sidouama
19.03.13,09:25
(zavet s urcenim osoby) zdravim,
chcela by som sa spytat ohladom zavetu.
Moji rodicia su v danm case zijuci a mam nevlastnych surodencov (mama aj otec maju deti z prveho manzelstva).
Avsak, chcela by som spisat zavet,ale tak,aby moj otec dedil po mne vacsiu cast majetku a mensiu cast majetku osoba,s ktorou nie som v ziadnom pribuzenskom vztahu.
Alebo v pripadnom inom priebehu,aby tato osoba dedila vsetko.(v momentalnej dobe je tato osoba maloleta)
A ci je mozne zanechat vsetok majetok osobe,ktora nema statne obcianstvo SR a EU?
A tiez ,ci musim dat uradne prelozit zavet do jej rodneho jazyka?

Dakujem.
blavaciko
19.03.13,08:52
tvoj majetok mozes v zavete odkazat komukolvek, teda aj osobe mimo eu.

V pripade ak mas deti, musia dostat aspon polovicu toho, co by im pripadlo zo zakona, pokial su malolety, tak cely podiel.

zavet staci napisat v slovenskom jazyku, najlepsie u notara, ktory ho automaticky zaradi do zoznamu zavetov a mas vacsiu istotu ze "sa najde" po tvojom odchode.

tvoj majetok vlastneny na slovensku bude s najvacsou pravdepodobnostou riesit okresny sud prislusny podla posledneho miesta trvaleho pobytu.
sidouama
05.04.13,09:01
pri spisovani zavetu u notara som zacala byt neista s datumom narodenia osoby( tak na 98% som si ista,ale..... ),ktoru chcem mat ako dedicku.existuje nieco (uradna ziadost o potvrdenie udajov zaslana jej rodine alebo cez urad...alebo.... ) alebo niekto,kto by mi mohol tento datum zistit?(nechcem to riesit formou sukromnych vypisovani sms alebo telefonatov s jej rodinou,aby sa to velmi nerozkriklo,ze o co ide..skor uz ta uradna forma)jedna sa totiz o osobu maloletu a mimo EU.moj notar ohladne tohto nechce so mnou komunikovat ( povedal,ze dohoda bola o spisani zavetu a nie podavani informacii....) dakujem...
Mária27
05.04.13,10:40
V závete nemusí byť osoba presne identifikovaná dátumom narodenia, dokonca ani menom, len aby bolo nepochybné, o koho ide. Napr. stačí napísať, že všetko nechávaš svojim vnúčatám, alebo svojim bratrancom a pod. Ak vieš meno a koho má rodičov, bude to stačiť. Ešte by bol treba kontakt na ňu, alebo aj iných, ktorí vedia jej pobyt.
V závete môžeš aj napísať, že v prípade nedožitia sa jedného závetného dediča, môže všetko zdediť ten druhý závetný dedič (inak by jeho podiel dedili zákonní dedičia). Môžeš tiež uviesť aj iného "náhradného" dediča.
sidouama
15.04.13,06:16
dakujeeeemmmm....