hannah2
18.03.13,23:26
som rozvedena, pri rozvode sme sa dohodli na opatrovani deti tak, ze syn zostal u mna a dcera sla k manzelovi. po dvoch rokoch sa ale dcera vratila ku mne, takze uz tri roky zije u mna. podala som navrh na zmenu zverenia na dceru, ale bohuzial tento mesiac dosiahla 18 rokov, vyzivne stale nie je urcene, ex na deti vobec neplati, dcera sa s nim sudit nechce.
dcera ma stale trvaly pobyt u ex, ktory pobera aj rodinne pridavky.
co sa tyka danoveho bonusu, co je potrebne k tomu, aby som si ho mohla "legalne" uplatnit ja?
Xanti
18.03.13,22:28
Dcéra nech požiada o vyplácanie prídavkov priamo sebe, kedže je plnoletá. A DB, môžeš si ho uplatniť ty. Od dcéry potrebuješ potvrdenie o návšteve školy a rodný list, to že má dcéra TP u expartnera nič neznamená. Lebo TP má len evidenčný charakter , dôležité je to s kým dieťa žije v spoločnej domácnosti.
hannah2
18.03.13,22:32
super!
a dal by sa uplatnit narok aj spätne?
Katy a R
18.03.13,22:35
super!
a dal by sa uplatnit narok aj spätne?
za rok 2012 - spravíš si DP - a uplatníš si.
Za predch roky by sa dalo urobiť dodatočné DP ... ale ak poberal exmanžel - to by som už asi neriešila:confused:
Xanti
18.03.13,22:35
super!
a dal by sa uplatnit narok aj spätne?
Na danový bonus myslíš? No možno aj áno ale potom by ex musel svoj neoprávnene vyplatený DB vrátiť štátu .
hannah2
18.03.13,22:38
ano danovy bonus, aspon za uplynuly rok.
je mi uz jedno ze bude musiet vratit... ked je jemu jedno ako ja sama vyjdem s dvoma pubertakmi..
dakujem vam za odpovede :)
nikula
03.04.13,12:28
Moja známa sa minulého roka vydala a zároveň je študentkou vysokej školy. Jej manžel si vybavil na ňu rodinného prídavky. Chcem sa opýtať, či má nárok aj na daňový bonus (nakoľko má nárok na rodinné) alebo v tomto prípade to nahrádza odpočítateľná položka na manželku?
nikula
04.04.13,10:25
Nestretol sa niekto s takýmto prípadom?
veronikasad
04.04.13,10:35
Moja známa sa minulého roka vydala a zároveň je študentkou vysokej školy. Jej manžel si vybavil na ňu rodinného prídavky. Chcem sa opýtať, či má nárok aj na daňový bonus (nakoľko má nárok na rodinné) alebo v tomto prípade to nahrádza odpočítateľná položka na manželku?
Nemá nárok na daňový bonus. Môže si uplatniť pomernú časť NČZD na manželku (za počet celých mesiacov, kedy boli manželmi)