ewap
06.03.06,20:36
Dobrý večer. Chcem poprosiť o radu. Ako to už z názvu vyplýva som 20 ročný nezamestnaný. Čo poviete, mám sa prihlásiť do SP ako dobrovoľne poistený a následne si založiť II. pilier, aby som raz, až začnem zarábať mal osobný účet? Čas mám už iba do júna. Ďakujem za rady.
Aknazuz
06.03.06,19:42
rozhodne ano, rozdiel II. piliera a SP je napr. v tom, ze kolko Sk si do II. piliera nasporis, tolko aj - dostanes Ty a vacsina spolocnosti uroci Tvoje peniaze cca 3-5%. Pre mna ako 40-rocnu je napr. vyhodou II. piliera aj to,
ze peniaze z II.piliera su deditelne, ale peniaze z SP "prepadnu" v prospech statu.
stonozka
06.03.06,19:48
SP sa dôchodok valorizuje a v DSS sa úročí. Tieto úroky môžu aj nemusia byť. Vo svete napr. v Anglicku DSS keď mala vyplácať peniaze hromadne tak skrachovala a ľudia prišli o svoje úspory.
Miriam.x
06.03.06,20:02
Myslím, že ak si po celý čas nezamestnaný, tak môžeš vstúpiť do 2. piliera aj po 30.6. Hneď ako sa prvý krát zamestnáš, ale nie som si 100% istá. Tebe sa oplatí vstúpiť, si ešte mladý a to znamená, že si tam stihneš nasporiť dosť veľkú čiastku. Z toho skrachovania by som nemala až taký strach, štát predsa ručí do 100% vkladov.
Zita4
06.03.06,20:30
Súhlasím s Miriam. Ty, ako nezamestnaný nemusíš byť dobrovoľne poistený, aby si sa mohol zúčastniť II. piliera. Môžeš vstúpiť do II. piliera aj potom, keď sa zamestnáš. Po vzniku pracovného pomeru máš už potom na to len 30 dní.
ewap
07.03.06,05:47
Ďakujem za odpovede a troška rozšírim otázku. Priateľka pracuje 3 roky v Anglicku. Na Slovensku ešte nepracovala. Platí to aj v tomto prípade?
Miriam.x
07.03.06,12:35
Myslím, že ak tam pracuje na zmluvu tak nie.
ewap
16.05.06,20:44
Súhlasím s Miriam. Ty, ako nezamestnaný nemusíš byť dobrovoľne poistený, aby si sa mohol zúčastniť II. piliera. Môžeš vstúpiť do II. piliera aj potom, keď sa zamestnáš. Po vzniku pracovného pomeru máš už potom na to len 30 dní.

Vraciam sa k tejto téme, lebo už je fakt najvyšší čas vyriešiť to a ešte stále nemám jasno. Počul som totiž, že to, čo tvrdí Miriam, nemusí byť pravdou, ak som dobrovoľne nezamestnaný.
Nechcel by som prísť o druhý pilier, preto sa asi prihlásim ako DDP, aj keď je to dosť veľká suma.
Kto by mal nejakú dobrú radu, prosím poraďte. Aj ktorú dôchodkovú si vybrať. ďakujem
ajobs
16.05.06,20:51
Vraciam sa k tejto téme, lebo už je fakt najvyšší čas vyriešiť to a ešte stále nemám jasno. Počul som totiž, že to, čo tvrdí Miriam, nemusí byť pravdou, ak som dobrovoľne nezamestnaný.
Nechcel by som prísť o druhý pilier, preto sa asi prihlásim ako DDP, aj keď je to dosť veľká suma.
Kto by mal nejakú dobrú radu, prosím poraďte. Aj ktorú dôchodkovú si vybrať. ďakujem

Máš čas len do 30.6.2006. Je takmer jedno, ktorú DSS ( nie DDP !!! ) si vyberieš, máš možnosť ju v budúcnosti zmeniť.
Viera123
16.05.06,20:52
Vraciam sa k tejto téme, lebo už je fakt najvyšší čas vyriešiť to a ešte stále nemám jasno. Počul som totiž, že to, čo tvrdí Miriam, nemusí byť pravdou, ak som dobrovoľne nezamestnaný.
Nechcel by som prísť o druhý pilier, preto sa asi prihlásim ako DDP, aj keď je to dosť veľká suma.
Kto by mal nejakú dobrú radu, prosím poraďte. Aj ktorú dôchodkovú si vybrať. ďakujem
Ahoj, to, že si dobrovoľne nezamestnaný znamená, že na rozhodnutie vstupu máš už len ten 30.6.2006. Treba sa poponáhľať a čo najskôr zájsť do SP, prihlásiť sa ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a následne uzatvoriť zmluvu s DSS.
Viera123
16.05.06,20:53
Máš čas len do 30.6.2006. Je takmer jedno, ktorú DSS ( nie DDP !!! ) si vyberieš, máš možnosť ju v budúcnosti zmeniť.
Tono, on myslel, že sa prihlási ako DDP - dobrovoľne dôchodkovo poistený :-).
A nemyslím, že je jedno, ktorú DSS si vyberie, dva roky sú dosť dlhá doba na to, aby sa peniaze mohli zhodnocovať aj lepšie, nie? :-)
ajobs
16.05.06,20:57
Tono, on myslel, že sa prihlási ako DDP - dobrovoľne dôchodkovo poistený :-).
A nemyslím, že je jedno, ktorú DSS si vyberie, dva roky sú dosť dlhá doba na to, aby sa peniaze mohli zhodnocovať aj lepšie, nie? :-)

Aha, to s DDP som si nevšimol. :) :rolleyes: A pokiaľ ide o konkrétnu DSS, naozaj by som to nechal na výbere konkrétnemu sporiteľovi - skutočne reálne výsledky DSS naozaj budú v celej škále dôchodkových fondov markantné až o 3-5 rokov, pretože slovenské DSS vlastne investujú do takmer identických aktív. Naviac možno niektoré malé DSS prejdú po čase do kmeňa iných DSS. To, ktoré sú tie 2 malé je jasné.
ewap
16.05.06,21:06
Ahoj, to, že si dobrovoľne nezamestnaný znamená, že na rozhodnutie vstupu máš už len ten 30.6.2006. Treba sa poponáhľať a čo najskôr zájsť do SP, prihlásiť sa ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a následne uzatvoriť zmluvu s DSS.

OK, hneď zajtra tam letím. Dúfam, že sa môžem prihlásiť aj 17-teho, nemusí to byť k 1.-vému dňu v mesiaci ?
ajobs
16.05.06,21:09
OK, hneď zajtra tam letím. Dúfam, že sa môžem prihlásiť aj 17-teho, nemusí to byť k 1.-vému dňu v mesiaci ?

Samozrejme, ale stačí aj od 1.6.2006.:)
Viera123
16.05.06,21:11
OK, hneď zajtra tam letím. Dúfam, že sa môžem prihlásiť aj 17-teho, nemusí to byť k 1.-vému dňu v mesiaci ? Ano, môžeš sa prihlásiť k akémukoľvek dátumu. Vidím, že máš naozaj seriózny záujem nenechávať to na poslednú chvíľu. Pozor, štvrtky sa v SP stali nestránkovými dňami, aspoň čo som si všímala na jednotlivých pobočkách... Takže naozaj "utekaj" zajtra :-).
ewap
16.05.06,21:13
...a za máj zaplatím alikvótnu čiastku ?
Viera123
16.05.06,21:13
Samozrejme, ale stačí aj od 1.6.2006.:)
Tono, možno stačí, možno nie, nevieš, či sa jeho zmluva tak rýchlo spáruje so zmluvou v DSS. Ja by som neriskovala... možno, že to bude tak a budú akceptovať zmluvy, ktoré im boli zaslané, aj keď nesedeli údaje aj po 30.6.2006. Ale osobne by som sa na to nespoliehala... U nás je všetko možné :-( .
Viera123
16.05.06,21:15
...a za máj zaplatím alikvótnu čiastku ?
No najskôr som ti to napísala a potom zmazala :-). Ano zaplatíš alikvotnú čiastku, a ak nebude stačiť, čo asi nebude, tak zaplatíš aj ďalší mesiac, ale keď bude tv. zmluva akceptovaná, môžeš sa odhlásiť.
Marína
17.05.06,07:47
Aby si čo najmenej platil, dohodni sa s pracovníkom(sprostredkovateľom), ktorý s Tebou podpíše zmluvu, aby každý deň na ich centre služieb zákazníkom sa informoval, či je zmluva akceptovaná SP. Nemusíš čakať na písomné oznámenie.
ewap
17.05.06,12:41
No doletel so z tej poisťovne, len teraz rozmýšľam, ako sa počíta suma. Bol som na tom, že 18% zo 6900,- Ale za máj mám zaplatiť 962,- Vie niekto ako to je?
Viera123
17.05.06,12:54
No doletel so z tej poisťovne, len teraz rozmýšľam, ako sa počíta suma. Bol som na tom, že 18% zo 6900,- Ale za máj mám zaplatiť 962,- Vie niekto ako to je?
Ewap, tam sa platí myslím 27,5 % z tejto sumy, musíš zaplatiť celý odvod, nielen na dôchodkové, ale aj na nemocenské, invalidné, garančný fond.... atď.
Zita4
17.05.06,13:11
No doletel so z tej poisťovne, len teraz rozmýšľam, ako sa počíta suma. Bol som na tom, že 18% zo 6900,- Ale za máj mám zaplatiť 962,- Vie niekto ako to je?
Poisťuješ sa na dôchodkové poistenie, to obnáša:
starobné poistenie 18% zo 6900 = 1242 Sk
invalidné poistenie 6% zo 6900 = 414 Sk
rezervný fond 4,75 % zo 6900 = 328 Sk
Spolu dôchodkové poistenie: 1984 Sk
Aj ja som bola nepríjemne prekvapená, keď som bola poistiť dcéru, ale je to tak...
ajobs
17.05.06,15:04
Poisťuješ sa na dôchodkové poistenie, to obnáša:
starobné poistenie 18% zo 6900 = 1242 Sk
invalidné poistenie 6% zo 6900 = 414 Sk
rezervný fond 4,75 % zo 6900 = 328 Sk
Spolu dôchodkové poistenie: 1984 Sk
Aj ja som bola nepríjemne prekvapená, keď som bola poistiť dcéru, ale je to tak...

Súhlasím so Zitou, a dodávam, že za 15 kalendárnych dní mesiaca máj 2006 je to: 18 % z 3339 = 602 Sk,
6 % z 3339 = 201 Sk,
4,75 % z 3339 = 159 Sk, to je 962 Sk.