matus7
18.03.13,17:27
Ahojte,
majitel s.r.o. musí v roku 2013 platiť 14% odvod z vyplatených dividend, pričom max výška vymeriavacieho základu je 94320 eur. Znamená to teda, že ak si ako majiteľ s.r.o. vyplatí zisk, zaplatí nielen 23% daň, ale ešte aj 14% odvod (de facto daň).
Ako to je ale s s.r.o, ktoré sú vlastnené zo zahraničia (napríklad česká s.r.o vlastní slovenskú s.r.o). Ak vyplatí slovenská s.r.o svojej materskej spoločnosti v CZ podiel na zisku, podlieha aj tento zisk 14% zdravotnému odvodu?

Dakujem
Aljok
18.03.13,18:38
Nepodlieha. Ani zo zisku vyplatenému slovenskej s.r.o. neplatíš ZP...
avalik
18.03.13,18:45
pravnicka osoba nie je poistenec
tictac7
18.03.13,19:02
Ahojte,
majitel s.r.o. musí v roku 2013 platiť 14% odvod z vyplatených dividend, pričom max výška vymeriavacieho základu je 94320 eur. Znamená to teda, že ak si ako majiteľ s.r.o. vyplatí zisk, zaplatí nielen 23% daň, ale ešte aj 14% odvod (de facto daň).
Ako to je ale s s.r.o, ktoré sú vlastnené zo zahraničia (napríklad česká s.r.o vlastní slovenskú s.r.o). Ak vyplatí slovenská s.r.o svojej materskej spoločnosti v CZ podiel na zisku, podlieha aj tento zisk 14% zdravotnému odvodu?

Dakujem

...divendy máme opäť zdaňované???? Ešte najbližšie dva týždne ma veľmi znenie 595-ky od 1.1.2013 netrápi, ale že by mi toto ušlo?!
Tweety
18.03.13,19:04
...divendy máme opäť zdaňované???? Ešte najbližšie dva týždne ma veľmi znenie 595-ky od 1.1.2013 netrápi, ale že by mi toto ušlo?!
N e m á m e (zatiaľ) zdaňované. Hoci staré aj áno. Určite myslela len to,( aspoň tak som to pochopila) že zaplatí daň zo zisku a potom ešte ZP.
tictac7
18.03.13,19:10
N e m á m e (zatiaľ) zdaňované. Hoci staré aj áno. Určite myslela len to,( aspoň tak som to pochopila) že zaplatí daň zo zisku a potom ešte ZP.

ufff, sa mi uľavilo..... O starých viem, ale toto bola otázka zboku od znalca (teda, aspoň podľa zadania.....)
matus7
18.03.13,21:24
Berme to ako otazku dobuducna, ked si podnikatel (majitel s.r.o.) vyplati zisk v roku 2014 ktory dosiahol v roku 2013. Vid tento clanok: http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/c/813/category/dane-a-odvody/article/zdravotne-odvody-z-dividend-od-roku-2013.xhtml
Tu sa pise, ze pod pojmom dividenda sa chape aj vyplatenie "podiel na zisku vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní, alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu..." a teda ak sa nemylim, obchodna spolocnost je aj s.r.o.?! Ako to teda je, chcem si 1.1.2014 vyplatit cely zisk ktory moja s.r.o. dosiahla v roku 2013, budem musiet zaplatit aj zdravotny odvod?
matus7
18.03.13,21:26
a teda ak si zisk vyplatim sam sebe (Slovak, fyzicka osoba)
tictac7
18.03.13,21:36
Berme to ako otazku dobuducna, ked si podnikatel (majitel s.r.o.) vyplati zisk v roku 2014 ktory dosiahol v roku 2013. Vid tento clanok: http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/c/813/category/dane-a-odvody/article/zdravotne-odvody-z-dividend-od-roku-2013.xhtml
Tu sa pise, ze pod pojmom dividenda sa chape aj vyplatenie "podiel na zisku vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní, alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu..." a teda ak sa nemylim, obchodna spolocnost je aj s.r.o.?! Ako to teda je, chcem si 1.1.2014 vyplatit cely zisk ktory moja s.r.o. dosiahla v roku 2013, budem musiet zaplatit aj zdravotny odvod?

...splietaš dve na tri. Zadanie bolo - vyplatenie podielu na zisku (dividendy) inej PO - to čo si písal bolo konkrétne PO v CZ. Máš to tu jasne napísané. je jedno, o akú PO sa jedná, PO ZP neplatí. ZP z dividend 2013 vyplatených v roku 2014 bude platiť iba FO, ktorá je zdravotne poistená na SK (t.j. nie je zdravotne poistená v inej krajine). Teda, tak ako sa pýtaš ďalej, ak dostaneš dividendy Ty, ako SK FO, platíš ZP
matus7
19.03.13,00:12
Ano, povodna otazka bola ina, ale ty sam si sa pytal, ci su dividendy opat zdanovane (co v logike SVK podnikatela 14% zdravotny odvod aj je) tak som rozsiril otazku ...
sedlinho
27.03.13,14:11
​Dobry den,

chcem sa spytat, co nastane v pripade, ze si chcem vyplatit zisk za rok 2012 a od 1.1.2013 pracujem na trvaly pracovny pomer v Rakusku, kde som aj zdravotne poisteny.
Musim aj v tomto pripade odviest zdravotne odvody vo vyske 10%? Ak ano, platia sa zrazkou priamo s.r.o. alebo az v RZZP 2013?

Pokial ide o dividendy vyplatene v roku 2012 (z hosp.vysledku 2011), som povinny oznamit ich ako prijem zdravotnej poistovni do 31.5.2013, aj ked uz v nej nie som poisteny?

​Dakujem za radu