franz2
19.03.13,08:48
Prajem dobrý deň ,potreboval by som vedieť,aký hrubý roksor a koľko kusov plus strmienka potrebujem dať do prekladu dlhého 5,5 m pri priereze 30 cm na šírku a 40 cm na výšku ,veľmi ďakujem
expeeert
19.03.13,08:24
Čo najhrubšie a čo najviac...

P.S. - to fakt tam chceš dať výstuž podľa toho čo ti tu niekto napíše z brucha??
franz2
19.03.13,08:43
z brucha určite nie,čo najhrubši a najviac je určite k ničomu,tam ide o to koĺko hore a koĺko dole plus strmienka
Braňo
19.03.13,08:54
nepíšeš absolútne nič o nosnosti, navyše dosť rozhodujúci je hlavne projekt stavby
chandler
19.03.13,09:55
vyska nosnika je aj s dosku? co je na tom nosniku, kolko dosky nesie?
deli.
19.03.13,09:57
oslov statika, ten ti to vypočíta. Radšej zaplatiť nejaké drobné než by to malo niekomu spadnúť.
franz2
19.03.13,14:23
na preklade je pomúrnica plus strecha bungalov,je to v podstate otvor- vjazd do garáže
svrki
19.03.13,16:47
Čo máš projekt bez statiky, to sa dá? :D
misomiso
19.03.13,17:20
Ja by som dal dva 6mm roxory dole a dva hore + 4 strmienka.
p.mac
19.03.13,17:47
Ja by som dal dva 6mm roxory dole a dva hore + 4 strmienka.
...to nemyslis vazne?!

na otvor 5,5 m je vyska 400 mm aj malo podla mna...a chodte radsej za statikom s tym...nejde o to ze padne, ale kvoli priehybu, pretoze ak tam budete mat priehyb 3-4 cm, tak dost tazko budete tam davat branu
expeeert
19.03.13,17:50
Ja by som dal dva 6mm roxory dole a dva hore + 4 strmienka. :)

No ale vážne, daj si to prepočítať nejakému statikovi z okolia, statický výpočet závisí od veľa okolností (napr. aj od toho kde staviaš - vysokohorské oblasti majú iné konštanty ako juh Slovenska) - keďže to máš priamo zaťažené strechou (tam je tiež podstatné aká bude - plech, škridla...). Vstupných údajov treba viac ako rozmer nosníka... Tiež je dôležité aj krytie výstuže a to najlepšie uvidíš vo výpočte - nákrese. Máš relatívne veľké rozpätie, takže je lepšie neriskovať. A statiku neobabreš...
Z toho čo si zadal ti to nikto nevypočíta a ak hej, tak by som mu neveril :)
fetya
19.03.13,18:36
okrem roxorov a strmienok sa na taky rozpon sa davaju aj tzv. hupy, roxor ohnuty do tvaru pripominajuce Z, ktory prenasa sily - to chybalo aj z mojho statickeho vypoctu, ale jeden stary armovac, ktory skoro 20 rokov ohyba zelezo a robi armovanie to odporucal, a tych 6 prutov som dal naviac
misomiso
19.03.13,19:55
Aha, na to som celkom zabudol. Tak este dva hupy zo stvorky roxoru.
chandler
20.03.13,06:35
3 ks 14 daj dole, hore 2ks. a strmienka 8 po 200mm
to bude stacit, kedze tam nie je doska - zatazenie je tam velmi male
jar88
20.03.13,06:52
...to nemyslis vazne?!

na otvor 5,5 m je vyska 400 mm aj malo podla mna...a chodte radsej za statikom s tym...nejde o to ze padne, ale kvoli priehybu, pretoze ak tam budete mat priehyb 3-4 cm, tak dost tazko budete tam davat branu

Statik funguje asi tak, že nič nepočíta, len použije tabuľku. Čo nieje v tabuľke, to sa jednoducho nedá.
Ale bežne počítajú že rozpon (u teba 5,5 m) deleno 10 a máš výšku prekladu (u teba je to 55 cm).
Železo 3/5 dole a 2/5 hore. Krytie min. 3,5 cm, lepšie 4 až 5 cm a množstvo železa určujú percentom. Jedno percento železa a viac. To sú celé ich výpočty.
----------------------------------------
Oni nie sú ochotní niečo počítať, lebo sa pod to musia aj podpísať. A tak my z toho vyplýva, že väčšina statikov asi počítať nevie.
chandler
20.03.13,08:24
Statik funguje asi tak, že nič nepočíta, len použije tabuľku. Čo nieje v tabuľke, to sa jednoducho nedá.
Ale bežne počítajú že rozpon (u teba 5,5 m) deleno 10 a máš výšku prekladu (u teba je to 55 cm).
Železo 3/5 dole a 2/5 hore. Krytie min. 3,5 cm, lepšie 4 až 5 cm a množstvo železa určujú percentom. Jedno percento železa a viac. To sú celé ich výpočty.
----------------------------------------
Oni nie sú ochotní niečo počítať, lebo sa pod to musia aj podpísať. A tak my z toho vyplýva, že väčšina statikov asi počítať nevie.

to su pekne bludy :)
p.mac
20.03.13,16:45
Statik funguje asi tak, že nič nepočíta, len použije tabuľku. Čo nieje v tabuľke, to sa jednoducho nedá.
Ale bežne počítajú že rozpon (u teba 5,5 m) deleno 10 a máš výšku prekladu (u teba je to 55 cm).
Železo 3/5 dole a 2/5 hore. Krytie min. 3,5 cm, lepšie 4 až 5 cm a množstvo železa určujú percentom. Jedno percento železa a viac. To sú celé ich výpočty.
----------------------------------------
Oni nie sú ochotní niečo počítať, lebo sa pod to musia aj podpísať. A tak my z toho vyplýva, že väčšina statikov asi počítať nevie.

dalsi expert... sakra naco sme to len chodili 5-6 rokov na vysoku a roky praxe... asi zbytocne
mareko
20.03.13,19:22
A to sa už dnes nerobí výkres výstuže, okrem iného (teda statiky ako takej) :eek: ?
Zaujímavé
mareko
20.03.13,19:24
Veď vieš, do školy chodia iba tí blbší. Múdri si aj so statikou poradia, našo dáka VŠ :-( . Potom sa čudujeme, že to spadne
jar88
01.04.13,06:18
to su pekne bludy :)

To nie sú bludy, to je vlastná skúsenosť. Tiež som sa pýtal, na čo vlastne chodili 5 rokov do školy, veď na používanie tabuliek by stačil aj nejaký rýchlokurz.
-------------
Túto otázku som si však nepoložil po prvej skúsenosti. Po tej som vymenil statika, neskôr som vymenil lacnejšiu projekčnú kanceláriu za drahšiu a renomovanejšiu projekčnú firmu a výsledok ten istý. Len na statike som postupne zaplatil 1600 € a výsledok? Nula s nulou.
Jednoducho to nikto nebol ochotný spočítať a každý len navrhoval klasické riešenia, ktoré sú v tabuľkách.
---------------------
No a tie vaše reakcie, tipu ďalší expert a podobné, je len prejavom vašej "profesnej" ješitnosti.
ciners
01.04.13,17:37
okrem roxorov a strmienok sa na taky rozpon sa davaju aj tzv. hupy, roxor ohnuty do tvaru pripominajuce Z, ktory prenasa sily - to chybalo aj z mojho statickeho vypoctu, ale jeden stary armovac, ktory skoro 20 rokov ohyba zelezo a robi armovanie to odporucal, a tych 6 prutov som dal naviac
:D Dalsi co sa dal oje....
Volakedy sa na prenos smykovych sil pouzivali ohyby, dnes sa na prenos smykovych sil pouzivaju strmienka.
20 rokov ohybania este neznamena, ze vo fyzike vzniknu nejake ine sily na nosniku ako ohybovy moment, priecne sily, krutiaci moment a priapdne osova sila. Jedine, ze Vas ohybac zije v nejakom viac ako 3D svete....