MySun
18.03.13,09:22
Chcela by som informovať, či existuje nejaký zákon o parkovaní pred vlastným rodinným domom, na vlastnom pozemku, ak cez ten pozemok ide verejný chodník? Posledné 2 týždne sme s manželom začali parkovať pred garážou, aby sme zbytočne nemuseli otvárať elektrickú bránu a dnes sme si za stieračom našli odkaz od nejakého ,,milého,, suseda, že v našej dedine sa na chodníku neparkuje. Majú na to právo? Je to predsa môj pozemok, aj keď je pravda, že keď tam stojí auto, tak chodník blokuje, ale môžu ho predsa obísť.
chandler
18.03.13,08:41
na chodniku parkovat mozes, ale musis nechat 1,2m. volneho, a aj cestu musis nechat volnu, neviem ale presne kolko.
takze sused ma pravdu a mas pravdu ze je mily, lebo keby nebol tak to vyriesi inac :)
koho je chodnik nie je dolezite.
lubko6394
18.03.13,08:49
A ako sa stalo že obecný chodník ide po Tvojom pozemku ? To sa mi akosi nezdá. Nie je to chodník PRED Tvojim pozemkom ?
MySun
18.03.13,08:53
To neviem, ako je je to možné, bývame tam len pol roka a chodník tam už bol. Je pravda, že v obci nie je veľmi priestor, kde inde by sa ten chodník dal vybudovať, tak sa asi pravdepodobne obec dohodla s majiteľmi pozemku. Naozaj neviem. Mne ide len o to, či sa môže nejaký sused na mňa stažovať, že blokujem chodník autom, ktoré sa dá stále obísť bez toho, aby musel vkročiť na cestu.
ivka70
18.03.13,09:13
To neviem, ako je je to možné, bývame tam len pol roka a chodník tam už bol. Je pravda, že v obci nie je veľmi priestor, kde inde by sa ten chodník dal vybudovať, tak sa asi pravdepodobne obec dohodla s majiteľmi pozemku. Naozaj neviem. Mne ide len o to, či sa môže nejaký sused na mňa stažovať, že blokujem chodník autom, ktoré sa dá stále obísť bez toho, aby musel vkročiť na cestu.

Ano, moze. Dokonca za take parkovanie mozete dostat pokutu.
Pri parkovani na chodniku treba dodrziavat Zákon o cestnej premávke:

Osobitné ustanovenia o chodcoch
§ 52


(1) Chodec je povinný používať predovšetkým chodník. Po chodníku sa chodí vpravo. Tam, kde chodník nie je alebo kde je neschodný, chodí sa po ľavej krajnici; tam, kde nie je krajnica alebo kde je krajnica neschodná, chodí sa čo najbližšie pri ľavom okraji vozovky. To platí aj pre chodca, ktorý nesie predmet, ktorým by mohol ohroziť premávku na chodníku alebo na krajnici.

(2) Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1, 5 m okrem zóny s dopravným obmedzením spočívajúcim v zákaze zastavenia alebo státia a zóny s plateným alebo regulovaným státím.
Martin1310
18.03.13,09:25
Sused má pravdu.Ak však auto zasahuje do chodníka len tolko že sa dá stále po chodníku obísť tak celkom nechápem s čím má problém.S tým ale nič nenarobíte.
lubko6394
18.03.13,09:34
To neviem, ako je je to možné, bývame tam len pol roka a chodník tam už bol. Je pravda, že v obci nie je veľmi priestor, kde inde by sa ten chodník dal vybudovať, tak sa asi pravdepodobne obec dohodla s majiteľmi pozemku. Naozaj neviem. Mne ide len o to, či sa môže nejaký sused na mňa stažovať, že blokujem chodník autom, ktoré sa dá stále obísť bez toho, aby musel vkročiť na cestu.

Tak si daj geodetom zamerať pozemok. Ja som tak prišiel na to, že problém nemám v humne, kde som ho očakával, ale v predzáhradke s vodovodnou šachtou, ktorá bola na obecnom. Odkúpil som od obce vtedy tuším 10 m2 a som na svojom. Btw. ostatní susedia to majú asi tiež rovnako, ale neriešia to.
Takže ak chodník je na Tvojom pozemku, tak to rieš s obcou - možno by sa dalo vyznačiť súkromný pozemok. Ak je chodník obecný, tak tam nemáš čo hľadať a 1,2m musí ostať voľného a cez chodník autom môžeš len kolmo a z dôvodu výjazdu z pozemku.
draik
18.03.13,10:55
Verejný chodník a pozemok pod ním sú dve rozličné veci. Preto je potrebné dodržať ustanovenia zákona o cestnej premávke, ako je uvedené vyššie.
lubko6394
18.03.13,11:05
Verejný chodník a pozemok pod ním sú dve rozličné veci. Preto je potrebné dodržať ustanovenia zákona o cestnej premávke, ako je uvedené vyššie.

Však môže časť pod chodníkom obci predať. Nemám predsa najmenší dôvod platiť daň za pozemok pod obecným chodníkom.
Vladi87
18.03.13,12:02
Sused to mohol povedať aj osobne a milšie, ale každopádne, treba dodržať tých 1,2 m. Pokiaľ sa to dá, malo by to byť v pohode.

Každopádne, tento pat treba vyriešiť. Chodník asi neodstránia, preto to vyrieš predajom pozemku pod chodníkom obci. Nebudeš predsa platiť za niečo, čo je tvoje, ale vlastne nie je. :):)
willma
18.03.13,12:08
a čo tak pozrieť katastrálnu mapu a LV, či sa jedná o Tvoj pozemok a nie je na ňom prípadne vecné bremeno? To by napovedalo aj riešenie a za ďalšie existujú aj VZN - tak si pozisťovať aj tam podrobnosti okolo parkovania.
lubko6394
18.03.13,12:16
a čo tak pozrieť katastrálnu mapu a LV, či sa jedná o Tvoj pozemok a nie je na ňom prípadne vecné bremeno? To by napovedalo aj riešenie a za ďalšie existujú aj VZN - tak si pozisťovať aj tam podrobnosti okolo parkovania.

Mapa nestačí, to treba vidieť v teréne, konieckoncov je tam nový a je dobré vedieť kde je to v poriadku a kde je možno problém. V budúcnosti sa to zíde napr. pri oprave plotu...