjmy, tak nevznikne ani druhý rok povinnosť platiť odvody do SP..

to je jedno, hlavne aby brala,

však na hlupych sa zarába najlepšie....
diafan
24.03.13,12:59
Dakujem. Neboli sme si isti ci sa to nahodou alikvotne nekrati. Pekny zvysok nedele :)