Daniela.
18.03.13,10:48
Dobrý deň,

má niekto skúsenosti s odvodovými povinnosťami z odmeny člena lesného a pozemkového spoločenstva?

Neviem, či je treba zraziť daň, príp. urobiť odvod do SP a ZP?. Ak by sa platila daň, znamenalo by to, že musím mať s týmto členom spísanú napr. DPČ alebo DVP /čo by samozrejme znamenalo aj povinnosti prihlásiť firmu na SP/.
Táto odmena bola vyplatená ešte v decembri 2012, ale zároveň by som potrebovala vedieť či je iný postup pre rok 2013.

Ďakujem za rady
Jana Motyčková
18.03.13,10:13
A odmena bola za čo? Na základe čoho bola vyplatená (právny podklad)?
Daniela.
18.03.13,11:58
Odmeny boli odsúhlasené členmi spoločenstva na schôdzi členov. Títo ľudia sú vo výbore , resp. v dozornej rade spoločenstva.Klasický pracovný pomer tam uzatvorený nie je
Jana Motyčková
18.03.13,13:42
Ide o právny vzťah s nárokom na príjem zo závislej činnosti - mali byť prihlásení v SP ako zamestnanci s nepravidelným príjmom (minimálne od dátumu, kedy im bola schválená odmena) a v ZP sa prihlasujú na posledný deň mesiaca, za ktorý je príjem zúčtovaný. Do Sp sa platí poistné na StP, IP a RFS, neplatia NP, PvN, GP a ÚP.
Daniela.
18.03.13,14:01
Predpokladám, že tieto odvody sa týka jú roku 2013. A čo v roku 2012 - tam stačil len odvod na SP /ÚP, GP/?
A aký typ dohody sa na túto odmenu lepšie vzťahuje - DPČ alebo DVP. Ďakujem
Jana Motyčková
18.03.13,14:14
To čo som napísala, sa týka aj roku 2012.
Aký typ dohody - žiadny.
Právnym vzťahom na základe ktorého boli odmeny vyplatené je to, že sú členmi výboru, resp., dozornej rady a niekto rozhodol, že títo členovia majú nárok na odmenu. Na to neuzatvárate dohodu.
V minulosti sa síce na toto zvykli uzatvoriť dohody, aby sa obišli odvody, nebýval s tým problém, ale nie je to správne. A dnes je to už z hľadiska odvodov skoro jedno.
Daniela.
18.03.13,14:30
Ešte nerozumiem tomu, že ich mám prihlásiť na SP ako zamestnancov na nepravidelný príjem - ak im bola táto odmena daná jednorazovo, tak v ten deň podám prihlášku aj odhlášku zamestnanca aj zamestnávateľa? A rovnako by to bolo aj pre zdravotnú poisťovňu?
A keďže nebude žiadna zmluva s nimi uzatvorená, chápem správne:
Hrubá odmena - /SP + ZP/ = základ pre dan x 19% ?

PS: nikdy som sa s týmto typom odmeny nestretla, tak preto sa Vám zdajú moje otázky zbytočné... príp. mi pošlite § na základe ktorých to môžem doštudovať /daň zo ZČ, SP aj ZP/.
Jana Motyčková
19.03.13,08:11
Pri prvom schválení odmeny ho prihlásite a odhlásite ho až keď buď spoločenstvo schváli, že už členovia viac odmeny dostávať nebudú, alebo keď prestane byť členom výboru.
Zamestnec je pre SP ten, kto spĺňa, že má právny vzťah s nárokom na príjem zo závislej činnosti. Právnym vzťahom je to, že je člen výboru, nárok na príjem z tohoto právneho vzťahu vznikol scvhálením odmeny a teda má a trvá právny vzťah s nárokom na príjem zo závislej ćinnosti - a teda má byť naďalej prihlásený v SP ako zamestnanec s nepravidelným príjmom.
V ZP sa zamestnanec s takýmto príjmom prihlasuje len na ten jeden deň (MU ÚDZS 3/4/2009), prihlášku zamestnávateľa si zistite v ZP.

Zdaniteľný príjem : zákon o dani z príjmov §5 ods.1 písm. d)
d) odmeny za výkon funkcie v štátnych orgánoch, v orgánoch územnej samosprávy a v orgánoch iných právnických osôb alebo spoločenstiev, 10) ak nejde o príjmy podľa písmena a) alebo písmena b), alebo odmeny za výkon funkcie, ak nejde o príjmy uvedené v písmenách a), b) a g),

Zákon o sociálnom poistení : §4 ods. 2
(2) Zamestnanec na účely dôchodkového poistenia je aj fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na nepravidelný príjem podľa § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3, ....

Zákon o zdravotnom poistení :
(3) Zamestnancom je na účely tohto zákona fyzická osoba, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3 a má nárok na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) ....
Fyzická osoba sa na účely tohto zákona nepovažuje za zamestnanca v dňoch, v ktorých nepoberá príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. a) a v ktorých nie je fyzickou osobou podľa odseku 7 písm. m) a s).
plus MU 4/3/2009
Daniela.
20.03.13,07:40
Veľmi pekne ďakujem za rady :)