spajkinko
18.03.13,19:15
20.augusta 2012 som kúpil administratívnu budovu za 100.000. Budovu som rekonštruoval a zvýšila sa hodnota o 10.000. Aké budú odpisy v r.2012? Budem vychádzať iba zo sumy 100000 alebo 110000?
Budova sa odpisuje 20 rokov, môžem si zvoliť rovnomerný odpis?
Tweety
18.03.13,18:18
20.augusta 2012 som kúpil administratívnu budovu za 100.000. Budovu som rekonštruoval a zvýšila sa hodnota o 10.000. Aké budú odpisy v r.2012? Budem vychádzať iba zo sumy 100000 alebo 110000?
Budova sa odpisuje 20 rokov, môžem si zvoliť rovnomerný odpis?
Odpisovať budeš zo zvýšenej ceny teda 110000.- ÁNo, budovy odpisujeme 20 rokov. Môžeš si vybrať, buď rovnomerný alebo zrýchlený odpis.
spajkinko
18.03.13,18:42
poplatky na katastri, kolky,...idú do vstupnej ceny obst. majetku, alebo priamo do réžie?
Za rok 2012 odpíšem len pomernú časť august-december 2012?
Nandrolon
18.03.13,19:01
Všetky náklady spojené s obstaraním budovy DO DOBY ZARADENIA idú do hodnoty budovy.
Sú tam niektoré veci, ktoré nevstupujú do obst. ceny, napr. úroky z úveru, nejaké školenie /v tomto prípade bezpredmetné/.
Ešte niečo, ale v zákone o dani z príjmu to nájdeš.

Nezabúdaj, že daňové odpisy by sa podľa postupov účtovania NEMALI zhodovať s účtovnými. Tie by si mal účtovať na základe odpisového plánu v ktorom je zohľadnená predpokladaná doba užívania.
Dokonca k 1.1. by si mal správne prehodnocovať odpisovanie a prípadne "upraviť" plán.
Všetko toto spadá pod verné zobrazenie účtovníctva a daňový úrad už začína kontrolovať aj dodržiavanie týchto postupov, čo doteraz nejako nerobil, lebo ho zaujímalo hlavne DPH, ale čoraz viac idú daňováci aj hlbšie do účtovníctva... a výsledok môže byť jeho spochybnenie a pokuta za nesprávne vedenie...
to už ale straším...

Netreba zabúdať že účtujú sa účtovné odpisy. Daňové sa vyčísľujú až pri výpočte daňového základu a ten sa potom upravuje buď o pripočitateľnú položku, alebo odpočitateľnú, závisí, ktoré odpisy sú vyššie, väčšinou sú vyššie daňové...

edit: všimol som si že je to téma pre jednoduché účtovníctvo.... tak nič..
spajkinko
18.03.13,19:38
Budovu som kúpil 20.8. a hneď by som ju mal zaradiť do majetku, nie? Takže náklady na rekonštrukciu, /okrem1700eur/ mi zvýšia hodnotu budovy.
Odpisy za r.2012 budú 2292 eur?
Program mi pri rovnomernom odpise ponúkne účtovné odpisy=daňovým, nemám to akceptovať? Niekedy to platilo... Účtovné odpisy plánujem robiť tiež 1xročne.
Ak mi to nemyslí, poraď...
Nandrolon
19.03.13,05:56
Akože okrem 1700 eur? ty žiadnych 1700 eur neodpočítavaš, je to len medzná hodnota na určenie spôsobu účtovania technického zhodnotenia.
Budova sa zaraďuje "prevzatím/odovzdaním do používania" ALEBO zápisom na katastri.
Berie sa ten dátum, ktorý nastane skôr.
Ak si kúpil budovu, ale meníš jej využitie, tak do používania ju zaradiš až keď budeš mať kolaudačné rozhodnutie. To isté ak budovu napr. dodávateľským spôsobom staviaš.
Ty vedieš jednoduché účtovníctvo, tieto moje rady sú určené pre podvojné účtovníctvo.
Tam sa účtovné odpisy vedú mesačne a k 31.12. sa vyčísľujú daňové odpisy a zisťuje sa rozdiel medzi nimi.

Účtovné a daňové odpisy by sa nemali nikdy rovnať, vynímajúc 1. a 2. OS.
Ťažko budeš obhajovať že ti bude budova slúžiť iba 20 rokov...
Ešte by som dodal, že účtovný odpisový plán si zostavuješ ty, ale daňové odpisy určuje zákon o dani z príjmu a ak sa zmenia, zmeníš ich aj ty. Účtovných sa tieto zmeny v zákone nedotýkajú.
marjankaj
03.01.14,11:55
Ak ti to nemyslí, tak tu bude každá rada drahá.