stanka613
18.03.13,12:58
Vo februári tohto roka mi skončila RD /5rokov som na RD/ v marci som sa evidovala na úrade práce ale od sociálky ani z úradu práce nič nedostávam, chcela by som požiadať o dávku v hmotnej núdzi, ale neviem ci mi vyjde lebo moj manžel ma plat do 500€ mame 3 a 5 ročnú dcéru, bývame u rodicov /platíme im 170€ inkaso o tom žiadny doklad nieje/ a chcela by som vediet co musim splnat aby mi ju uznali tu davku v hmotnej nudzi, rozmyslam ze si spravim najomnu zmuvu ze platim rodicom 170€ mesačne /kedze niesom majitelka ani spolumajtelka nehnutelnosti/ ale bojim sa aby moji rodicia na to nedoplatili mam na mysli dan z prenájmu a iné veci, dan im asi nevýjde nakolko náklady mesacne su 320€. vie mi niekto poradiť?
Xanti
18.03.13,12:11
Príjem tvojho manžela je dostatočne vysoký, dávku v hmotnej núdzi nedostaneš.
Dávka v hmotnej núdzi pre rodinu 2 dospelý +2 deti + vlastný byt alebo nájomný = 254,80 eur.
Takže sama vidíš, že príjem tvojho mng. je oveľa vyšší ako prípadná dávka v hmotnej núdzi.
erik555
18.03.13,12:23
takze vidime, ze 4clenna rodina ma podla tohto statu vyzit s 254,80 Eurami ... :D alebo :mee: ?
Xanti
18.03.13,12:26
takze vidime, ze 4clenna rodina ma podla tohto statu vyzit s 254,80 Eurami :D A čo čakáš? Že štát Ti zaplatí všetko? Dávka v hmotnej núdzi je o základných potrebách, o polievkach nie rizkoch.
erik555
18.03.13,12:38
A čo čakáš? Že štát Ti zaplatí všetko? Dávka v hmotnej núdzi je o základných potrebách, o polievkach nie rizkoch.
Takze ked tento stat nevytvara zamestnania a rodina strati zamestnanie, pricom si dlho nevedia najst zamestnanie, tak sa maju zo svojho bytu vystahovat, vsetko popredat a niekam odist do utulku?
Zivotne minimum u nas je pre takuto rodinu okolo 500€, co jej to tak vychadza, ale skor poukazujem na tu davku 254,80 Eur. Cize mi to tak vychadza, ze pri takejto rodine je menej ako 500€ uz chudoba. Tak to kde zijeme? V Europskej unii, alebo Somalsku?
Xanti
18.03.13,12:40
S tým ja ani ty nič nespravíš .... uvedom si jedno, koľko nezamestnaných ( takých čo sa im robiť nechce ) je na slovensku. Občas sa vyberú za azylovou turistikou do susedných krajín , kvôli prídavkom a dávkam ...
Ak by štát začal platiť na osobu 200 e tak myslím, že do troch mesiacov to môže zabaliť ... a vyhlásiť krach.

A čo sa týka zamestnaní tak je to strašné momentálne, to súhlasím.
stanka613
18.03.13,12:45
takže podla toho ako píšete aj keby som si spravila naj.zmluvu tak by mi ziadna dávka nevyšla?
Xanti
18.03.13,12:46
takže podla toho ako píšete aj keby som si spravila naj.zmluvu tak by mi ziadna dávka nevyšla?Ano presne tak, aj keby si si spravila nájomnú zmluvu s rodičmi tak by dávka v hmotnej núdzi nevyšla.
erik555
18.03.13,12:52
Ja si myslim, ze skor je to o vyske platov "strednej" vrstvy. Ked tu budu aj nadalej mizerne platy, co je vo velkom pocte iba minimalna mzda (nejakych 320€), tak sa tento stat nikde nepohne!!! Vysvetli mi niekto, ked v Rakusku je priemerna mzda asi 2800€, ze preco tam je nizsia nezamestnanost a preco tam nemaju podnikatelia problem taketo vysoke mzdy vyplacam, ked u nas sa uz len spomenie zvysenie minimalnej mzdy o par eurikov a hned su uz prepusteny tisice a tisice ludi? :D alebo :mee:
stanka613
18.03.13,12:59
Takže keď má výplatu 450€ a najom 200€ aj tak nemam nárok super
Xanti
18.03.13,13:00
Takže keď má výplatu 450€ a najom 200€ aj tak nemam nárok super NIE.
aduska.p
19.03.13,13:25
Dobrý deň, chcela by som sa informovať, kedy mám nárok na dávku v hmotnej núdzi, poprípade na inú dávku, napríklad na bývanie.Som matka 6,5 ročného syna, bývame v prenájme, pracujem na polovičný úväzok, s odmenou mám príjem 287 Eur mesačne.Je možné dostať nejakú dávku od úradu práce resp. sociálky.
ďakujem
Adriana
veronikasad
19.03.13,13:25
Dobrý deň, chcela by som sa informovať, kedy mám nárok na dávku v hmotnej núdzi, poprípade na inú dávku, napríklad na bývanie.Som matka 6,5 ročného syna, bývame v prenájme, pracujem na polovičný úväzok, s odmenou mám príjem 287 Eur mesačne.Je možné dostať nejakú dávku od úradu práce resp. sociálky.
ďakujem
Adriana
ako je to s výživným na dieťa ?
aduska.p
19.03.13,13:30
teraz budeme mať v máji súd, dala som návrh do mojej starostlivosti a teraz musím zdokladovať príjmy, nič nemám ešte určené.
veronikasad
19.03.13,13:31
teraz budeme mať v máji súd, dala som návrh do mojej starostlivosti a teraz musím zdokladovať príjmy, nič nemám ešte určené.
Kým nemáš určené výživné, ÚP ti dávku v HN neprizná, aj keby si ostatné podmienky splňala.
aduska.p
19.03.13,13:31
ďkujem za pomoc
Xanti
19.03.13,13:36
Dobrý deň, chcela by som sa informovať, kedy mám nárok na dávku v hmotnej núdzi, poprípade na inú dávku, napríklad na bývanie.Som matka 6,5 ročného syna, bývame v prenájme, pracujem na polovičný úväzok, s odmenou mám príjem 287 Eur mesačne.Je možné dostať nejakú dávku od úradu práce resp. sociálky.
ďakujem
Adriana Dávka v hmotnej núdzi pre osobu s 1 dieťaťom školopovinným a bytom je vo výške 225,50 eur .
Tvoj príjem pre účely UP sa posudzuje ako 75% tj. 215,25 eur ... takto by teoreticky vznikol nárok na dávku v hmotnej núdzi vo výške 10,25 eur.
No kedže ešte nemáš určené výživné a výživné je príjem a minimálna výška je 1/3 zo životného minima pre dieťa tj. okolo 30e .. tak nárok na dávku v hmotnej núdzi ti nevznikne.

Teda ak ten príjem 287 je len mzda ... a nezapočíátala si tam ešte niečo iné.