kat1971
18.03.13,16:50
Pracujem v zahranici (Taliansko) uz treti rok sest dni v tyzdni a odvadzam tu dane, na Slovensku sa zdrziavam 36 dni v roku (3 x 12 dni dovolenky). Trvaly pobyt v Taliansku nemam, kedze byvam v malom meste, kde nie je lahke zohnat prenajom so suhlasom na prihlasenie sa k trvalemu pobytu. Jednoznacne sa vsak vacsinu casu nachadzam mimo Slovenska a zo Slovenska nemam nijaky financny prijem. Som danovy rezident SR alebo ITA? Musim podat danove priznanie na Slovensku?
-Dana-
18.03.13,21:50
To žiaľ nestačí, že väčšinu času sa nachádzaš mimo Slovenska. Ak môžeš byť považovaní za rezidenta 2 štátov 1. kriterium k určeniu rezidencie je „stály byt“, čo daniari chápu ako bývanie na dobu neurčitú, ktoré ti bude kedykoľvek k dispozícii. Takže pokial nemáš takéto bývanie zabezpečené /doba určitá je len časovo obmedzený pobyt/ si rezidentom SR a musíš na Slovensku podať DP.

Pokial v zahraničí len pracuješ, teda máš príjmy len zo záv. činnosti, daň platiť u nás nebudeš, je to len pre našich daniarov „informatívne DP“
Věra Deptová
19.03.13,05:51
Si rezident SR. Počet dní zdržiavania sa mimo územia SR je len jedna z podmienok.
pavlinka
19.03.13,06:06
Moja známa žije v Anglicku už 9 rokov.Teraz je na materskej dovolenke s priatelom Slovákom tam majú prenajatý dom a spoločného syna, ktorý sa im narodil v Anglicku.Musí podať na Slovenská DP?
Dubak2000
19.03.13,07:41
Ohladne Talianska. nemyslim si ze by to bolo take jednoznacne. Riadi sa to podla zmluvy
http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-taliansko
podla mna sa stalym bytom rozumie stale byvanie ale nie je dana jasna forma. A ak niekde byvam vecsinu roku tak to podla mna je staly byt. Chce to mat nejaky doklad o ubytovani. Tiez ak niekde som vecsinu casu tak mozem tvrdit ze tam mam stredisko zivotnych zaujmov - pracu, znamych a pod. takze si myslim ze je to o argumentacii.
Anglicko: zmluvu som necital ale kedze zije dlhodobe v UK, ma tam staly byt, vecsinu zaujmov a pod tak je rezident UK a na SR nemusi nic podavat. Ale radsej si precitajte zmluvu ak by tam platilo nieco ine ako pri inych statoch
http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-velka-britania
kat1971
21.03.13,04:58
Ze dan platit nebudem, to je mi jasne. Danove priznanie som podala aj minuly rok, ale zda sa mi to zbytocne zatazovanie mna aj uradov. Pojmami ako "staly byt" a "rezident-nerezident" sa vnasa zmatok do vykladu, kedze kazdy ich interpretuje inak.