lucy25
18.03.13,15:19
Chcem sa spytat, ci mam prijem na zaklade "zmluvy o vytvorení umeleckých výkonov a licenčná zmluvy" za ucinkovanie v reklame zahrnut do prijmov v danovom priznani FO typ A ? Prijem bol 1.000 Eur

Dakujem,
Marína
18.03.13,15:36
Nemôžeš podať typ A, sú to príjmy podľa ZDP § 6 ods. 2 písm. a) (http://www.porada.sk/t199411-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-06-2012-do-31-12-2012-a.html#6)
lucy25
18.03.13,15:38
som si myslela , ale v agenture tvrdili , ze sa z toho dan neplati a nie je predmetom danoveho priznania
lucy25
18.03.13,15:41
bola totiz ako komparzistka v nejakej reklame
lucy25
18.03.13,15:41
ako je to potom s pridelenim DIC, povinnost voci SP a ZP ???
Mila123
18.03.13,15:46
ako je to potom s pridelenim DIC, povinnost voci SP a ZP ???
okrem toho príjmu ešte aký mala v roku 2012?
lucy25
18.03.13,15:47
mala klasicky prijem podla § 5 ZoDZP + dohody
Mila123
18.03.13,16:00
ja by som pokladala príjem za prácu komparzu za jednorázový (náhodilý) a zdanila by som ho v § 8/1/a ZDP po odpočítaní 500 € oslob. sumy (nie je v tomto prípade potrené DIč)
lucy25
18.03.13,16:04
takze to nespada pod paragraf 6 ods.2 písm.a) ???

A ta nezdanitelna ciastka na paragraf 8 je 500 Eur ? Takze v DP uvediem prijem 500 a paus.vydavky 25% tj 125 Eur ?
Mila123
18.03.13,16:06
takze to nespada pod paragraf 6 ods.2 písm.a) ???

A ta nezdanitelna ciastka na paragraf 8 je 500 Eur ? Takze v DP uvediem prijem 500 a paus.vydavky 25% tj 125 Eur ?

25% paušálne výdavky iba v prípade poľnohosp. činnosti,
tu si môže dať výdavky iba skutočné, a tie si musí prepočítať koeficientom, v jej prípade 0,5
1000 príjem
500 oslobodená suma
pomer 0,5

a ten § 6 ja by som ho dávala iba v prípade, že má dič, inak nie
lucy25
18.03.13,16:11
DIC nema.

Nemala ziadne vydavky , cize v DP prijem bude 500 a vydavky 250 ?
Mila123
18.03.13,16:13
25% paušálne výdavky iba v prípade poľnohosp. činnosti,
tu si môže dať výdavky iba skutočné, a tie si musí prepočítať koeficientom, v jej prípade 0,5
1000 príjem
500 oslobodená suma
pomer 0,5

a ten § 6 ja by som ho dávala iba v prípade, že má dič, inak nie


DIC nema.

Nemala ziadne vydavky , cize v DP prijem bude 500 a vydavky 250 ?

Lucia napísala som pri skutočných....má skutočné? nemá...
v tom prípade daj príjem 500 a žiadne výdavky a zaplatí cca 95 € daň
a 70 € ZP
lucy25
18.03.13,16:14
aha ... neviem citat :-(

a podla coho sa rata to ZP ???
Mila123
18.03.13,16:15
aha ... neviem citat :-(

a podla coho sa rata to ZP ???
z ČZD podľa DP
lucy25
18.03.13,16:17
a to sa ako dozvie poistovna , ze ma zaplatit ?
lucy25
18.03.13,16:18
dan platit nebude , lebo jej vychadza preplatok z prijmu §5
veronikasad
18.03.13,16:20
a to sa ako dozvie poistovna , ze ma zaplatit ?
z DU - urobí mu ročné zúčt.zdr.poistenia a oznámi nedoplatok.
lucy25
18.03.13,16:21
aha, to jej potom v ZP urobia RZZP ???
veronikasad
18.03.13,16:22
aha, to jej potom v ZP urobia RZZP ???
ano
lucy25
18.03.13,16:41
dakujem za odpovede
katkasabka
28.03.13,11:16
Zdravím poraďáci...poprosím o pomoc, nakoľko mi teraz jeden známy priniesol papiere na poslednú chvíľu a som z toho "trošku" mimo.
Má TPP (ZD - 9588) + tieto zmluvy:
1. Zmluva o vytvorení diela a licenčná zmluva (400,-)- odkaz na 618/2003 a nič iné.
2. Zmluva o vytvorení, použití a šírení umeleckého diela (400,-) bez uvedenia odkazu na zákon alebo paragraf
3. Zmluva o vytvorení umeleckého výkonu a udelení licencie (150,-) - odkaz na 618/2003. Tu to podľa klauzul vyzerá na udelenie bezvýhradnej licencie
4. Zmluva o vytvorení diela -( 1000,-) § 39- 618/2003

Vychádza mi z toho viac variant:
1. Takže....nie je registrovaný na DU, t.z. že podľa toho čo som si doteraz naštudovala a našla, by mal byť registrovaný, však?
Tak by si mohol rozdeliť príjmy na aktívne (tie by uviedol na r. 5 DP B - §6, ods.2 písme. a ) a pasívne (r. 11 - DP B - §6 ods. 3 ). Z aktívnych by si tak mohol uplatniť 40% paušálne výdavkov. Z pasívnych sa neuplatňuje odpočítateľná položka a tak by mu šli do základu dane.
Tu by bol problém v tom, že v zmluvách nie sú uvedené tie % ktoré rozdeľujú sumy za dielo a výkon a za licencie, teda na aktívny a pasívny príjem, takže neviem ako by som to tam počítala????
Musel by sa tiež spätne registrovať za čo je pokuta.

2. varianta:
Môžem mu hodiť všetky príjmi ako pasívne - do r. 11 DP B - §6 ods. 4 a bude z toho normálne platiť daň a potom odvody do ZP??
A v roku 2013 si premyslí aké bude mať umelecké príjmy a zváži prihlásenie???


3. predchádzajúce varianty sú zlé a treba to riešiť inak:(


Prosím o pomoc a radu.

ĎAKUJEM Vám.

PS: Radšej by som teraz upratovala a piekla :)))
katkasabka
28.03.13,12:29
Posúvam....
katkasabka
28.03.13,17:23
Dobrý už podvečer .....tajne som dúfala s pomocou a názorom....nikto sa tejto problematike nevenuje?
Marína
28.03.13,19:40
Ak v zmluve nie je odkaz na ustanovenie zákona, podľa ktorého bola zmluva uzavretá, z textu zmluvy a samotnej činnosti, ktorú vykonal, by malo byť zrejmé, či je to príjem podľa § 6/2/a alebo § 6/4(v prísp. 21 si uviedla ods. 3, zrejme to bol len preklep).
Pod § 6/2/a spadajú také príjmy, keď autor, umelec vytvára dielo sám na základe vlastnej inšpirácie, je to jeho vlastné rozhodnutie a vytvára ho na vlastné náklady. T. z., že dielo nie je vytvárané na základe objednávky alebo uzavretím zmluvy o jeho vytvorení, a ani licenčnej zmluvy.

Ktorý príjem je od odvodu na ZP oslobodený, nájdeš TU (http://www.health.gov.sk/?clanok3).
katkasabka
28.03.13,19:52
Dobre, takže mi z toho vychádza že sú to všetko "pasívne príjmy" z ktorých bude odvádzať daň a teda sa nemusí prihlásiť na DÚ?

ďakujemmm:)
Marína
28.03.13,20:40
Nebolo by od veci, ak by ešte niekto potvrdil, či dobre "hovorím".