Martin Karas
17.03.13,15:35
Dobrý deň.

Pred pár mesiacmi nám v bytovom dome do každého vchodu nainštalovali kamery. Bez akéhokoľvek súhlasu, bez podpisov, niekoľko týždňov neboli vchody označené nálepkou, nebola písomne určená osoba, ktorá je zodpovedná za kamerový systém, resp. ktorá má na starosti tento kamerový systém, nebolo vopred nikomu oznámené, aká firma to bude robiť a koľko to bude stáť. V celom bytovom dome (cca 14 vchodov) sú dve "centrály," kde sa nahráva záznam z kamier. Naša domová dôverníčka si chodí pravidelne z dlhej chvíľky pozerať kamerový záznam. Vždy vie, kto, kedy, ako a s kým ide/príde. 2x sme podali sťažnosť na Úrad na ochranu osobných údajov. Zatiaľ nám nikto neodpovedal. V niekoľkých vchodoch sa spisovala petícia, kde sa väčšina ľudí vyjadrila proti týmto kamerám. Po dôkladnom naštudovaní zákonu o ochrane osobných údajov sme zistili, že tento zákon bol porušený minimálne v 4 bodoch!!
V jednom mám však nejasno. Mám ja, ako osoba, ktorú nahráva kamera bez súhlasu právo privolať políciu, ak zistím, že dotyčná (domovníčka) si pozerala kamerový záznam, kde som ja, ako umývam suterén? Lebo ako mi je známe, kamerový záznam v bytovom dome sa smie prezerať iba v prípade podozrenia zo spáchania priestupku alebo trestného činu a výlučne iba v prítomnosti orgánov činných v trestnom konaní. Táto osoba nie je nikým poverená ako správkyňa kamerového systému. Ďakujem
buchač
17.03.13,14:48
V jednom mám však nejasno...
...asi by som mal veľmi rýchlo jasno ....

Riešenie už mám aj teraz ...
Nejasnú farbu sprayového typu ...alebo ostré štiepacie kliešte ....;)
majkii
17.03.13,17:39
nechcem sa vyjadrovať k prevádzke a dôvodom inštalácie KS, o tom som už písal až až, stačí vyhľadať témy. Skôr ma zaujíma iná vec, na jednej strane píšeš, že sa systém inštaloval bez akéhokoľvek súhlasu a väčšina je proti KS o čom sa spisovala aj petícia. Na druhej strane si myslím, že žiaden správca si nedovolí takúto investíciu a inštaláciu KS bez riadneho schválenia vlastníkmi, tiež sa mi pozdáva riešenie, že máte dve miesta, kde sa záznam uchováva a nie v byte v súkromnom PC tak ako to niektoré firma robia. Takže treba si zistiť, či inštaláciu KS ste riadne schválili na schôdzi alebo v písomnom hlasovaní. To zistíš u predsedu SVB alebo u správcu nahliadnutím do zápisníc. Často sa stáva, že ludia na schôdze nechodia, pár zúčastneních nadpolovičnou väčšinou po hodine rozhodnú aj keď v menšine a potom nezúčastnená "mlčiaca väčšina" je prekvapená čo sa im montuje do spoločných priestorov. Spisovať petície nemá zmysel, skôr treba zvolať schôdzu a tam rozhodnúť, čo ďalej, či KS odstrániť, alebo prevádzkova a za akých podmienok ďalej.

Iná vec je, ak sa KS zrealizoval bez rozhodnutia vlastníkov a boli na to zneužité prostriedky z FO, tam je potrebné sa obrátiť na Políciu, pretože mohlo dôsť neoprávnenému použitiu spoločných prostriedkov.
Beata789
18.03.13,15:25
ahoj, martin, ja som zistila toto:
Dop. listom treba predsedu spolocesntva alebo spravcu vyzvat, aby kamery demontoval a znova spustil az po ziskani úpisomneho suhlasu vsetkych OBYVATELOV. Musia suhlasit vsetci, nikto ta nemoze prehlasovat, ze suhlasis s kamerovanim, ani ty nemozes suhlasit za manzelku, dospele deti, najomnikov. atd.
Podnet na Urad na ochranu osobnych udajov, ziadat o presetrenie zakonnosti, ak neodpoveda, staznost na UOOU na prokuraturu.
Hlavne - kamery su na... nanic. Ak neidentifikujete zlodeja, policajti sa tym nebudu zaoberat.
(Sluzia hlavne na odbavovanie sa tych, ktori maju k zaznamom pristup. Asi ich to bavi. Reality-show su in, tak co ..)
Tiez sa moze hocikto nastvat, suhlas s kamerovanim odvolat, novy najomnik nemusi suhlasit - staci jeden a musite to odstavit - vyhodene peniaze.
Treba splnit X podmienok, aby vo vchode (sukromny priestor) mohli kamery fungovat.
Drzte sa.
Okrem toho: peniaze na kamerovy system nespadaju predmetne (nejde o opravy, udrzbu, havariu ) ani cenovym limitom (byva to 500-1000 Eur, podla poctu bytov) pod kompetenciu spravcu ani predsedu spolocenstva, kamery (a ine investicie, modernizaciu) by ste museli odsuhlasit na schôdzi ako investiciu.
Treba chodit na schodze, kamarat.
Inak sa zidu 3 zo 100, tak 2 stacia na to, aby si odhlasovali, co chcu. Aby rozhodli o vas a (hlavne) o vasich peniazoch.
Beata789
18.03.13,17:57
Ahoj, majkii. Aj u nas sme zistili, ze mame kamerovy system, az ked uz bol. Nebol prebraty na schodzi, vysoko prekrocil limit pre predsedu spolocenstva (500E), nemame spisane ziadne suhlasy s kamerami v sukromi, nemame ziadne cedulky "bacha, kamera" .. len na schôdzi ludia dvihli ruky ked schvalovali spravu o cinnosti ako celok - a basta. Nieco s tym ale robim, teda - snazim sa. Len vypisovat staznosti a udania sa mi (zatial) nechce.
peton
18.03.13,18:15
Inak sa zidu 3 zo 100, tak 2 stacia na to, aby si odhlasovali, co chcu.

S týmto nemáš vôbec pravdu, ale nateraz sa k tomu nejdem vyjadrovať.
Beata789
19.03.13,12:49
Ahoj, peton, dakujem.
Po hodine schodze staci na hlasovanie (okrem vynimiek) jednoducha vacsina pritomnych. Obavam sa, ze 2 z 3 stacia. Ale rada zistim, ze sa mylim.
janeb
19.03.13,13:48
zdravim,
kde by som nasla info k tomu, ze je potrebny suhlas VSETKYCH a nie klasicke hlasovanie vlastnikov kde 1byt=1 hlas. Zaujmaju ma info k tomu. Vopred vdaka.
verkaz
19.03.13,14:24
Prečítaj si zákon a hlavne sa zúčastňuj na schôdzach a spolurozhoduj o nakladaní s majetkom všetkých ,ako je to v zákone.
V zákone je presne citované na čo je potrebný súhlas všetkých vlastníkov bytov, na čo 2/3 väčšina a na čo nadpolovičná väčšina.
JUDr. Pavol Kollár
19.03.13,14:37
Prečítaj si zákon a hlavne sa zúčastňuj na schôdzach a spolurozhoduj o nakladaní s majetkom všetkých ,ako je to v zákone.
V zákone je presne citované na čo je potrebný súhlas všetkých vlastníkov bytov, na čo 2/3 väčšina a na čo nadpolovičná väčšina.

Ak dobre čítam zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, tak hlasovanie je upravené v § 14. Súhlas všetkých vlastníkov však nie je potrebný v žiadnom prípade. Myslím si, že to nie je pravdivá ínformácia, ktorá bola v tejto téme uvedená.
verkaz
19.03.13,14:39
máš pravdu
Martin Karas
19.03.13,15:38
Majkii žiaden súhlas, ani zápisnica o hlasovaní konkrétne ohľadom kamier neexistuje! Pretože žiadne hlasovanie neprebehlo. Spravil sa tam taký menší "podvod". V rámci rekonštrukcie bytového domu (výmena okien a dverí, výmena schodiska, zábradlie, striešky) boli zahrnuté, resp. iba spomenuté aj kamery. Ale podľa zákona kamerový systém nemôže byť zahrnutý v rámci celej rekonštrukcie. Musí súhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov, nájomníkov, resp. užívateľov bytov (1 byt = 1 hlas). Nie nadpolovičná väčšina zúčastnených vlastníkov na schôdzi (nakoľko v našom bytovom dome je skoro 200 bytov a na plenárnu schôdzu chodí tak 30 ľudí) - pretože sa jedná o citlivú tému - osobné údaje. Ľudia si mylne myslia, že osobné údaje sú iba meno, priezvisko, r. č., č. občianskeho a podobne. A ako som spomínal, písomne musia byť dohodnuté tieto náležitosti:
- písomný súhlas s inštaláciou kamerového systému
- písomný súhlas s oboznámením každej bytovej jednotky, že užívatelia sú snímaní kamerovým systémom
- písomne poverená osoba (nadpolovičnou väčšinou vlastníkov, užívateľov, nájomcov bytov), ktorá je zodpovedná za kamerový systém - za jeho údržbu, za jeho chod, kedykoľvek musí sprístupniť prístup polícii k záznamu a pod.
Táto písomne poverená osoba NESMIE prezerať záznam vyhotovený kamerovým systémom bez adekvátnej príčiny a samozrejme bez prítomnosti polície. Inak porušuje zákon o ochrane osobných údajov. Mňa by iba zaujímalo, že keby naozaj privolám na ňu policajtov, či by ma nevysmiali. Pretože nakoľko súhlas s kamerovým systémom nedal nikto z nášho bytového domu, všetci sme snímaní nezákonne.
janeb
21.03.13,07:26
ja som totiz k tomu nasla toto http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/generate_page.php?page_id=994 je to posledný príspevok a odpoveď úradu. Preto by som chcela vediet zdroj info p. Beaty789.

My sme kameru instalovali tento tyzden. Sme male SVB, stavba ma 5 rokov. Hoci sme mimo hlavneho diania stalo sa nam, ze mizli veci zo spolocnych priestorov. Dalsim dovodom boli aj nedavne reportaze v STV o tom ako lahko mozno poskodit plombu na plynomere a ako vela to potom vlastnika stoji. Viem, ze prakticky je nam ta kamera na dve veci, ale niekdy je lepsie predvidat ako neskor banovat.
nunenko
21.03.13,09:24
nunenko
21.03.13,10:41
Subjekty, ktoré kamerové systémy z rôznych dôvodov využívajú na monitorovanie verejne prístupných miest majú postavenie prevádzkovateľa informačného systému v zmysle § 4 ods. 2 zákona č. 428/2002 Z.z. Dozor pri ochrane súkromia fyzických osôb nad takýmito prevádzkovateľmi, s výnimkou spravodajských služieb, vykonáva Úrad na ochranu osobných údajov SR, ktorý vykonáva aj osobitnú registráciu týchto subjektov a môže za rôzne porušenia zákona č. 428/2002 Z.z. udeliť pokutu vo výške od 10 000 Sk (331,93€) do 10 000 000 Sk (33193.91 €).
blahobytak
22.03.13,11:17
ak Správca zaplatil a nainstaloval kam. system bez suhlasu vlastnikov, je to na tresntne oznamenie ... nemoze nakladat s financiami vlastnikov na tieto ucely bez suhlasu ...
osobne na nasom dome sme si ich dali namontovat legalne a sme spokojny , lepsia cistota a pocit bezpecia .