Ander111
18.03.13,13:17
Ahoj poraďáci, viete mi poradiť čo sa finančne viac oplatí - dielňu postaviť mimo rodinného domu, alebo ju mať v pivničných priestoroch? Dielňu budeme mať, len otázka je či rátať s ňou pri stavbe, započítať ju do stavby základov alebo ju nechať keď bude postavený rodinný dom?

Fakty:
Spodná voda 4,5-6 metrov hlboko.
Na miesto kde bude vystavba je priehlbina cca 150 cm (rozmery 10x30m) - nerád by som dával základy do navážky.
Využitá by bola aj v zime.
Pozemok je dostatocne veľký - nie je treba sa obmedzovať.
Samostatne stojaca garáž bude mimo domu - nechcem mať veľa stavieb, ale ak by som ju spojil s garážou...

Jedná sa mi o tieto okruhy:
Vykurovanie - napr. v Zime.
Dane - asi minimálna položka, ale predsa.
A hlavne! - Rozdiely v nákladoch pri výstavbe - Strecha, Základy, povolenia, elektroinštalácia, okná, izolácie a pod.

Ak by som sa pustil do pivnice (Rozmerovo hovoríme o cca 25-50 m2.), spojil by som ju aj s vinnou pivnicou, saunou, pivnicou zeleninu a drevo, kotolňou a pod. Nechcem mať drevo/pelety/brikety a pod niekde skladované vonku, alebo pod extra prístreškami. Viem, že podpivničením časti domu sa navyšujú náklady na zvyšok základov ( musia byť pevnejšie kvôli sadaniu ).

Ďakujem za názor
Andrej
vratnik
18.03.13,13:06
Skladovať drevo v pivnici sa nedá - navlhne, brikety sa vplyvom vzdušnej vlhkosti rozpadali.
expeeert
18.03.13,14:07
Ak chceš samostatne stojacu garáž, tak si povedz či je lepšie behať z pivnice(dielne) po schodoch do garáže alebo mať dielňu pri garáži.
Čo sa týka nákladov - pri pivnici máš navyše výkop a uskladnenie zeminy, hydroizolácia stien, strop nad pivnicou
a schodisko, pri samostatne stojacej dielni a skladoch máš navyše strechu, spodnú izoláciu, podkladný betón.
Náklady na steny a elektroinštaláciu, okná sú +- rovnaké - samozrejme závisí od riešenia
Ak tam chceš uskladňovať drevo, musíš si doriešiť dobrý prístup do skladu - zrejme je ľahšie voziť do prístavby ako do pivnice - opäť zavisí od riešenia, čo sa týka vlhnutia viď príspevok vyššie.
Kúrenie je zase lepšie v pivnici - hlavne čo sa týka rozvodov - opäť závisí od riešenia -
Otázne je tiež to či sa nachádzaš v zátopovom území.
KoxXxo
18.03.13,14:59
V pivnici.
fetya
18.03.13,16:11
Hlavna otazka: na co potrebujes dielnu? Si zivnostnik, ktory vyraba nieco pravidelne, alebo len kutil si, ktory obcas spravy nieco pre seba. Ja som druhy typ, a ked sme projektovali dom, tak som dal zakreslit poriadne velku garaz 5x7 m, a za nou je este 5x3 m sklad, alebo miestnost este bez inej funkcie. Do tej garaze som na jednu stranu dal 2x velky 2metrovy ponk, a este drez s 2 metrovou pracovnou doskou, hore navrtane velke mnozstvo polic, na druhu stranu som zavesil kary siet 2x6 m na zavesienie vselicoho. Este auto som nepristavil, ale ked chcem nieco robit, tak s autom vyjdem a mam dostatocny priestor.
Riesil som preto spolocne s domom, lebo som usetril jednu stenu, jeden zaklad, ta strana domovej casti ma mensiu tepelnu stratu, lebo vlastne dvojita stena... bolo to jednoduchsie, lacnejsie. Aspon pre mna.
vulxy
18.03.13,16:30
nezabudni ani na susedov,ja som iba prilezitostny kutil ale sprava aj zlava mam dochodcov a kazdy vykend ma nahlasuju na OU ze rusim ich pokoj:).....nejako ich irituje karbobruska:D su aj taky co za kazdu cenu chcu byt dolezity a je to neprijemne....