Lila
28.09.04,09:06
Odpoveď pre : LUBA
Ďakujem za radu, mám z toho hrôzu. Veď náš koeficient bude vždy nulový,
takže ak tomu dobre rozumiem, nikdy nebudeme mať možnosť si odpočítať
daň na vstupe. Obrat- Výnosy/ príjmy/ ako som sa dočítala v § 39 je rozdiel
kurz.ziskov a kurz. strát v prísl. zd. období. Ako to bude s HIM, ktorú odpisujeme? Máme tam len dva počítače , má vôbec význam preúčtovávať
HIM na DPH a cenu bez DPH /i keď neviem ako/, keď i tak súčin akéjkoľvek
dane na vstupe a vypočítaného koeficientu /0 Sk/ bude vždy nula.
Len ako vravíte, viac roboty a viac účtovania navyše s 343 .
A keď sa to tak vezme, tak budeme platiť aj viac daní z príjmu, pretože náklady budú o DPH nižšie ako teraz v našom prípade u neplátcu. Je to tak?
Paula
29.09.04,14:26
Lila, kde si so svojim problémom koeficientovým začala, myslím v ktorom poradenskom kýbliku. Mám na krku koeficient už pár rokov ale teraz neviem,ako ti poradiť(ak máme ovšem problém spoločný a poradiť môžem).
Lila
30.09.04,06:08
Paula, prosím pozri moju otázku na tému DPH zo dňa 27.9.04

Registrácia DPH? -pri oslobodených službách
Paula
30.09.04,06:24
Pozrela som, v tejto problematike žiaľ nemám skúsenosť.
Luba
04.10.04,08:30
Lila, síce nebudeš môcť uplatniť DPH na vstupe, ale nebudeš mať ani žiadnu DPH na výstupe, ak máš IBA oslobodené činnosti. Z tých 2 počítačov si môžeš pri podaní úvodného daň.priznania DPH odpočítať len vtedy, ak ich používaš na neoslobodené činnosti. Ak na oslobodené, tak nič.
Koeficient by si rátala iba vtedy, ak máš aj oslobodené aj neoslobodené činnosti a priraďuješ si k tomu doklady. Ak budeš potrebovať koeficient, musíš si na DÚ požiadať o súhlas s použitím koeficientu, ktorý si určíš odhadom, viď §50, ods.3. Aj keď by Ti vychádzal odhadom koef.0, tak si tam napíš radšej nejaké číslo, napr. 0,10. Mám čerstvú skúsenosť, že DÚ sa vyjadril, že koef.nemôže byť 0. A pritom mám zas informáciu, že iný DÚ na žiadosť o určenie koeficientu rozhodol, že má byť 0. Tak si vyber...
Lila
05.10.04,05:49
Luba, ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. T.z., že ak robím len finančnú
činnosť /§39 oslob. /, tak nemôžem si nič odpočítať. Z tohto mi vyplýva, že aj nábytok si nomôžem odpočítať, ani telef. hovory, ani el, vodu, plyn ...atď.
1./Ale prosím Ťa vysvetli mi , ako to budem účtovať ? Aj na 343 ? Alebo nie.
Veď ako viem, keď firma kúpi os. auto tak neúčtuje 343 či áno?
2./A ak áno /účtovať na 343, ale nemať nárok na odpočet/ tak potom
z logického hľadiska DPH, ktorú si nemôžem odpočítať by som si ju mala
na konci roka v daň. priznaní dani z príjmu dať ako môj N Á K L A D, ktorý mi poníži základ dane. Alebo sa mýlim????????????
Prosím odpoveď.
Luba
06.10.04,16:55
Je to holý nezmysel, tá registrácia pre DPH, keď má firma iba oslobodené činnosti. To asi nedomysleli v tom zákone.
Z pohľadu účtovania nemám teiž úplne jasno:
1. Ak mám doklad s DPH, ktorú vztiahnem výlučne k oslobodenému plneniu, musím to účtovať na 343? Podľa mňa nie, ale stretla som sa s tým, že sa to tak účtuje.
2. Ak áno na 343, tak každopádne to nejde na odpočet DPH, ale sa to musí preúčtovať na konci mesiaca alebo štvrťroku na náklad - určite DAŇOVÝ. Pri tomto spôsobe by táto DPH už išla na nejaký prevádzkový náklad, AU 548.
3. Ak nie na 343, tak by som to ponechala na tom účte, kde účtujem aj základ, t.j. kompletne napr. telefóny na 518, nerozlišovať DPH základ. T.j. ako keď som predtým nebola platiteľ. Osobne si myslím, že takto je to správne, ale neviem to istotne.
4. Súvisí to aj s daň.priznaním, lebo ak účtujem na 343 "vstupnú" DPH, tak by som ju mala asi dať do r.15 daňového priznania, a to v zmysle §49 ods.2, písm.a). Ovšem nemôžem si ju uplatniť na odpočet, lebo je k oslobodenému plneniu. Tá spoločnosť, čo to účtuje na 343, to takto robí. Je to platiteľ tiež len odnedávna a nemá v tom úplne jasno a robí to takto pre istotu.
5. A ešte je tam problém, že keď mám doklad, kde nie sú všetky náležitosti (napr. klasika bloček z Tesca - chýba tam základ dane), tak DPH z toho je nedaňový náklad. Ale keďže ten bloček by pri oslobodených činnostiach tak či tak do DPH na odpočet nešiel, je to náklad daňový alebo nedaňový? Nuž neviem. Súvisí to asi s tým, či to dávam na 343 alebo celé napr.na 518.
Pýtala som sa na to raz aj na DÚ, kde radia, ale tá pani tiež nevedela.
Pôjdem na seminár o DPH bud.týždeň a hodlám sa na to opýtať. Dám potom vedieť. A možno aj na MF pôjde dotaz v tomto smere, tiež by som potom dala vedieť.
Zatiaľ takto síce dlho, ale neurčito.
Lila
07.10.04,07:06
Luba, ďakujem za odpoveď. Počula som , že sa chystá nejaká novela Z. o DPH. Myslím si však, že akonáhle sa stanem plátcom DPH, musím DPH zaúčtovať na 343. T.z., že v daň. priznaní uvediem DPH na vstupe /ktorú si samozrejme podľa nulového koeficientu nebudem môcť odpočítať./

Na konci roka zostatok na účte 343 asi preúčtujem do 5 -daň. nákladov, pretože v § 21 i./ Zák. o dani z príjmov je uvedené, že aj DPH sa považuje ako daň. výdavok podľa § 19 ods. 3 písm. Čo by mohol byť prípad tých, ktorí poskytujú len fin. činnosti.

Veľmi by som ocenila, keby si sa na takýto prípad opýtala. Ako tú DPH účtovať a ak účtovať, tak ako ju preúčtovať do nákladov /aký účet/.

Vopred ďakujem za Tvoju láskavosť, prajem príjemný deň.
Luba
14.10.04,20:21
Lila, vraciam sa k sľúbenému:
Pýtala som sa na prednáške o DPH lektorky z DR SR a odpoveď bola, že DPH treba evidovať, t.j. účtovať na 343. Oni si uvedomujú, že organizácie s oslobodenými činnosťami majú s tým kopu zbytočnej roboty (a DÚ vlastne tiež), vraj aj dávali nejaký návrh v tejto súvislosti do pripravovanej novely, ale že to neprešlo!
V rámci prednášky odznelo aj, že do r.15 DP treba dávať všetko okrem os.auta, fliaš a pohostenia. To sa teda týka §49 (6). Ale nie je mi jasné, prečo sa musí do r.15 dávať vstupná DPH k oslobodeným činnostiam, keď v §49 (2) sa hovorí "....s výnimkou podľa odsekov 3 a 6." Sú tam uvedené rovnocenne, tak neviem, prečo ods. 3 sa musí a ods.6 sa nemusí. ?.?
Písali sme aj dotaz mailom na DR SR do Žiliny a dostali sme odpoveď v podobnom duchu, takže sa s tou DPH zrejme treba trápiť a viesť evidenciu pre evidenciu. Tak mi to pripadá.
DPH, ktorú nemožno odpočítať kvôli oslobodeným činnostiam, je jednoznačne náklad daňový, nejaká 548. Ale keď nemá doklad náležitosti podľa §71, tak takáto DPH je náklad nedaňový. Až po doplnení náležitostí si túto DPH môže platiteľ odpočítať, resp. u oslobodených činností dať do nákladov daňových.
Lila
18.10.04,05:48
LUBA, ďakujem veľmi pekne. Prajem príjemný deň.