Marianna01
06.03.06,22:07
Mám v evidencii firmy majetok, ktorý sa kúpil pred 6 rokmi. Zaradený bol do 1. odpis. skupiny. 3 roky sa normálne odpisoval, potom bolo odpisovanie prerušené. Majetok je ale už opotrebovaný a na určené účely nemôže slúžiť. Ak si nechcem uplatniť odpisy ani v tomto roku -t.j. nedoodpisujem majetok, môžem ho vyradiť z evidencie z dôsledku morálneho aj fyzického opotrebenia? Samozrejme, neuplatním žiaden daňový náklad, len ho vyradím z evidencie. Spíšem vyraďovací protokol, uvediem v ňom všetky dôvody. Je ešte niečo, na čo som zabudla?
KEJKA
06.03.06,21:38
akosi to nemá logiku, prečo sa neučtovali odpisy... potom účtovníctvo nie je úplné a teda ani správne.
Ale ak to urobíš, tak poškodíš iba seba , nie štát. Takže ak ti ide o daňové hľadisko, neriskuješ.
pyton
06.03.06,23:29
Ja by som doodpisovala ale môžeš vyradiť, samozrejme, nič ti nebráni.
renča1
07.03.06,05:16
Mám v evidencii firmy majetok, ktorý sa kúpil pred 6 rokmi. Zaradený bol do 1. odpis. skupiny. 3 roky sa normálne odpisoval, potom bolo odpisovanie prerušené. Majetok je ale už opotrebovaný a na určené účely nemôže slúžiť. Ak si nechcem uplatniť odpisy ani v tomto roku -t.j. nedoodpisujem majetok, môžem ho vyradiť z evidencie z dôsledku morálneho aj fyzického opotrebenia? Samozrejme, neuplatním žiaden daňový náklad, len ho vyradím z evidencie. Spíšem vyraďovací protokol, uvediem v ňom všetky dôvody. Je ešte niečo, na čo som zabudla?

Kľudne ho môžeš vyradiť do osob.užívania, ale ak by si ho chcela predať do 5 rokov vzniká ti daň.povinnosť z predaja podľa zákon o dani z príjmu. Stačí ak urobíš vyradovací protokol a uvedieš dátum, dôvod a to je všetko.:)
Marianna01
07.03.06,16:42
Dobre, díky.
Neodpisoval sa majetok, lebo by sa zvýšila strata, čo klient nechcel - preto boli odpisy prerušené... To len na margo.
Ináč ďakujem za odpovede:)