cami
18.03.13,11:43
Verejná správa. Môže obec zamestnať, bývalého konateľa spoločnosti, ktorý je dĺžny napr. soc. poisťovni? Poprosím o radu. Ďakujem.
GabiZ
18.03.13,11:28
O akú pracovnú pozíciu sa má jednať?
cami
18.03.13,11:34
Ide o "hlavný koordinátor prác verejno - technického úseku " v obci
timotej
18.03.13,11:41
pri vyberovom konani si pytate vypis z registra trestov. pokial je register cisty, ze je neplatic - nemoze to byt argument pre jeho neprijatie.
GabiZ
18.03.13,11:41
Ide teda o zamestnanca, ktorý v obci pracuje a je teda zamestnancom odmeňovaným podľa zákona č. 552/2003 Z.z. zákon o výkone práce vo verejnom záujme. V zmysle uvedeného zákona podľa § 3 musí zamestnanec spĺňať aj podmienku bezúhonnosti, kedy bezúhonnosť sa preukazuje výpisom z registra trestov, ktorý nesmie byť starší ako tri mesiace. Zákon neupravuje spôsob, akým má zamestnávateľ zaznamenať bezúhonnosť v osobnom spise zamestnanca. Dôležité je, aby uchádzač o zamestnanie preukázal v zmysle zákona bezúhonnosť. Spôsob, akým zamestnávateľ zaznamená, že zamestnanec je bezúhonný, závisí od neho, môže to byť aj formou záznamu, resp. súčasťou záznamu by mohla byť aj fotokópia výpisu, ak s tým zamestnanec súhlasí.
Za bezúhonného na účely tohto zákona sa nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin.
To znamená, že pokiaľ sa táto osoba nedopustila trestného činu, je v zmysle tohto zákona považovaná za bezúhonnú a teda ak spĺňa ostatné podmienky zákona (kvalifikačné predpoklady, spôsobilosť na právne úkony, zdravotnú spôsobilosť a pod.), ktorý som tu citovala, môže byť zamestnancom obce.
cami
18.03.13,12:05
Takže, ak ide o vedúceho zamestnanca vo verejnej správe (v obci), vyhlási sa výberové konanie, predloží výpis z registra trestov a následne zamestnávateľ rozhodne o prijatí.
GabiZ
18.03.13,12:22
Upresnila by som to, predloží nielen výpis z registra trestov ale aj iné požadované doklady, ktoré uchádzač o miesto predkladá k žiadosti (podľa pokynov zamestnávateľa). Podľa § 5 ods. 4 zamestnávateľ, ktorý vyhlásil výberové konanie, zriadi výberovú komisiu a vymenuje jej členov. Členov výberovej komisie pri výberovom konaní na miesto štatutárneho orgánu vymenúva zriaďovateľ alebo zakladateľ. Výberová komisia zhodnotí výsledok výberového konania a na základe výsledkov určí poradie uchádzačov a zverejní výsledok výberového konania tak, aby bolo prístupné každému uchádzačovi. Poradie uchádzačov je záväzné pri obsadení funkcie; zamestnávateľ uzavrie pracovný pomer s uchádzačom podľa poradia. Celý § 5 zákona č. 552/2003 Z.z. hovorí o výberovom konaní na miesto vedúceho zamestnanca.
karacenka
16.04.13,06:57
Môžem sa opýtať, kde sa dá nahlasovať podozrenie porušovania zákonov starostom obce, nedodržovanie postupov, napr. pri tvorbe a schvaľovaní rozpočtom.......no proste, keď si starosta robí sám , čo chce.... a neberie ohľad na nič.
Existuje aj nejaká anonymná stránka, kde sa to dá nahlásiť, aby to prišli preveriť??
Taktiež by som chcela vedieť, kde mám nahlásiť, že fin. prostriedky poskytované na zamestnanie rómov na menšie obec. služby sú zneužívané, nakoľko rómovia vôbec nechodia do práce.. Nie som bonzák, ale trápi ma, ako obec hospodári a nedá sa s tým nič robiť, lebo starosta počúva len sám seba. Vďaka
GabiZ
16.04.13,11:14
Sú nejaké možnosti, ale nie anonymné.
V prvom prípade je možné obrátiť sa napr. na NKÚ t.j Najvyšší kontrolný úrad, čo sa týka obcí, kontroluje hospodárenie s majetkom, majetkovými právami, finančnými prostriedkami, záväzkami a pohľadávkami obcí. Kontroluje aj spôsob vyrubovania a vymáhania daní, ciel, odvodov, poplatkov a pokút, ktoré sú príjmom štátneho rozpočtu republiky alebo rozpočtov obcí. Fyzické a právnické soby sa teda môžu obrátiť s oznámením alebo podnetom na Najvyšší kontrolný úrad, ak evidujú nezákonné nakladanie s majetkom obce alebo nezákonné hospodárenie obce. Najvyšší kontrolný úrad však nemá povinnosť v určitej lehote vysporiadať sa s týmto podaním. Čo sa však môže stať je to, že takýto podnet môže NKÚ použiť ako podklad pre svoju kontrolnú činnosť.
Ak koná v rozpore s inými všeobecne právnymi predpismi a nariadeniami, je možné podať podnet aj prokurátorovi. Ten podnet prešetrí a môže podať protest proti všeobecne záväznému nariadeniu územnej samosprávy, jeho opatreniu alebo rozhodnutiu, ktorými bol porušený zákon alebo iný všeobecne záväzný právny predpis. Pod opatrením sa myslí aj uznesenie obecného zastupiteľstva.
Ak obec dostáva finančné prostriedky na zamestnanie rómov, je potrebné zistiť od koho sú poskytované a tam podať podnet na prešetrenie čerpania finančných prostriedkov, ktoré sú určené na tento účel. Príslušný orgán, ktorý poskytuje tieto FP má právomoc skontrolovať aj ich použitie.