SMartina
17.03.13,21:34
Živnostník má stratu za rok 2012 cca 7.000,- EUR. Príjem z prenájmu bytu: cca 1.000,- EUR. Keď vypisujem daňové priznanie na e-dane, tak automatický prepočíta daň k úhrade na 190,- EUR. Nezáleži na tom, či je zo živnosti v strate alebo nie a automaticky z príjmu z prenájmu počíta daň. Ide o to, že by tam mal byť aj daňový bonus a tento čiastočne odpočíta od dane a ešte zostane aj daň na úhradu. Je tam daňový bonus na 2 deti celý rok 6 mesiacov 1 dieťa.
To znamená, že ak je zo živnosti strata, tak sa to neberie do úvahy a platí sa daň z prenájmu?

Minulý rok ak bola strata zo živnosti 2.000,- EUR, príjem z nájmu: 3.000,- EUR, celkový základ dane bol: 1.000,- EUR. Tento rok je základ dane: 3.000,- EUR (pri týchto číslach). Je to správne?

Ďakujem.
Xanti
17.03.13,20:45
Počkaj ak je v strate nemá nárok na danový bonus ... mal aj príjmy zo zamestnania okrem živnosti a prijmov z prenájmu?
veronikasad
17.03.13,20:49
Prenájom je pasívny príjem, z ktorého nie je možné uplatniť NČZD. Preto ti SW počíta daň.
Aký základ dane bol zo živnosti ? Teraz pozerám, že píšeš, že mal stratu. Na DB pri strate nárok nevzniká.
Nie je možné uplatnil paušálne výdavky, aby si bola v zisku ? (aká bola výška príjmov?)
SMartina
17.03.13,20:50
Zo živnosti bola strata. Príjem zo zamestnania žiadne nemal. Iba ten príjem z prenájmu.
Ďakujem.
Xanti
17.03.13,20:59
No práve čítam, že aj z príjmov z prenájmu za rok 2012 ešte sa dá uplatniť DB na deti .. http://www.finance.sk/dane/informacie/ako-vyplnit-danove-priznanie/danovy-bonus/ ... ale budúci rok teda 2013 sa to už nebude dalo.
veronikasad
17.03.13,21:01
No práve čítam, že aj z príjmov z prenájmu za rok 2012 ešte sa dá uplatniť DB na deti .. http://www.finance.sk/dane/informacie/ako-vyplnit-danove-priznanie/danovy-bonus/ ... ale budúci rok teda 2013 sa to už nebude dalo.
Ano dá, ale v tomto prípade to nie je nič platné.
SMartina
17.03.13,21:02
Príjem je veľmi vysoký: cca 247.000,- EUR. (ale minulý rok ak bola strata zo živnosti a bol aj príjem z prenájmu, tak mu vychádzal aj daňový bonus, bola zmena?, nájmom z bytu sa celkový základ dane dostal do plusu a mal nárok na DB)
Mila123
17.03.13,21:07
Príjem je veľmi vysoký: cca 247.000,- EUR. (ale minulý rok ak bola strata zo živnosti a bol aj príjem z prenájmu, tak mu vychádzal aj daňový bonus, bola zmena?, nájmom z bytu sa celkový základ dane dostal do plusu a mal nárok na DB)
vynechaj výdavky, na kt. sa neviaže DPH vo výške 7001 € a vznikne nárok na DB
SMartina
17.03.13,21:08
Áno, to som čítala, že ak má príjem vyšší ako 6 násobok minimálnej mzdy tak má nárok, to som si aj upravovala a počítalo daňový bonus, to chápem. Skôr mi išlo o to, že prečo nespočítava stratu zo živnosti a príjmom z prenájmu, ale zo sumy z prenájmu hneď vypočíta daň. Ak by si mi s tým vedela pomôcť. Ďakujem.
veronikasad
17.03.13,21:09
Príjem je veľmi vysoký: cca 247.000,- EUR. (ale minulý rok ak bola strata zo živnosti a bol aj príjem z prenájmu, tak mu vychádzal aj daňový bonus, bola zmena?, nájmom z bytu sa celkový základ dane dostal do plusu a mal nárok na DB)
Rozdiel je ale v tom že minulý rok ten príjem z prenájmu dosiahol 6-násobok min.mzdy a celkove ako píšeš si bola v zisku a nebol to pasívny príjem, z ktorého nie je možné uplatniť NČZD.
V tomto roku celkove z príjmu z § 6 (živnosť+prenájom) nie si.
SMartina
17.03.13,21:14
Príklad:

Minulý rok bola strata zo živnosti: 9.295,- EUR. Príjem z nájmu: 9.300,- EUR. Základ dane: 5,- EUR.

Tento rok, keď som prepísala tie isté čísla do e-dane DP, vyšiel ZD: 9.300,- EUR. Zmenilo sa v tejto oblasti niečo v daňových priznaniach?
Xanti
17.03.13,21:19
Ved Ti to Veronika písala,
príjem z prenájmu je pasívnym príjmom .. preto sa nemôže na neho uplatniť NCZD .. a tiež nemôžeš umoriť stratu z príjmov z podnikania
SMartina
17.03.13,21:21
Podľa toho čo píšeš, tak minulý rok to nebol pasívny príjem a tento rok to je pasívny príjem. Áno?

Môžeš mi prosím vysvetliť čo je to pasívny príjem?
Xanti
17.03.13,21:31
Pasívny? Taký, že nemusíš pohnúť prstom a zarábaš ... prenájom napr.
Aktívny ? práca, živnosť , zamestnanie ...

A uja google nemáme ?
SMartina
17.03.13,21:47
Ďakujem.
zuzanna
18.03.13,15:45
prosim o pomoc v roku 2012 som bola od 01.01.2012 do 30.06.2012 ma PNke. potom som sla do kupelov a zivnost som prerusila az 10.08.2012 na 3 roky. platila som SP v sume 123,12 eur a ZP v sume 3,26 a idem robit danove priznanie
vypisem tabulku č. 1 riadok 2 prijmy 0,- výdaje 126,48, potom riadok 9 spolu to iste, kedze kazdy rok som robila pausalne vydaje lebo som kadernicka tak sktrnem ze uplatnujem vydavky percentom z prijmov podla par. 6 ods. 1 a 2 zakona
potom vypisem preukazatelne zaplatene poistne do SP - 123,12
a preukazatelne zaplatene do ZP - 3,26 a toto iste uviest aj na poslednej strane DP teda na strane 12 na ucely SP a ZP???
potom pojdem na riadok 37 prijmy 0 vydavky 126,48 potom riadok 40 = -126,48
potom az riadok 68 tam uvediem 0 prosim poradte
lucia.sal
18.03.13,19:25
dobrý večer,
prosím Vás o radu, robím SZčO daňové priznanie. Za rok 2012 zarobíl na dohodu 3612 a na živnosť 3195€.ak to vsetko spočitam odratam náklady a ZP a soc.poist tak základ dane je 5250 - odpočitatelná položka a vypočet dane mu vyšlo,ze ma zaplatiť dan 305€. On uz zaplatil dan 285. chcem mu dať daňový bonus na 3deti. to výchadza,že ma nárok na rok 747 odpocitala som mu 305 a maju mu vratit 442€. takze vratia mu tu jeho zaplatenu dan 285 +rozdiel 157(práve ten rozdiel neviem či sa ma vratit.ak áno kde ho mám zappísať.mám ho zapísať do odielu XV-ziadosť o vyplatenie daňoveho bonusu?)a je to vsetko ako som to počitala správne? a k tomu vsetkému má nárok na danovy bonus na deti??Ďakujem za odpoveď
Xanti
18.03.13,19:34
prosim o pomoc v roku 2012 som bola od 01.01.2012 do 30.06.2012 ma PNke. potom som sla do kupelov a zivnost som prerusila az 10.08.2012 na 3 roky. platila som SP v sume 123,12 eur a ZP v sume 3,26 a idem robit danove priznanie
vypisem tabulku č. 1 riadok 2 prijmy 0,- výdaje 126,48, potom riadok 9 spolu to iste, kedze kazdy rok som robila pausalne vydaje lebo som kadernicka tak sktrnem ze uplatnujem vydavky percentom z prijmov podla par. 6 ods. 1 a 2 zakona
potom vypisem preukazatelne zaplatene poistne do SP - 123,12
a preukazatelne zaplatene do ZP - 3,26 a toto iste uviest aj na poslednej strane DP teda na strane 12 na ucely SP a ZP???
potom pojdem na riadok 37 prijmy 0 vydavky 126,48 potom riadok 40 = -126,48
potom az riadok 68 tam uvediem 0 prosim poradte

No kedže si v strate, tak nemôžeš zaškrtnúť paušalne výdaje, len pekne zaškrtni vedla že si uplatnuješ preukázateľné výdavky podla § 6.
Xanti
18.03.13,19:37
dobrý večer,
prosím Vás o radu, robím SZčO daňové priznanie. Za rok 2012 zarobíl na dohodu 3612 a na živnosť 3195€.ak to vsetko spočitam odratam náklady a ZP a soc.poist tak základ dane je 5250 - odpočitatelná položka a vypočet dane mu vyšlo,ze ma zaplatiť dan 305€. On uz zaplatil dan 285. chcem mu dať daňový bonus na 3deti. to výchadza,že ma nárok na rok 747 odpocitala som mu 305 a maju mu vratit 442€. takze vratia mu tu jeho zaplatenu dan 285 +rozdiel 157(práve ten rozdiel neviem či sa ma vratit.ak áno kde ho mám zappísať.mám ho zapísať do odielu XV-ziadosť o vyplatenie daňoveho bonusu?)a je to vsetko ako som to počitala správne? a k tomu vsetkému má nárok na danovy bonus na deti??Ďakujem za odpoveď
No mario, zo živnosti môže uplatniť výdavky si .. ak nemá tak paušalne ... mne vyšlo že mu vrátia 222 eur .. z tých čísel čo si uvádzala ty.
lucia.sal
18.03.13,19:49
dobrý večer,
prosím Vás o radu, robím SZčO daňové priznanie. Za rok 2012 zarobíl na dohodu 3612 a na živnosť 3195€.ak to vsetko spočitam odratam náklady a ZP a soc.poist tak základ dane je 5250 - odpočitatelná položka a vypočet dane mu vyšlo,ze ma zaplatiť dan 305€. On uz zaplatil dan 285. chcem mu dať daňový bonus na 3deti. to výchadza,že ma nárok na rok 747 odpocitala som mu 305 a maju mu vratit 442€. takze vratia mu tu jeho zaplatenu dan 285 +rozdiel 157(práve ten rozdiel neviem či sa ma vratit.ak áno kde ho mám zappísať.mám ho zapísať do odielu XV-ziadosť o vyplatenie daňoveho bonusu?)a je to vsetko ako som to počitala správne? a k tomu vsetkému má nárok na danovy bonus na deti??Ďakujem za odpoveď
Xanti
18.03.13,19:53
koľkokrát zadáš ten istý Tvoj problém????
Xanti ti už predsa odpovedala....
Ale neodpovedala ... na tak nepresne napísané sa moc presne odpovedať nedá ... a hádať sa mi už nechce :D
lucia.sal
18.03.13,19:58
mne konkretne ide o to ak ma narok na danovy bonus 747 na 3 deti. on ma zaplatit dan 305. ale uz zaplatil 285 tak tu sumu mu vratia.ale ostava mu este suma 157.ci si ju tiez moze poziadat o vratenie v XVodielu(FOB).?
veronikasad
18.03.13,20:29
mne konkretne ide o to ak ma narok na danovy bonus 747 na 3 deti. on ma zaplatit dan 305. ale uz zaplatil 285 tak tu sumu mu vratia.ale ostava mu este suma 157.ci si ju tiez moze poziadat o vratenie v XVodielu(FOB).?
Vyplň súčtové riadky presne podľa predtlače,

Robíš DP ručne ?
Už to bolo na Porade viackrát rozoberané, nárok na DB sa t.r.odrátava od daňovej povinnosti - postupuj presne podľa riadkov.
lucia.sal
18.03.13,20:35
s časti ano. stiahla som si DP z netu kde mozem rovno do neho vpisovať. ale ja vsetko som si 10 krat prepočitala tak vypočitane mám to dobre. len ostala som pri bode,ked neviem co mám vyplniť do odielu XV. na tejto stranke http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/danovy-bonus som dnes zistila Čo ak je daňový bonus vyšší ako daň, ktorú máte zaplatiť, ze sa da poziadať o vratenie zvyšných peňazi.len neviem či to dobre som vsetko pochopila
veronikasad
18.03.13,20:38
s časti ano. stiahla som si DP z netu kde mozem rovno do neho vpisovať. ale ja vsetko som si 10 krat prepočitala tak vypočitane mám to dobre. len ostala som pri bode,ked neviem co mám vyplniť do odielu XV. na tejto stranke http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/danovy-bonus som dnes zistila Čo ak je daňový bonus vyšší ako daň, ktorú máte zaplatiť, ze sa da poziadať o vratenie zvyšných peňazi.len neviem či to dobre som vsetko pochopila
odd. XV. vyplňuješ len v prípade, ak máš nejakú sumu na r. 99

Ak máš sumu na r.111, vyplňaš aj oddiel XVI.
lucia.sal
18.03.13,20:45
tak na riadku 99 mám747
100 -442
111 - 285
tak dobre somto pochopila mám vyplnit aj XV?
veronikasad
18.03.13,20:48
tak na riadku 99 mám747
100 -442
111 - 285
tak dobre somto pochopila mám vyplnit aj XV?
ano a uviedla si sumu zaplatených preddavkov na riadku 105 ?
lucia.sal
18.03.13,20:51
ano. a teraz dalsia otazku.to,ze som zabudla o to poziadat o vratenie rozdielu som si az dnes vsimla.a danove som uz podala. co mám teraz spravit.podat opravne?,alebo dodatočne iba s tou stranou??
veronikasad
18.03.13,20:53
ano. a teraz dalsia otazku.to,ze som zabudla o to poziadat o vratenie rozdielu som si az dnes vsimla.a danove som uz podala. co mám teraz spravit.podat opravne?,alebo dodatočne iba s tou stranou??
Ak sa dohodneš so správcom dane, môžeš isť vymeniť stranu.Istejšie je podať do konca marca opravné DP.
lucia.sal
18.03.13,21:02
ano viem a dakujem vam velmi veronikasad.ja ked som vstrese vsetko zabudam a vobec neviem rozmyslat.a vtedy potrebujem aby mi niekto to vysvetlil a pomohol.
Kvaka
18.03.13,21:10
V apríli SZČO zmenila banku, takže na stránke 2 DP B bude uvedený účet používaný od apríla, starý účet bude uvedený v osobitných záznamoch. Môže byť? Zmena účtu bola na DÚ nahlásená v máji.
Silvia Dr.
19.03.13,07:31
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, robím daňové priznanie známemu, ktorý za minulý rok podnikal ako SZČO iba niekoľko mesiacov ( od marca do októbra), nie je mi jasných zopár skutočností, vzhľadom na to, že živnosť už ukončil ...... ak teda táto živnosť trvala len pár mesiacov a za tieto mesiace si odvody neplatil, ale uhradil ich až začiatkom tohto roka, teda celú sumu odvodov prislúchajúcu na dané obdobie živnosti za rok 2012 uhradil až v roku 2013, možem mu to dať do daňového priznanie ako zaplatené odvody, či nie? .... nie je mi to jasné pretože z hľadiska jednoduchého účtovníctva sa berie do úvahy dátum úhrady, ale zasa na druhej strane už bola živnosť ukončená ....
Xanti
19.03.13,08:07
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, robím daňové priznanie známemu, ktorý za minulý rok podnikal ako SZČO iba niekoľko mesiacov ( od marca do októbra), nie je mi jasných zopár skutočností, vzhľadom na to, že živnosť už ukončil ...... ak teda táto živnosť trvala len pár mesiacov a za tieto mesiace si odvody neplatil, ale uhradil ich až začiatkom tohto roka, teda celú sumu odvodov prislúchajúcu na dané obdobie živnosti za rok 2012 uhradil až v roku 2013, možem mu to dať do daňového priznanie ako zaplatené odvody, či nie? .... nie je mi to jasné pretože z hľadiska jednoduchého účtovníctva sa berie do úvahy dátum úhrady, ale zasa na druhej strane už bola živnosť ukončená ....
Kedže v priebehu roka 2012 ukončil živnosť a neobnovil ju do konca roka, tak všetky pohľadávky a záväzky musíš vysporiadať v DP. Takže do DP za rok 2012 v tvojom prípade patria aj odvody zaplatené aj nezaplatené v tom roku, a takisto aj ked nemal uhradené faktúry tak aj tie tam patria.
Silvia Dr.
19.03.13,08:16
Ďakujem
platí to ale aj v prípade jednoduchého účtovníctva? môžem mu tam dať výdavky paušálom - 40 %?
Xanti
19.03.13,08:19
Ďakujem
platí to ale aj v prípade jednoduchého účtovníctva? môžem mu tam dať výdavky paušálom - 40 %? Ano, ved čítaj vysvetlivky ... pri riadkoch 41,42


13) Riadky 41 a 42 a riadky 48 až 51 sa vypĺňajú, len ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo ods. 3 zákona účtuje v sústave podvojného účtovníctva, pričom v XI V. oddiele sa uvedú položk y, o ktoré konkrétne základ dane (výsledok hospodárenia) zvýšil alebo znížil.
Ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo ods. 3 zákona účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, vypĺňajú sa tieto riadky len ak sa podáva dodatočné daňové priznanie.
Ak daňovník uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, 11 a 14 zákona, riadky 41, 42, 48 až 51 sa nevypĺňajú, pričom položky zvyšujúce a znižujúce základ dane sú u neho súčasťou príjmov alebo výdavkov uvádzaných v evidencii podľa týchto ustanovení zákona.
Ak daňovník účtuje v sústave podvojného účtovníctva, tabuľka č. 1 sa nevypĺňa; vypĺňajú sa len riadky 39 až 44 a riadky 48 až 52
zuzanna
19.03.13,15:04
No kedže si v strate, tak nemôžeš zaškrtnúť paušalne výdaje, len pekne zaškrtni vedla že si uplatnuješ preukázateľné výdavky podla § 6.

tak kedze som nemala ziadne prijmy ale som platila SP a ZP tak nemozem mat preukazatelne??? nic nepotrebujem opravovat ked kazdy rok som mala pausal a musim odovzdat potom aj vykazy a ked su nulove???
Xanti
19.03.13,20:55
tak kedze som nemala ziadne prijmy ale som platila SP a ZP tak nemozem mat preukazatelne??? nic nepotrebujem opravovat ked kazdy rok som mala pausal a musim odovzdat potom aj vykazy a ked su nulove???
výkazy dávaš ak robíš DP z JU,
ja ti hovorím o DP na základe DE - daňovej evidencie .. tj. preukázateľné príjmy a výdavky ale bez potreby výkazov.
zuzanna
20.03.13,18:44
ja robim pausalne, tak vykazy nedavam len tento rok som nemala ziadny prijem a vydavky len na zdravotnu a socialnu tak preto som sa pytala ci mozem dat tiez pausal ked nemam ziadne vydaje len odvody???
Tweety
20.03.13,18:48
ja robim pausalne, tak vykazy nedavam len tento rok som nemala ziadny prijem a vydavky len na zdravotnu a socialnu tak preto som sa pytala ci mozem dat tiez pausal ked nemam ziadne vydaje len odvody???
A z čoho si ten paušál chceš vypočítať keď nemáš žiaden príjem?
zuzanna
21.03.13,06:53
ved to mi je jasne z nemam prijem tak vydaje budu tiez 0,- plus odvody co som zaplatila, ale jedna sa mi o to ci mozem zaskrtnut DP ze uplatnujem pausalom
Silvia Dr.
21.03.13,06:56
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či do záväzkov v rámci Výkazu majetku a záväzkov dávam aj odvody za december 2011, keďže boli zaplatené až v januári 2012? a taktiež dávam do záväzkov aj zvyšok nevyčerpanej dotácie z UPSVR?
kn-alka
21.03.13,07:03
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či do záväzkov v rámci Výkazu majetku a záväzkov dávam aj odvody za december 2011, keďže boli zaplatené až v januári 2012? a taktiež dávam do záväzkov aj zvyšok nevyčerpanej dotácie z UPSVR?

To robíš daňové priznanie za rok 2011?
Odvody za december 2011 sú záväzkov roka 2011. Ak boli v roku 2012 uhradené, sú výdavkom roku 2012, v záväzkoch sa nevyskytujú. Neuhradeným záväzkom roku 2012 (ktorý treba evidovať vo výkaze o majetku a záväzkoch) je poistné za december 2012, ktorý bude uhradený v roku 2013.
Silvia Dr.
21.03.13,07:06
som sa pomylila, prirodzene ze robim DP za rok 2012 ..... tzn do Výkazu mám dať do záväzkov poisné (ZP,SP) z decembra 2012, ktoré bolo uhradené až v januári 2013? a ta nedočerpaná dotácia? tá tiež zrejme spadá do záväzko? ...
kn-alka
21.03.13,07:08
áno
an-ps
21.03.13,12:53
dobrý deň
FO - zamestnanec a zároveň szčo zamestnával v roku 2012 dohodárov (v rámci szčo samozrejme). Môže si uplatniť paušálne výdavky?

vopred ďakujem
kn-alka
21.03.13,12:57
Zákon o dani z príjmov
§ 6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.


Môže mať zamestnancov, podmienkou je len, že nesmie byť počas celého roka platcom DPH.
an-ps
21.03.13,13:09
nebol ani nie je platca dph

ďakujem kn-alka

takže ten výdaj na zamestnancov (plus odvody + zrazenú daň) vôbec nebudem brať do úvahy...
kn-alka
21.03.13,13:12
nie, z príjmov si odpočítaš 40% a odvody za seba ako SZČO
an-ps
22.03.13,08:11
ok, ďakujem krásne
juraj:-)
30.03.13,23:51
zdravim, chcem sa opýtať, čo ma čaká ak som nepridal k DP prílohu o účtovnej uzavierke? Je možnosť to ešte poslať dodatočne na daňove?
Sarlotka
31.03.13,00:27
zdravim, chcem sa opýtať, čo ma čaká ak som nepridal k DP prílohu o účtovnej uzavierke? Je možnosť to ešte poslať dodatočne na daňove?

myslis vykazy - vykaz o prijmoch a vydavkoch?

do 2.4. mozem podat ak si v danovom priznani neuviedol pocet priloh podaj opravne spolu s vykazmi...
posielal si danove postou, teraz zvacsa na danovom aj kontroluju ci su odovzdane vykazy?
juraj:-)
02.04.13,19:53
podaval som to osobne asi pred mesiacom a neupozornili ma :) viem moja chyba. skúsim tam zajtra zavolat čo sa dá ešte robiť. Ak nič, hrozí mi pokuta? Koľko?
Mila123
02.04.13,19:55
podaval som to osobne asi pred mesiacom a neupozornili ma :) viem moja chyba. skúsim tam zajtra zavolat čo sa dá ešte robiť. Ak nič, hrozí mi pokuta? Koľko?
výdavky si si uplatňoval akým spôsobom?
juraj:-)
03.04.13,05:10
skutočné výdavky v jednoduchom účtovníctve.
Badko
08.04.13,05:47
Prosim poradíte:
SZČO vo februári 2012 zrušil živnosť - nemal žiaden príjem od marca začal pracovať v zahraničí ako
zamestnanec, dal žiadosť o odklad DP lebo mal príjmi zo zahraničia - od júna do decembra prenajímal
osobné auto už ako FO druhej FO za odplatu cca 2000 EUR u tu mám dilemu, kde uvediem
príjem za prenájom auta 2000 EUR do DP? Mám to brať ako prenájom alebo iný príjme - neviem do ktorého
riadku DP to uvediem. Poradíte? Díky
Zita5
08.04.13,05:55
Prosim poradíte:
SZČO vo februári 2012 zrušil živnosť - nemal žiaden príjem od marca začal pracovať v zahraničí ako
zamestnanec, dal žiadosť o odklad DP lebo mal príjmi zo zahraničia - od júna do decembra prenajímal
osobné auto už ako FO druhej FO za odplatu cca 2000 EUR u tu mám dilemu, kde uvediem
príjem za prenájom auta 2000 EUR do DP? Mám to brať ako prenájom alebo iný príjme - neviem do ktorého
riadku DP to uvediem. Poradíte? Díky

Ak sa jedná o jednorazový príjem tak to pôjde do §8 odst.1 písm.a) a platí z toho ZP . Ak by sa vozidlo prenajímalo opakovane , tak na to by sa už vzťahovala živnosť a príjem by patril do §6 odst.1 písm.b)
Badko
08.04.13,05:56
Ak sa jedná o jednorazový príjem tak to pôjde do §8 odst.1 písm.a) a platí z toho ZP . Ak by sa vozidlo prenajímalo opakovane , tak na to by sa už vzťahovala živnosť a príjem by patril do §6 odst.1 písm.b)
Ďakujem moc
Badko
08.04.13,06:02
Ešte by som chcela vedieť výdavky možem dať vo výške 40% alebo?
Badko
08.04.13,06:12
Ešte by som chcela vedieť výdavky možem dať vo výške 40% alebo?

​Nikto?
Xanti
08.04.13,06:20
Ešte by som chcela vedieť výdavky možem dať vo výške 40% alebo? Nie nemôžeš uplatniť 40% paušalne výdavky na tento príjem, ani žiadne náklady ... max. môžeš odrátať 500 eur .
Z toho príjmu si nemôže uplatniť ani NCZD, takže zo sumy 1500 e zaplatí daň .. a ešte aj odvody do ZP.
Badko
08.04.13,06:29
Nie nemôžeš uplatniť 40% paušalne výdavky na tento príjem, ani žiadne náklady ... max. môžeš odrátať 500 eur .
Z toho príjmu si nemôže uplatniť ani NCZD, takže zo sumy 1500 e zaplatí daň .. a ešte aj odvody do ZP.
Ďakujem