edka79
17.03.13,18:31
Dobrý deň.Vie mi niekto poradiť? Podnikám SZČO mám príspevok z Úradu práce a mám vážne zdravotné problémy/obličky/ , pre ktoré nemôžem vykonávať živnosť.Už 11 mesiacov som živnostníčka. Môžem ísť na Pnku ak si platím ZP -4 mesiace vyplatené mám za minulý rok 2012 no mám tam nejaké nedoplatky. A mám splátkový kalendár.A teraz som zaplatila za 2 mesiace za 2013. SP si neplatím nemusím je to dobrovoľné 1 rok. Kto bude platiť ZP za mňa ked budem na pn-ke.A komu musím odniesť od lekára pnku-Úradu práce, ZP a SP? Ako to je? A dostanem nejaké peniaze za práceneschopnosti a od koho?Viem veľa otázok no neviem si poradiť. Ďakujem za odpoved všetkým kto to vie:
Xanti
17.03.13,17:35
No aj počas PN si ty budeš platiť odvody do ZP . Lebo podla toho čo píšeš nemáš nárok na platenú PN. A ked nie je platená PN zo SP ( ked neplatíš odvody nárok nemáš ) tak je povinnosť platiť odvody do ZP.
Čo bolo pred začatím živnosti? Kedy ti skončil PP?
edka79
17.03.13,17:50
Som bola nezamestnaná a pred tým som bola 6 rokov na materskej dovolenke.
Xanti
17.03.13,18:01
No kedže neplatíš odvody do SP, tak nemáš nárok na platenú PN a tým pádom musíš platiť aj počas neplatenej PN odvody do ZP. Takže PN u teba nemá žiaden zmysel.