janci10
07.03.06,07:46
Dobrý deň prajem,

poprosil by som o radu v nasledujúcej záležitosti: kúpim majetok - napríklad automobil - v reprodukčnej obstarávacej cene, dajme tomu, že od FO - podnikateľa alebo PO, ktorá ho dva roky odpisovala. Ja ho obstarám v ROC a ako viem, dva roky, ktoré boli odpisované - tie musím hneď na začiatku zaniesť do oprávok. Čiže odpisujem ďalšie dva roky. Ale - obstarávacia cena u pôvodného majiteľa bola, samozrejme, vyššia. Mám teda zaniesť do oprávok sumu, ktorá bola skutočné uplatnená ako daňové odpisy od obstarania, alebo si mám vypočitať nový odpisový plán, z neho akoby dva roky už boli odpisy uplatené a postupovať podľa neho? Majetok predsa musím prijať do majetku firmy v ROC - čiže ak by som postupoval podľa pôvodného odpisového plánu, je úplne možné, že štvrtý rok by som auto neodpisoval vôbec...

Za odpoveď vopred ďakujem.

Janči
sarmantna
07.03.06,06:48
Podľa mňa zaradíte auto v cene, tzv.zostatkovej u predchádzajúceho majiteľa, čiže obstarávacia cena pôvodná mínus daňové odpisy za dva roky, to bude vaša obstarávacia cena a odpisujete 4 roky podľa zákona o dani z príjmov.
Upravujem môj príspevok, zle som si prečítala otázku, tento spôsob rieši preradenie majetku z osobného užívania do firmy. Sorry.
renča1
07.03.06,06:52
prečo ho chceš obstarať v reproduk.cene a nie v obstarav.cene?
janci10
07.03.06,07:00
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď,

zneje to logicky - že ho prijmem v pôvodnej obstarávacej cene a odrátam oprávky. Ale - veď ja na 042 budem mať ROC, nie OC, čiže potom mi nesadne 022.

Pre Renču - auto už bolo odpisované, čiže ho musím prijať v ROC.

Janči
renča1
07.03.06,07:03
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď,

zneje to logicky - že ho prijmem v pôvodnej obstarávacej cene a odrátam oprávky. Ale - veď ja na 042 budem mať ROC, nie OC, čiže potom mi nesadne 022.

Pre Renču - auto už bolo odpisované, čiže ho musím prijať v ROC.

Janči

ale ved ty si ho kúpil, a či nie? ak si ho kúpil ,tak si ho zaradiš do majetku v obst.cene a odpisuješ 4 roky.
Baška
07.03.06,07:05
Auto zaradite vo svojom účtovníctve v obstarávacej cene, tzn. v cene za ktorú ste od FO alebo PO auto kúpili. Z tejto ceny robite odpisy 4 roky - zrýchlene alebo rovnomerne, ako si zvolite.
Spôsob, o ktorom píšete sa podľa mňa uplatňuje v prípade, ak sa majetok z osobného užívania preradí do podnikania. Vtedy sa vychádza z ceny, za ktorú si FO-nepodnikateľ kúpil vec a dátumu kedy ho kúpil, vypočítajú sa odpisy za dobu od nadobúdnutia a do evidencie si FO-podnikateľ zaradí majetok už akoby odpísovaný, nadobúdaciu cenu mínus odpisy za dobu používania ako nepodnikateľ. Čiže ho už len doodpisuje.
sarmantna
07.03.06,07:06
Jednoducho, za akú cenu ho kúpiš, v takej ho zaradíš a odpisuješ 4 roky, to je pre teba obstarávacia cena.
janci10
07.03.06,07:09
Aha, tak teraz mi to je jasné. Čiže ja môžem odpisovať po 4 roky to isté auto.

Ďakujem za odpovede
renča1
07.03.06,07:12
Aha, tak teraz mi to je jasné. Čiže ja môžem odpisovať po 4 roky to isté auto.

Ďakujem za odpovede

ved by si prišiel o náklady. Reproduk.cena sa používa pri dedení, darovaní..;)
janci10
07.03.06,07:28
Podľa mňa zaradíte auto v cene, tzv.zostatkovej u predchádzajúceho majiteľa, čiže obstarávacia cena pôvodná mínus daňové odpisy za dva roky, to bude vaša obstarávacia cena a odpisujete 4 roky podľa zákona o dani z príjmov.
Upravujem môj príspevok, zle som si prečítala otázku, tento spôsob rieši preradenie majetku z osobného užívania do firmy. Sorry.


Ako som pochopil, cena, ktorou mám prijať majetok je iná, ako uvádzate. Je to cena, za ktorú som ho kúpil a z tejto ceny uplatňujem 4 roky odpisy.
sarmantna
07.03.06,07:32
Áno, bavíme sa iba o obstarávacej cene, čiže skutočná cena - kúpna hodnota auta je obstarávacou cenou, v tej sa auto zaradí v PU 042/321, 022/042, účtovne sa bude odpisovať 551/082, daňovo tiež. Ak nebudú účtovné odpisy zhodné s daňovými, tak sa to zohľadní v daňovom priznaní.
janci10
07.03.06,07:36
Jasné, v prípade, že rozlišujem medzi účtovnými a daňovými odpismi, vzniká tu, samozrejme, rozdiel, ktorý sa zohľadní v dani z príjmu.
renča1
07.03.06,07:42
to čo uviedla sarmantná v prvom príspevku bolo zlé. kúpiš auto za 50 000,00 v r. 2006 a zaradíš ho do majetku.Z tejto nákup., alebo obstar.cene ho budeš odpisovať 4 roky a to bud rovnomerne alebo zrýchlene.
kubkokubko
26.07.12,01:08
Auto zaradite vo svojom účtovníctve v obstarávacej cene, tzn. v cene za ktorú ste od FO alebo PO auto kúpili. Z tejto ceny robite odpisy 4 roky - zrýchlene alebo rovnomerne, ako si zvolite.
Spôsob, o ktorom píšete sa podľa mňa uplatňuje v prípade, ak sa majetok z osobného užívania preradí do podnikania. Vtedy sa vychádza z ceny, za ktorú si FO-nepodnikateľ kúpil vec a dátumu kedy ho kúpil, vypočítajú sa odpisy za dobu od nadobúdnutia a do evidencie si FO-podnikateľ zaradí majetok už akoby odpísovaný, nadobúdaciu cenu mínus odpisy za dobu používania ako nepodnikateľ. Čiže ho už len doodpisuje.
Aha tak ak som spravne pochopila tak auto, ktore SZCO pouziva ako sukromna osoba 5 rokov si uz preradi do majetku firmy uz s nulovou ROC. Ak by ho preradoval po 3 rokoch tak by bola ROC 1/4 ceny, za ktoru auto kupil. Spravne?