bea26
18.03.13,10:48
Mám potvrdenie z ČR ale sa mi nejako nezdá. úhrn príjmov je 72056, úhrn poistného 24500 a základ dane 96556. V českej republike pripočítavajú k príjmu poistné a tak im vznikne základ dane. Je to postavené naopak? Ako sa vyplňuje DP??? 9 mesiacov v ČR a 3 mesiace pracoval na Slovensku. Ďakujem
veronikasad
18.03.13,09:52
Na potvrdení máš úhrn poistného plateného zamestnávatelom (nie zamestnancom). Treba si vyžiadať od českého zamestnávatela poistné platené zamestnancom.

Na Slovensku podávaš DP z celosvetových príjmov, uplatníš metodu vyňatia príjmov z ČR.
bea26
18.03.13,09:56
Čiže z týmto potvrdením nemôžem podať DP??? on už v českej firme nerobí od septembra 2012.
veronikasad
18.03.13,09:58
Čiže z týmto potvrdením nemôžem podať DP??? on už v českej firme nerobí od septembra 2012.
To nevadí, že tam nerobí, mal by byť na ňom tlf. kontakt - treba zavolať, potvrdenie o zaplatenom poistnom zvyknú posielať obratom - stačí emailom.

V ČR majú iný spôsob zdanenia, tzv. superhrubú mzdu.
Anik
18.03.13,09:58
Čiže z týmto potvrdením nemôžem podať DP??? on už v českej firme nerobí od septembra 2012.
požiadal posledného zamestnávateľa o podanie DP v ČR ? Ak nerobil na dohodu pri tomto príjme má povinnosť aj v ČR ostatné platí čo Ti napísala Veronika
bea26
18.03.13,10:00
Nepožiadal.
LadyK
19.03.13,10:19
zdravím, pripojím sa tiež do tejto témy. Práve si prezerám a "skusmo" vypĺňam DP a zarazilo ma teda to, že v ČR sa príjem a poistné spočítava, zatiaľčo v SR odpočítava... tak som našla túto debatu :-)

Práve som napísala mail našej účtovníčke, ktorá mi to potvrdenie o zdaniteľných príjmoch vystavovala, žiaľ, neuviedla tam tel. č.. Na SR som do konca týždňa, tak dúfam, že mi to pošle najneskôr do zajtra poobedia, nech to stihnem podať.

V prípade, že by to nestihla, mám ešte začiatok budúceho týždňa na zaslanie DP poštou, že? Ako sa tam potom ráta dodržanie lehoty? Dátumom na poštovej pečiatke alebo samotným doručením na DÚ? Lebo z ČR trvá zaslanie - doporučene "prvou triedou" cca 3-5 dní :-(

V ČR mi samozrejme podáva DP zamestnávateľ, celý min. rok som mala iba príjmy z tohto zamestnania, nič iné.

vďaka za odpoveď
veronikasad
19.03.13,10:23
zdravím, pripojím sa tiež do tejto témy. Práve si prezerám a "skusmo" vypĺňam DP a zarazilo ma teda to, že v ČR sa príjem a poistné spočítava, zatiaľčo v SR odpočítava... tak som našla túto debatu :-)

Práve som napísala mail našej účtovníčke, ktorá mi to potvrdenie o zdaniteľných príjmoch vystavovala, žiaľ, neuviedla tam tel. č.. Na SR som do konca týždňa, tak dúfam, že mi to pošle najneskôr do zajtra poobedia, nech to stihnem podať.

V prípade, že by to nestihla, mám ešte začiatok budúceho týždňa na zaslanie DP poštou, že? Ako sa tam potom ráta dodržanie lehoty? Dátumom na poštovej pečiatke alebo samotným doručením na DÚ? Lebo z ČR trvá zaslanie - doporučene "prvou triedou" cca 3-5 dní :-(

V ČR mi samozrejme podáva DP zamestnávateľ, celý min. rok som mala iba príjmy z tohto zamestnania, nič iné.

vďaka za odpoveď
Máš ešte ďalšiu možnosť - oznámiť DU predlženú lehotu na podanie DP (nadlhšie do 30.6.2013) z titulu príjmov zo závislej činnosti zo zahraničia. Oznámenie musí byť na predpísanom tlačive, resp. splňať všetky náležitosti tohto tlačiva.
LadyK
19.03.13,10:36
Ahoj,
no tak mi už aj odpísala - poslala mi vlastne ale iba mzdový list s tým, na ktorých riadkoch to nájdem. Keď som jej odpísala, že to im asi na DÚ stačiť nebude, odpísala "Ale ja nevim, co ti mam poskytnout k tomu, aby jsi jim potvrdila, ze jsi uhradila na pojistnem za sebe tuto castku. Na POZP, ktere jsem ti poskytla, tak tam to videt neni." a ešte "Zkratka jim rekni, ze je to 11% z uhrnu prijmu. Tam neni co dokazovat."

Myslíš, že ten mzdový list bude stačiť? Skočím tam dnes poobede, aj tak nemám orig. tlačivo :-D
veronikasad
19.03.13,10:40
Ahoj,
no tak mi už aj odpísala - poslala mi vlastne ale iba mzdový list s tým, na ktorých riadkoch to nájdem. Keď som jej odpísala, že to im asi na DÚ stačiť nebude, odpísala "Ale ja nevim, co ti mam poskytnout k tomu, aby jsi jim potvrdila, ze jsi uhradila na pojistnem za sebe tuto castku. Na POZP, ktere jsem ti poskytla, tak tam to videt neni." a ešte "Zkratka jim rekni, ze je to 11% z uhrnu prijmu. Tam neni co dokazovat."

Myslíš, že ten mzdový list bude stačiť? Skočím tam dnes poobede, aj tak nemám orig. tlačivo :-D

Nepotrebuješ originál tlačivo, môžeš DP vyplniť elektronicky na eDane alebo www.kros.sk

Mzdový list si nechaj pre svoju potrebu a do osobitných záznamov daňovníka okrem iných údajov uveď výšku poistného zamestnanca z príjmov v ČR.
Z českej firmy ti stačilo aby na firemnom liste napísala výšku zrazeného poistného za zamestnanca.
LadyK
19.03.13,11:02
ďakujem :-) nejak mi pred chvíľou neodoslalo asi otázku :-D

len sa chcem uistiť, že to chápem správne - uvádzam niečo v r. 37+39 (môžem si uplatiť zníženie na daňovníka) a nasl. r. 40 a 41?
R. 46 by mal byť rovnaký, ako 32, keďže som nemala iné príjmy a tým pádom budú r. 47, 48 a aj 56 (daň. bonus nemám) nulové? Mám vyplniť ešte aj nejaké ďalšie riadky? Do r. 61 mám napísať preddavky z ČR alebo nie?
Prepáč, neotravovala by som, ale kamarátka, čo sa tomu rozumie, je momentálne v Tatrách na dovolenke :-D
veronikasad
19.03.13,11:04
ďakujem :-) nejak mi pred chvíľou neodoslalo asi otázku :-D

len sa chcem uistiť, že to chápem správne - uvádzam niečo v r. 37+39 (môžem si uplatiť zníženie na daňovníka) a nasl. r. 40 a 41?
R. 46 by mal byť rovnaký, ako 32, keďže som nemala iné príjmy a tým pádom budú r. 47, 48 a aj 56 (daň. bonus nemám) nulové? Mám vyplniť ešte aj nejaké ďalšie riadky?
Prepáč, neotravovala by som, ale kamarátka, čo sa tomu rozumie, je momentálne v Tatrách na dovolenke :-D
odoslalo.
R. 61, na ktorý si sa pýtala v predch.príspevku - nevyplňaš.
alohamercy
26.03.14,09:49
POMOOOOOCCCC

zamestnávateľ z ČR mi poslal dve potvrdenia:

1. POTVRZENÍ o zdanitelnýcý příjmech, kde sú vyplnené nasledované riadky:
r. 1 úhrn zúčtovaných zdanitelných příjmu 42 751 CZK
r. 6 úhrn povinného poistného 14 537
r. 8 základe dane (http://www.porada.sk/dane) 57 288
r. 9 skutečne zrazená záloha na daň 4 470
r. 12 záloha na daň 4 470

v druhom potvrdení POTVRZENÍ O PŘÍJMU je uvedené:
hrubý príjem 42 297
odvod ZP/SZ mzda 1904/2750
odvodz ZP/SZ plátce 3807/10574
Zál. daň z příjmu (http://www.porada.sk/dan-z-prijmu) 4380
čistý příjem 33 263
náhrady příjem 8005

Otázka:
ktorý príjem mám brať do úvahy na podanie DP v SR?
aké poistné mám brať do úvahy?
akú daň mám brať do úvahy?
akým kurzom mám prepočítať príjem (priemerným ročným, alebo štrťročným) ak pracoval v ČR 1-2/2013?
alohamercy
26.03.14,12:16
postupujem správne v priloženom pdf????

použila som správnu metódu?????

r. 32 príjem 1645,54 + 812 (dohoda)
r.33 poistné 181,01 (11% z HP z ČR) + 108,77 (dohoda)
r. 34 ZD 32-33

r. 50 ZD z príjmov z ČR 1645,54-181,01 = 1464,53
r.51 zaplatená daň v ČR 172,05 €

priemerný ročný kurz 25,980