Maja76
18.03.13,19:06
Prosím o radu k DP typ B str. 12 vypĺňa každý kto okrem dosiahnutých príjmov odvádzal preddavky do SP a ZP ? Ja som už z toho magor, lebo je tam jasne spomenuté, že sa to týka len tých, ktorí mali príjmy z výkonu osobnej asistencie. Ja som viedla JÚ za služby a predaj tovaru v stavebníctve čo zrejme nemá s osobnou asistenciou nič spoločné, majiteľ firmy si platil odvody do poisťovní, ale nechápem prečo ich výšku treba ešte uvádzať do DP. Čítala som vysvetlenie v ktorom sa píše, že je každý, kto platil poistné uviesť na str. 12 jeho výšku počas celého roka 2012.
Ďakujem za odpoveď.
tictac7
18.03.13,19:21
Prosím o radu k DP typ B str. 12 vypĺňa každý kto okrem dosiahnutých príjmov odvádzal preddavky do SP a ZP ? Ja som už z toho magor, lebo je tam jasne spomenuté, že sa to týka len tých, ktorí mali príjmy z výkonu osobnej asistencie. Ja som viedla JÚ za služby a predaj tovaru v stavebníctve čo zrejme nemá s osobnou asistenciou nič spoločné, majiteľ firmy si platil odvody do poisťovní, ale nechápem prečo ich výšku treba ešte uvádzať do DP. Čítala som vysvetlenie v ktorom sa píše, že je každý, kto platil poistné uviesť na str. 12 jeho výšku počas celého roka 2012.
Ďakujem za odpoveď.

...no ja to tam teda jsane napísané nevidím....
- treba čítať všetky kolonky
- treba čítať všetky vysvetlivky
- na Porade sa používa vyhľadávač - táto téma je tu vyriešená za posledný mesiac minimálne v dvoch veľkých tíémach úplne suprovne.....
veronikasad
18.03.13,19:21
Čítala si aj text v poslednej tabulke na strane 12, ktorá sa týka aj teba ?
OA nepatrí pod § 63 odst. 1 a 2 ZoDzP.
Kvaka
18.03.13,19:57
Dnes som robila susede jedno DP B, mala príjem zo živnosti a na dohodu, spolu menej ako je polovica NČZD. Ako SZČO nemá povinnosť platiť do SP, ale zaplatila jednorazovo preddavok do ZP v januári 2012 vo výške 41,7€. Ak ho neuvediem ako zaplatené poistné, neuplatním vo výdavkoch, neuvediem ani na strane 12 v DP, vrátia jej v ročnom zúčtovaní preplatok nezdanený. Daň jej vyšla nula, či už uplatním alebo neuplatním zaplatené poistné. Takže výhodnejšie je v tomto prípade neuplatniť zaplatené ZP. Uvažujem správne?
tictac7
18.03.13,20:03
...jaaaj, moja, prepáč, nechám kompetentnejším odpoveď - v tomto nie som až tak strašne doma :-)
veronikasad
18.03.13,20:24
Dnes som robila susede jedno DP B, mala príjem zo živnosti a na dohodu, spolu menej ako je polovica NČZD. Ako SZČO nemá povinnosť platiť do SP, ale zaplatila jednorazovo preddavok do ZP v januári 2012 vo výške 41,7€. Ak ho neuvediem ako zaplatené poistné, neuplatním vo výdavkoch, neuvediem ani na strane 12 v DP, vrátia jej v ročnom zúčtovaní preplatok nezdanený. Daň jej vyšla nula, či už uplatním alebo neuplatním zaplatené poistné. Takže výhodnejšie je v tomto prípade neuplatniť zaplatené ZP. Uvažujem správne?
Z akého dôvodu zaplatila ten preddavok do ZP? Ak ide o poistné zaplatené bez právneho dôvodu, treba o vrátenie požiadať predtým, ako bude ZP spracovávať RZZP za rok 2012
Kvaka
18.03.13,20:32
Z akého dôvodu zaplatila ten preddavok do ZP? Ak ide o poistné zaplatené bez právneho dôvodu, treba o vrátenie požiadať predtým, ako bude ZP spracovávať RZZP za rok 2012
Mala nejaký nedoplatok z predchádzajúceho obdobia, keď mala príjem viac ako polovicu NČZD, myslela, že aj teraz tak bude, ale už skončila s podnikaním v polke decembra. Vlani mala uplatnený v DP aj veľký nedoplatok zo SP z minulých období, takže bola v strate. Ani tú stratu jej nemusím uplatniť, netreba, aj tak jej daň vychádza nula. Má základ dane okolo 900€.
veronikasad
18.03.13,20:36
Mala nejaký nedoplatok z predchádzajúceho obdobia, keď mala príjem viac ako polovicu NČZD, myslela, že aj teraz tak bude, ale už skončila s podnikaním v polke decembra. Vlani mala uplatnený v DP aj veľký nedoplatok zo SP z minulých období, takže bola v strate. Ani tú stratu jej nemusím uplatniť, netreba, aj tak jej daň vychádza nula. Má základ dane okolo 900€.
Najlepšie bude keď si pôjde platby skontrolovať priamo do zdr.poisťovne (ak taká možnosť u Vás je) a písomne požiada o vrátenie preplatku zaplateného bez právneho dôvodu. Ak vieš ty určiť presnú sumu, hneď ju zaúčtuj ako VNZD.

Stratu umorovať nemusíš.

Ešte k tej celkovej výške príjmu - mala zrazené preddavky zo závislej činnosti ?
Kvaka
18.03.13,20:38
Mala, vrátia jej tú daň, mám to hotové, len sa uisťujem, že neuplatním zaplatené poistné, vrátia jej to potom nezdanené, ušetrí poštovné.
Katy a R
18.03.13,20:40
vôbec to poistné neuvádzaj - ak netreba .. ;)
veronikasad
18.03.13,20:40
Mala, vrátia jej tú daň, mám to hotové, len sa uisťujem, že neuplatním zaplatené poistné, vrátia jej to potom nezdanené, ušetrí poštovné.
či budú údaje na str.12 slúžiť skutočne na tento účel zistíme až v jeseň. Riešila by som to osobne.
Katy a R
18.03.13,20:43
Mala, vrátia jej tú daň, mám to hotové, len sa uisťujem, že neuplatním zaplatené poistné, vrátia jej to potom nezdanené, ušetrí poštovné.
- ale ruku do ohňa by som nedala - že nezdania ...:confused: Nemá náhodou cestu okolo ZP:confused:
Kvaka
18.03.13,20:48
- ale ruku do ohňa by som nedala - že nezdania ...:confused: Nemá náhodou cestu okolo ZP:confused: Nemá nijakú cestu, je po vážnej operácii, preto ukončila aj podnikanie. Mám jej výpisy z účtu a viem, že platila iba raz a iba tú sumu. Je jedno, ako jej to vrátia, či ako zaplatené bez právneho dôvodu alebo ako nezdanený preplatok. Načo inak by potrebovali vedieť, aké poistné si uplatnila ako výdavok.
Kvaka
18.03.13,20:50
Čoby si nebola v tom doma, vieš čítať zákony, však ťa čítam.
veronikasad
18.03.13,20:52
Nemá nijakú cestu, je po vážnej operácii, preto ukončila aj podnikanie. Mám jej výpisy z účtu a viem, že platila iba raz a iba tú sumu. Je jedno, ako jej to vrátia, či ako zaplatené bez právneho dôvodu alebo ako nezdanený preplatok. Načo inak by potrebovali vedieť, aké poistné si uplatnila ako výdavok.
Kvaka, rada by som verila, že ZP bude postupovať tak ako si uviedla - no v praxi to tak nebýva. Údaje na str. 3 budú slúžiť k výpočtu vymeriavacieho základu, pri výpočte poistného. (základ dane sa navyšuje o zaplatené poistné, ktorým bol ZD znížený)
Kvaka
18.03.13,20:52
či budú údaje na str.12 slúžiť skutočne na tento účel zistíme až v jeseň. Riešila by som to osobne.A na čo iné by slúžili? Veď VZ vedia určiť z DP aj bez údajov z tej 12 tej strany.
veronikasad
18.03.13,20:54
A na čo iné by slúžili? Veď VZ vedia určiť z DP aj bez údajov z tej 12 tej strany.
Písala som o str.3, na čo bude slúžiť str. 12 - je vo hviezdach.
Maja76
19.03.13,13:44
veronikasad ďakujem za upozornenie, prečítala som si to pozornejšie a už mi to je jasné, ale načo je potrebné uvádzať v DP tieto údaje to neviem
an-ps
21.03.13,07:26
dobrý deň,
ja som z tej str.12 už jeleň, FO-paušálne výdavky,
veď ak sa na r. 09 a 10 uvádzajú zaplatené poistné od 12/2011 (zaplatené v januári 2012) do 11/2012 zaplatené v decembri 2012, tak tieto údaje budú zhodné s údajmi pod tabuľkou 1, či nie?
FO nemala žiadne nedoplatky na poistnom, akurát preplatok z rzzp za rok 2011, ale to sa v DP neuvádza..
Andyke
21.03.13,08:01
an-ps
21.03.13,08:15
Andyke, finančnú správu som čítala, a pochopila som to tak, že údaj na str. 3 je zhodný s údajom na str. 12, (teda aspom v mojom prípade, keďže niesu žiadne nedoplatky na poistnom) ale zmiatli ma niektoré iné príspevky v iných témach, tak ma to zneistilo..